Pojedynek: BlackBerry 9790 Bold vs. 9900 Bold

Avatar
Piotr Barycki
04.09.2012

BlackBerry Bold i BlackBerry Curve – dwie serie, które teoretycznie skierowane miały być do zupełnie innej klienteli – w ciągu ostatnich lat wielokrotnie przeplatały się jednak , dając w nam w efekcie zaskakująco udane modele smartfonow. Pierwszym dzieckiem takiego połączenia był oczywiście jeden z najpopularniejszych nawet obecnie smartfonów – Bold 9700 i późniejszy 9780, łączące potencjał i rozwiązania serii Bold (rozpoczętej przez 9000), z kompaktowymi wymiarami znanymi z serii Curve. Wraz z premierą BlackBerry 9900 wydawało się jednak, że Research In Motion powróci ostatecznie do „słusznych wymiarów”, choć niedługo później okazało się, że i dla miłośników mniejszych, ale wciąż wydajnych smartfonów znajdzie się coś dobrego – Bold 9790. Na który z nich warto się jednak ostatecznie zdecydować?

Wymiary i masa

Zdecydowaną różnicę w rozmiarze widać już na pierwszy rzut oka. Bold 9900, nawiązujący pod wieloma względami do swojego uznanego pierwowzoru przewyższa 9790 wymiarami w prawie każdej płaszczyźnie, mierząc 115mm wysokości (9790: 110mm), 66mm szerokości (9790: 60mm) i przegrywając (choć może raczej: wygrywając) pod względem grubości – 10,5mm w 9900 to o niecały 1 mm mniej niż 11,4mm w 9790, choć trzeba przyznać, że różnica ta jest nie dość, że praktycznie niezauważalna, to jeszcze niemal całkowicie niewyczuwalna podczas codziennego użytkowania.

Obydwa urządzenia prezentują się nad wyraz „chudo” – 9900 sprawia jedynie wrażenie jeszcze bardziej cienkiego ze względu na swoje duże pozostałe wymiary. Pozwala to również nieco zminimalizować różnicę w masie obydwu smartfonów, która choć na papierze jest spora (ponad 20g), w rzeczywistości jest praktycznie nie do uchwycenia.

Oczywiście w tej kategorii nie da się wskazać jednoznacznego zwycięzcy i każdy z użytkowników powinien sam zadecydować, czy woli telefon o dość sporych rozmiarach, pozwalających np. na montaż większej klawiatury czy ekranu, czy też nieco lżejszy i wyraźnie mniejszy telefon, kosztem oczywiście mniejszego ekranu i podobnych. Żadne z urządzeń nie da się również łatwo zaszufladkować – ani 9900 nie jest cegłą (zwłaszcza w obecnych czasach), ani 9790 nie jest telefonem „kobiecym” (jak niektórzy lubią to określać).

Nasz typ: Remis.

Jakość wykonania i punkty krytyczne

Nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie telefonu idealnego pod względem jakości wykonania i zastosowanych materiałów i tak jest także i w tym przypadku. Od początku widać przy tym, że w przypadku tych dwóch modeli zdecydowano się na zastosowanie niemal zupełnie innych materiałów. W modelu 9900 ekran oraz fragment nad nim pokryty jest hartowanym szkłem, podczas gdy w 9790, podobnie jak w 9700 czy 9780, zastosowano plastik, który został dodatkowo zaokrąglony w górnej części telefonu, a swoją ochroną obejmuje także obszar poniżej wyświetlacza, sprawiając całkiem ciekawe wrażenie. Niestety nie da się ukryć, że jest to materiał o wiele mniej odporny niż ten z 9900 i nie stosując folii ochronnej lub pokrowca możemy dość szybko narazić się na liczne rysy w praktycznie każdym jego miejscu.

