Pojedynek: BlackBerry 9360 Curve vs. 9790 Bold

Avatar
Piotr Barycki
05.09.2012

Przy okazji jednego z niedawnych pojedynków wspomnieliśmy jak często przeplatały się ze sobą w ostatnich latach losy serii Curve oraz Bold, skutkując w zeszłym roku powstaniem modelu 9790 Bold. Zanim jednak smartfon ten trafił na rynek, użytkownicy posiadający 9700 lub 9780 i planujący zmianę na telefon z OS 7 mieli właściwie jeden wybór – 9360 Curve. Czy jednak faktycznie Bold 9790 jest rozwiązaniem pod każdym względem lepszym i warto zapłacić za niego więcej, czy też 9360 może okazać się całkowicie wystarczający, a zaoszczędzone pieniądze możemy wydać np. w BLackBerry AppWorld?

Wymiary i masa

Obydwa urządzenia na pierwszy rzut oka wyglądają pod względem wymiarów na niemal identyczne i nie jest to błędny wniosek – obydwa zaliczają się bowiem do dokładnie tej samej kategorii rozmiarowej, do której z powodzeniem mógłby pasować także 9700 i 9780. Curve 9360 mierzy sobie 109 x 60 x 11 przy 99g masy, podczas gdy 9790 chwali się wymiarami wynoszącymi 110 x 60 x 11,4 przy 107 g masy. Jak więc widać, pierwsze wrażenia potwierdzane są przez „papierowe” dane – różnice tu i tam, nie przekraczające 1mm są praktycznie niezauważalne (choć 9790 wydaje się być mimo wszystko nieco grubszy i wyższy, ale tylko gdy oba leżą obok siebie), podobnie jak różnica w masie, której praktycznie nie mamy szansy odczuć.

Tym, co najbardziej zwraca na siebie uwagę są nie tyle wymiary przednich paneli, co grubość urządzeń, która w połączeniu z niewielką masą daje nam wrażenie obcowania z urządzeniem naprawdę kompaktowym, choć mimo wszystko uczciwie wyważonym i wcale nie zbyt lekkim. Największą różnicę odczują prawdopodobnie dotychczasowi posiadacze 9700 czy 9780, gdzie spadek grubości wynosi 4 mm. Oczywiście nie odbyło się to bez kompromisów, ale to już inna historia…

Obydwa modele są przy tym dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, choć w przypadku 9790 „kilka” oznacza dwie (czarna i biała), podczas gdy w przypadku 9360 mówimy już o co najmniej czterech – czarnej, białej, fioletowej i różowej. Niestety nie wszystkie odmiany dostępne są na wszystkich rynkach, ale przy odpowiedniej determinacji powinniśmy dotrzeć do tych, które interesują nas najbardziej.

 Nasz typ: Remis. Gdyby nie dość charakterystyczne elementy budowy, bez patrzenia można by nie rozróżnić obydwu modeli.

Jakość wykonania i punkty krytyczne

W przeciwieństwie do pojedynku 9900 z 9790, w tym przypadku dwa tytułowe modele o wiele więcej łączy niż dzieli, również pod względem jakości wykonania i zastosowanych materiałów. Przednie panele podzielone zostały więc na dwie wyraźne części – klawiaturę oraz resztę – pokrytą jednym kawałkiem plastiku, obejmującą ekran, klawisze funkcyjne (choć tutaj rozwiązanie jest nieco inne), TrackPad i cały obszar ponad wyświetlaczem. W przypadku 9360 warto również zwrócić uwagę na to, że obszar pod klawiaturą jest także jednolity z „otoczką” klawiatury, podczas gdy w 9790 jest to kolejny niemal całkowicie niezależny element.