Podobnie prezentuje się sytuacja związana z ramkami otaczającymi urządzenie. W 9900 dość sprytnie zdecydowano się na szczotkowane aluminium, na którym (z wyjątkiem skrajnych przypadków) praktycznie niewidoczne są drobniejsze ryski i zadrapania. 9790 z drugiej strony wyposażony został natomiast w ramkę plastikową, która choć i tak odporna w dużym stopniu na czynniki zewnętrzne, po pewnym czasie może pochwalić się dość widoczną serią mniejszych i większych rys.

Niestety zastosowany w 9790 plastik ma jeszcze jedną wadę – urządzenie jest chyba najlepiej znanym w historii ludzkości przedmiotem zbierającym odciski palców na praktycznie każdym elemencie obudowy z wyjątkiem tylnej klapki. W przypadku 9900 podatny na nie jest oczywiście standardowo ekran oraz gumowe fragmenty tylnej części i klapka, choć są one wyraźnie mniej widoczne.

Tył urządzeń to już nieco inna bajka i jesteśmy przyznać w tej kategorii nawet remis. Klapka 9790, choć daleka od ideału (plastikowa, w niektórych egzemplarzach niezbyt stabilna już od samego początku) i wykonana z plastiku, posiada bardzo przyjemną fakturę nie jest aż tak podatna na zarysowania jak ta z 9900, która wprawdzie wykonana została z włókna węglowego, ale i tak wygląda po pewnym czasie niezbyt elegancko. Jedyne co dodatkowo nieco drażniło nas w 9790 to… fragment, na którym znalazło się logo serii, który nieszczególnie pasuje do czegokolwiek w tej części urządzenia.

Nie da się zaprzeczyć – jest wyraźna różnica we wrażeniu, jakie sprawia trzymany w ręce 9900 i 9790 i jest to różnica na korzyść 9900, który przewyższa pod tym względem nie tylko inne modele BlackBerry, ale także sporą część urządzeń innych producentów dostępnych na rynku.

Nasz typ: 9900, choć ideałem też nie jest.

Procesor i pamięć

W przeciwieństwie do porównywanych przez nas wcześniej modeli, w tym przypadku różnice w podzespołach są i to nawet dość znaczne. Bold 9900 wyposażony został w procesor Qualcomm Snapdragon MSM8655 o taktowaniu 1,2 GHz, podczas gdy na pokładzie 9790 odnajdziemy procesor Marvel Tavor MG1 1 GHz. Teoretycznie, zwłaszcza przy takiej samej ilości pamięci RAM (768MB, dla użytkownika na aplikacje około 200MB), wydajność powinna być bardzo zbliżona. Prawda jest jednak taka, że w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza jeśli wymagamy od telefonu więcej niż przeciętni użytkownicy, różnica może być naprawdę odczuwalna. O ile bowiem przy normalnym obciążeniu (email, BBM, połączenia telefoniczne) oba telefony sprawują się tak samo, o tyle przy przeglądaniu internetu (głównie bardziej rozbudowanych stron), korzystaniu z bardziej wymagających aplikacji czy ich samej instalacji, 9900 spisuje się zauważalnie sprawniej.

Nie należy jednak w żadnym wypadku zakładać, że 9790 jest wolny, bo byłoby to krzywdzące dla tego urządzenia. Dla zdecydowanej większości kupujących, zwłaszcza jeśli przesiadali się ze starszych terminali, 9790 będzie demonem prędkość i będą z niego niesamowicie zadowoleni. Warto jednak po prostu pamiętać o tym, że istnieje telefon nieco szybszy od naszego.

Zarówno 9900 jak i 9790 wspierają technologię Liquid Graphics (akceleracja sprzętowa dla całego systemu oraz aplikacji), nawet pomimo tego, że jest to rozwiązanie (według specyfikacji) zarezerwowane dla procesorów produkowanych przez Qualcomma.

Tak samo z obydwu telefonów ucieszą się miłośnicy chomikowania nieprzebranych ilości plików na telefonach. Obydwa z nich wyposażono we wbudowaną pamięć o pojemności 8GB, którą można zwiększyć bez problemu do 40GB, dokupując niezbyt obecnie drogie karty pamięci. Naszym ograniczeniem są jedynie ograniczenia standardu SDHC, czyli 32GB.

Nasz typ: Remis, z minimalnym wskazaniem na 9900.

Łączność i dodatki

Żadne z ujętych w teście urządzeń nie obsługuje technologi LTE/4G, natomiast skutecznie korzystają one z nieco starszych rozwiązań, takich jak np. 3G/HSPA i inne. W przypadku 9790 jest to czterozakresowy GSM/GPRS i EDGE oraz czterozakresowy (2100/1900/850/800 MHz) lub trójzakresowy (2100/1700/900 MHz) UMTS/HSPA z maksymalną prędkością pobierania 7,2 Mbps i wysyłania 5,76Mbps. Nieco szybszy okaże się natomiast również Bold 9900, który przy obsłudze tych samych częstotliwości zapewni nam dwukrotnie większą maksymalną prędkość pobierania – 14,4 Mbps. Prędkość wysyłania danych pozostaje jednak taka sama.

Oprócz tego na pokładzie odnajdziemy pełen szereg dodatków niezbędnych lub zbędnych do życia – WiFi w standardach a/b/g/n ze wsparciem dla technologii UMA (przewagą 9900 jest obsługa dwóch częstotliwości – 2.4 GHz i 5GHz), GPS z aGPS, NFC, Bluetooth v2.1 + EDR i podobne.

Obydwa telefony wyposażono także w dodatki takie jak akcelerometr czy cyfrowy kompas, dzięki czemu możemy cieszyć się m.in. aplikacjami takimi jak Wikitude oraz grami, wykorzystującymi te rozwiązania.

Oczywiście dzięki BlackBerry 7.1 obydwa terminale mogą służyć za Mobilny Hotspot a także centrum multimedialne, dzięki zgodności (choć nie całkowitej) ze standardem DLNA. Zabrakło natomiast m.in. radia FM.

Nasz typ: Remis, żadne z nich nie posiada naprawdę istotnych przewag nad konkurentem.

Złącza i przyciski

Nikogo raczej nie zaskoczy, jeśli w tym miejscu napiszemy po prostu „standard”, choć oczywiście drobne różnice są. Zestaw najistotniejszych przycisków i złącz jest jednak identyczny – trzy przyciski do regulacji głośności i multimediów po prawej stronie oraz nieco poniżej klawisz funkcyjny. Z lewej strony w 9900 znalazło się miejsce dla gniazda USB, które w 9790 zawędrowało na dół telefonu, oraz w obydwu przypadkach – złącze miniJack. Trzeba przyznać, że wygląda ono o wiele lepiej w 9790, gdzie projektanci nie zdecydowali się na wyprowadzenie go w specjalnym garbie, obecnym w 9900.

Na górze nie zabrakło oczywiście pojedynczego przycisku do blokowania urządzenia, który ani w 9900 ani 9790 nie jest zbyt podatny na przypadkowe naciśnięcia i zawsze reaguje wtedy, kiedy tego od niego wymagamy. Pomimo wyraźnych różnic w budowie i materiałach, z których wykonane zostały przyciski w jednym i drugim urządzeniu, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, z których z nich korzysta się wygodniej lub które przetrwają w nienaruszonym stanie dłużej. Obydwu zestawom wystawilibyśmy taką samą ocenę.

Bardzo ciekawie prezentuje się natomiast teoretycznie zwykłe gniazdo microUSB w 9790, które zastąpiło tym samym specjalne blaszki do ładowania znane z 9900 i poprzednich modeli z tej serii. Teoretycznie może się to wydać rozwiązaniem mniej trwałym, jednak w praktyce okazuje się ono o wiele bardziej uniwersalne. Stacje dokujące w przypadku tego modelu są już bowiem prawdziwymi stacjami a nie tylko ładowarkami biurkowymi, pozwalając na synchronizację danych z komputerem, a przy tym zaliczają się do kategorii „Inteligentnych akcesoriów”.