Urządzenia po bokach okala oczywiście plastikowa ramka (w 9360 dostępna również w różnych kolorach) oraz odrobina gumy (niemal w identycznych proporcjach), której nieco więcej odnajdziemy w tylnych częściach telefonu. Z tego samego materiały wykonano także przyciski boczne, choć i tutaj widoczna jest drobna różnica. W 9790 są one wyraźnie odcięte od ciągu gumy, podczas gdy w 9360 w naturalny sposób „wyłaniają się” z niego. Trudno jest niestety określić, czy ma to jakiekolwiek inne znaczenie niż estetyczne, ale nie da się jednak o nim nie wspomnieć. Jakość wykonania tych obszarów smartfonu raczej nie zmusza nas do zbytnich zażaleń, choć oczywiście nie można zapominać o tym, że jest to tylko plastik (nawet jeśli całkiem wytrzymały) i telefonem nie należy zbyt często rzucać, ani nosić w kieszeniach razem z 500zł w drobnych monetach.

Tył w przypadku 9360 nie jest niestety żadnym zaskoczeniem – po całkiem udanym pod względem wytrzymałości, choć zdecydowanie mało atrakcyjnym tyle 9300, RIM ponownie zdecydował się na zastosowanie błyszczącego plastiku, skazując nas po pewnym czasie nie tylko na trzeszczenie (choć trzeba przyznać, że w tym modelu efekt ten prawie nie występuje), ale i niezbyt przyjemne dla oka rysy na całej powierzchni klapki. W tym przypadku jest to o tyle istotne, że nie możemy jej wymienić za kilka złotych – stanowi ona bowiem nie tylko pokrywę baterii, ale również antenę NFC. Bold 9790 w tym przypadku także nie jest ideałem (plastikowa klapka potrafi od nowości się ruszać – w 9360 jest zamocowana o wiele bardziej solidnie), ale jesteśmy pewni, że po dłuższym użytkowaniu będzie wyglądać w tej kategorii o wiele, wiele lepiej.

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, obydwa telefony rewelacyjnie zbierają odciski palców (ze wskazaniem na 9790 ze względu na ekran dotykowy), a przez zastosowanie plastiku do osłony wyświetlacza, aż proszą się, aby pierwszego dnia sprawić im przynajmniej najprostszą folię ochronną.

Niestety trudno wskazać jednoznacznie, który z dwóch telefonów jest lepszy pod względem jakości wykonania czy zastosowanych materiałów, głównie przez fakt, że obydwa są niemal identyczne i tak drobne niedociągnięcia jak np. klapka baterii nie powinny raczej ostatecznie przesądzać o naszej decyzji.

Nasz typ: Minimalne wskazanie na 9790, aczkolwiek bez przesady.

Procesor i pamięć

Różnice w kwestii podzespołów są w tym przypadku o wiele bardziej widoczne niż poprzednio, choć jeśli chodzi o ich wpływ na faktycznie działanie urządzenia – już mniej. Przede wszystkim 9790 wyposażony został w procesor o wyższym taktowaniu – 1 GHz vs. 800 Mhz, co można odczuć zwłaszcza przy przeglądaniu sporych stron internetowych czy korzystaniu z najbardziej rozbudowanych aplikacji, ale musimy naprawdę położyć obydwa urządzenia obok siebie, aby móc z czystym sercem stwierdzić różnicę. Oprócz tego, co jest już nieco bardziej bolesne, 9360 otrzymał kilkaset megabajtów pamięci RAM mniej i zamiast 768MB (9790), ma ich zaledwie 512MB, przez co miejsca na aplikacje otrzymujemy już nie 200MB, a nieco ponad 120MB. Brak ten możemy dostrzec także przy jednoczesnym uruchomieniu wielu aplikacji i kart w przeglądarce, co może zresztą zakończyć się jej zamknięciem. Są to jednak przypadki naprawdę sporadyczne.

Zwyczajny użytkownik, tym bardziej taki, który korzysta naraz tylko z jednej – dwóch aplikacji, prawdopodobnie jednak nie odczuje żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma modelami. Obydwa wspierają przy tym Liquid Graphics, dzięki czemu nawet jeśli nie wszystko działa idealnie płynnie, to jest na tyle atrakcyjnie graficznie wykończone, że niemal zawsze mamy wrażenie, jakbyśmy obcowali z „rakietą”.

W kwestii pamięci multimedialnej wyraźnie wygrywa 9790, wyposażony w 8GB pamięci wewnętrznej (około 6GB dla użytkownika) w przeciwieństwie do 9360, który pamięci tej posiada zaledwie 512MB (około 200-300MB dla użytkownika). Oczywiście różnica ta zmniejsza się drastycznie gdy zdecydujemy się na zakup karty pamięci microSD. Obydwa telefony przyjmą maksymalnie nośniki o pojemności 32GB i obydwa pozwolą na jej wymianę bez konieczności restartowania.

W porównaniu do 9700 czy 9780, obywa telefony są nieporównywalnie szybsze i atrakcyjniejsze, jeśli chodzi o płynności i działanie całego systemu.

Nasz typ: 9790, choć tylko jeśli korzystamy z telefonu naprawdę intensywnie lub nie chcemy kupować karty pamięci.

Łączność i dodatki

Pod tym względem obydwa modele prezentują się praktycznie tak samo, obsługując cztery zakresy GSM/GPRS/EDGE (850/ 900/1800/1900 MHz) oraz trzy lub cztery zakresy UMTS, w zależności od rynku, na który był przeznaczony dany egzemplarz (w Polsce działać będą wszystkie wersje).

Nie zabrakło także modułów takich jak WiFi – a/b/g/n dla 9790 i b/g/n dla 9360, a w przypadku 9790 także wsparcia dla niedostępnej niestety w Polsce technologii UMA. Oprócz tego wśród opcji łączności odnajdziemy Bluetooth 2.1 z EDR, NFC i GPS z aGPS.

W 9360 zabrakło niestety obecnego w 9790 cyfrowego kompasu, uniemożliwiając tym samym korzystanie z aplikacji obsługujących tzw. „Rozszerzoną Rzeczywistość” (np. Wikitude). Na pocieszenie posiadacze 9360 otrzymali radio FM, z którego nie mają możliwości skorzystać właściciele 9790. Coś za coś.

Obydwa urządzenia dzięki BlackBerry 7.1 oferują nam natomiast możliwość udostępniania internetu maksymalnie 5 urządzeniom (tzw. Router WiFi) oraz przekazywania plików multimedialnych na urządzenia wspierające technologię DLNA.

Nasz typ: 9790 dla miłośników AR, 9360 dla słuchaczy radia

Złącza i przyciski

W przypadku większości urządzeń z BlackBerry 7 (z wyjątkiem 9810 i 9900), Research In Motion zdecydował się na zastosowanie podobnych rozwiązań projektanckich, określonych ogólnie jako „design wodospadu”, objawiający się przede wszystkim stopniowo opadającą górną i dolną częścią urządzenia, co jest doskonale widoczne w przypadku 9380, 9860 czy właśnie 9360. Podobne rozwiązanie (choć tylko z góry) zastosowano w 9790, przez co patrząc na urządzenia z góry możemy mieć początkowo poważny problem z ich rozróżnieniem. Jedyne co naprawdę zwraca na siebie uwagę to obecność w 9360 w tym miejscu gniazda słuchawkowego miniJack. Poza tym różnice są minimalne, a w obydwu telefonach pojedynczy przycisk blokady jest wygodny w użyciu i nie wciska się przypadkowo w kieszeni.

Boki urządzenia to oczywiście absolutny standard, w tym przypadku prawie co do milimetra umieszczony w tych samych miejscach w przypadku prawej strony, gdzie odnajdziemy samotny, pojedynczy przycisk funkcyjny oraz przyciski multimedialne i regulacji głośności. Jedyna różnica widoczna jest po lewej stronie, gdzie w 9790 znajdziemy gniazdo słuchawkowe, natomiast w 9360 gniazdo microUSB, które 9790 otrzymał w dolnej części, gdzie w 9360 znajduje się wyłącznie mikrofon.

Klawisze multimedialne w obydwu telefonach, choć bardzo cienkie i ogólnie niezbyt duże, nie nastręczają zbyt wielu problemów – wciskają się z wyraźnym oporem i są łatwe do odszukania, nawet gdy nie patrzymy na telefon. Nieco czasu może nam zając jedynie przyzwyczajenie się do środkowego, prawie niewidocznego, przycisku Play/Pause.

Inaczej prezentuje się natomiast sytuacja z przyciskami pod ekranem, które wykonano w zupełnie inny sposób. W 9360 stanowią jedną płaszczyznę (i element) z osłoną ekranu, przez co wciska się je dość trudno, natomiast w 9790 są one o wiele wygodniejsze w naciskaniu, natomiast po pierwsze wyglądają dość szkaradnie (opinia całkowicie subiektywna), a po drugie są powierzchniowo mniejsze, przez co czasem zdarza się wcisnąć fragment obudowy obok nich.

W obydwu przypadkach zabrakło niestety złącz ładowarki biurkowej, ale o ile w przypadku 9360 całkowicie wyklucza to takie dodatki, o tyle do 9790 RIM oferuje stację ładująco-dokującą na microUSB.

Nasz typ: Mały punkt dla 9790 za możliwość dokupienia stacji dokującej, dla 9360 za wygodniejsze gniazdo słuchawkowe na górze.

Ekran

Obydwa ekrany charakteryzują się praktycznie identycznymi parametrami – obydwa pokryte są plastikową osłoną, posiadają przekątną 2,44″ i rozdzielczość 480×360 oraz niemal takie same, bardzo dobre kąty widzenia. Obydwa posiadają więc bardzo wysokie PPI, co dodatkowo przy niezbyt pokaźnej przekątnej powoduje, że obraz na ekranie jest niesamowicie ostry. Jednym co je tak naprawdę różni jest obsługa dotyku, której nie ma w 9360, a jest w 9790.

Zanim jednak zdecydujemy się na 9790 właśnie z tego powodu, pamiętajmy, że wyświetlacz o takiej wielkości nie nadaje się praktycznie do niczego więcej, niż ogólna nawigacja po menu czy przewijania stron w internecie – o czymkolwiek innym możemy praktycznie zapomnieć. Problem z brakiem dotyku może pojawić się, jeśli wcześniej korzystaliśmy z telefony z ekranem dotykowym – wtedy możemy spodziewać się, że przez kilka pierwszych dni wyświetlacz 9360 będzie przez nas regularnie obmacywany, nawet jeśli nie przyniesie to żadnego rezultatu.

Dotyk w 9790 jest więc bardzo miłym dodatkiem, ale w żadnym przypadku nie można go zakwalifikować do kategorii funkcji, które naprawdę powalają czy są absolutnie niezbędne do życia.

Nasz typ: Remis, mimo wszystko.

Klawiatura

Wyłonienie jednego konkretnego modelu z lepszą klawiaturą w tym pojedynku prawdopodobnie wzbudziłby masę kontrowersji wśród zwolenników klawiatury Bold i klawiatury Curve, w związku z czym już na samym początku możemy spokojnie stwierdzić – obydwie klawiatury są bardzo dobre. I jest to najszczersza prawda.

Obie klawiatury wyraźnie jednak różnią się od siebie i większość różnic można wychwycić na pierwszy rzut oka. W przypadku 9790 klawisze są odrobinę większe, przylegają dokładnie do siebie, a ich szczyty zdobi wyraźne profilowanie, mające ułatwić wybieranie odpowiednich z nich podczas pisania. Charakteryzują się też wyraźnie bardziej miękkim, choć nadal doskonale wyczuwalnym skokiem i klikiem. W 9360 natomiast przyciski są mniejsze, dość wyraźnie oddalone od siebie, ich wyprofilowanie jest mniej wyczuwalne a skok nieco gwałtowniejszy. Nie można jednak powiedzieć, że jest taka sama jak w 9300 czy 8520 – różnice są zbyt wyraźne i pomimo wyglądu podobnego do klasycznych klawiatur z serii Curve, jest o wiele bliższa Boldom, a przez to… subiektywnie wygodniejsza i najlepsza wśród modeli ze swojej serii (wliczając w to nowsze 9320 i 9220).

Jedno jest pewne – po raz kolejny, niezależnie od tego co wybierzemy, będziemy na pewno zadowoleni.

Nasz typ: Remis – co kto lubi.

Bateria

Żaden z testowanych modeli nie zalicza się niestety do długodystansowców i racjonalnie patrząc można je zaliczyć do kategorii jednodniowych, o ile oczywiście użytkujemy je dość intensywnie. To właśnie bowiem pojemność baterii najbardziej ucierpiała na odchudzeniu obydwu terminali i w 9360 odnajdziemy ogniwo EM-1 o pojemności 1000 mAh, natomiast w 9790 o wiele bardziej popularne JM-1 o pojemności 1230 mAh.

Co ciekawe, nawet pomimo dość wyraźnie większej baterii w 9790, różnice w czasie działania nie są aż tak duże, jak można by się spodziewać. W przypadku nieco bardziej standardowego użytkowania możemy oczekiwać od obu urządzeń około 1,5 dnia pracy, podczas gdy przekroczenie 2 dni będzie miało miejsce jedynie w przypadkach naprawdę bardzo sporadycznego obcowania z telefonem (np. jedna skrzynka pocztowa, mało internetu, trochę BBM, etc). Oczywiście czas pracy można dość zauważalnie wydłużyć poprzez zmianę trybu sieciowego z 3G na 2G, ale chyba nie o to nam chodzi.

Nasz typ: Remis, choć oba telefony dostają od nas w tej kategorii po… minusie.

Jakość rozmów

W żadnym z przypadków nie możemy narzekać ani na jeden, ani na drugi telefon. Obydwa spisują się bardzo dobrze podczas rozmowy przez wbudowany głośnik do rozmów, jak i przez tryb głośnomówiący (choć 9360 mógłby być nieco głośniejszy[1. Albo mój samochód nieco cichszy…].

Nasz typ: Remis.

Aparat i kamera

W pojedynku fotograficznym zwycięzce wyłonić niezwykle łatwo. O ile bowiem podstawowe parametry 9360 i 9790 są w tej kategorii takie same – rozdzielczość zdjęć 5MPX, filmów VGA (640×480), Flash do doświetlania, o tyle model z serii Curve zapomniał zabrać ze sobą mechanizmu automatycznej regulacji ostrości (AutoFocus), decydując się na o wiele mniej przydatną w przypadku zdjęć dokumentów i pseudo-macro, technologię EDoF. 9790 w tym samym czasie oferuje AF przy fotografiach oraz ciągły AF w czasie nagrywania filmów.

Reszta dodatków jest już identyczna i obejmuje m.in. kilkanaście trybów fotografii (które niewiele zmieniają) i opcję geotagowania zdjęć.

Oprogramowanie

Trudno jest powiedzieć tutaj cokolwiek innego niż: identyczne. W 9790 wszystkie elementy menu możemy wprawdzie obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego, ale nie zostało ono w jakikolwiek sposób wyraźnie zmodyfikowane do tego celu, a i na 2,44″ niewiele jesteśmy w stanie zdziałać.

Samo oprogramowanie systemowe, jego możliwości i dodatkowe aplikacje (np. pakiet biurowy) są dokładnie takie same.

Podsumowanie

O ile w poprzednich przypadkach różnice – czy to w budowie czy w parametrach – były bardzo widoczne, o tyle w tym przypadku 9790 i 9360 niemal w każdej konkurencji idą dosłownie „łeb w łeb”, wygrywając jedynie w niewielkim stopniu wybranymi funkcjami. 9790 może nam zaoferować m.in. dotykowy wyświetlacz, aparat z AF czy nieco lepszą tylną klapkę, natomiast 9360 z drugiej strony jest często wyraźnie tańszy, a do tego uraczy nas muzyką z radia FM.

Jeśli jednak nie jesteśmy szczególnie wybredni, obydwa modele powinny nam przypaść do gustu, szczególnie jeśli chodzi o klawiaturę fizyczną, bardzo dobrej jakości ekran, czy bardzo dobre wyposażenie, jeśli chodzi o łączność bezprzewodową.