Nasz typ: Remis, z minimalnym wskazaniem na 9790 za ciekawsze rozszerzenia.

Ekran

Obydwa modele jako pierwsze w serii Bold wyposażono w ekrany dotykowe, wykonane w technologii pojemnościowej i… właściwie na tym kończą się podobieństwa. Tez z 9900, jak wspomnieliśmy już wcześniej, pokryty jest szkłem, co daje niezwykle przyjemne, „chłodne” wrażenie, podczas gdy wyświetlacz 9790 kryje miękki i „ciepły” plastik, który nie wszystkim musi przypaść do gustu. Ekran 9900 jest również większy – 2,8″ vs 2,44″ i cechuje się wyraźnie wyższą rozdzielczością – 640×480 vs 480×360 i wyższym PPI (choć tego akurat aż tak bardzo nie widać – obydwa ekrany to prawdziwe „żylety”). Teoretycznie 9900 wygrywa wiec bez dwóch zdań i na papierze i w praktyce, co zresztą zdają się potwierdzać bez wahania wszyscy użytkownicy.

Trzeba jednak przyznać, że w codziennym użytkowaniu nie powinniśmy być szczególnie rozczarowani ekranem 9790, tym bardziej, że przy rozmiarach wyświetlaczy w tej serii dotyk wykorzystywany jest raczej jako wspomaganie, a nie jedyna forma nawigacji, a przeglądanie internetu i tak nigdy nie będzie tak wygodne, jak chociażby na 3,2″ i więcej. Do tego ekran z 9790 wydaje się być nieco cieplejszy pod względem wyświetlanych kolorów, które są dość zauważalnie żywsze i bardziej nasycone w porównaniu do 9900.

Nasz typ: Mimo wszystko 9900. 

Klawiatura

W tym przypadku sytuacja prezentuje się podobnie jak w poprzedniej kategorii poświęconej ekranowi. Pomimo tego, że klawiatura 9900 jest wyraźnie lepsza niż w 9790 i należy do absolutnej czołówki na rynku mobilnym (i zajmuje prawdopodobnie nawet pierwsze miejsce), o tyle nie da się w żaden sposób stwierdzić, że klawiatura w 9790 nie jest co najmniej „dobra” lub wręcz „bardzo dobra”. Pisanie na obydwu to prawdziwa przyjemność i upłynie jeszcze sporo czasu, zanim na jakimkolwiek urządzeniu z ekranem dotykowym będzie dało się pisać tak szybko, płynnie i bezbłędnie jak nawet na tej z 9790.

Tak naprawdę pozostaje nam więc wybór pomiędzy klawiaturą bardzo dobrą a doskonałą. Nie możemy w tym przypadku wybrać źle. Klawiatura z 9790 może jednak wymagać nieco więcej przyzwyczajenia, głównie ze względu na dość specyficzne rozwiązanie dotyczące klawiszy w skrajnych rzędach (Q, A, ALT, P, DEL, Enter), które umieszczono na samej krawędzi urządzenia i mają przez to nieco dziwny kształt. Pomimo moich dużych palców wygodnie pisało się i na jednej i na drugiej klawiaturze.

Nasz typ: 9900 bez dwóch zdań, ale 9790 nie jest wcale daleko w tyle.

Bateria

Obydwa modele wyposażono w dokładnie taki sam akumulator – JM1 o pojemności 1230 mAh, która niestety w przypadku najbardziej aktywnych użytkowników może okazać się niewystarczający, jeśli chodzi o nieprzerwaną pracę przez cały dzień.

Jeśli jednak chodzi o bardziej umiarkowane (powiedzmy: normalne) użytkowanie, obydwa terminale powinny bez większego problemu przetrwać z nami cały dzień, od wyjścia z domu rano, do powrotu nawet późnym wieczorem. W przypadku 9790 niestety zysk na takim samym akumulatorze, przy mniejszym ekranie i wolniejszym procesorze nie jest taki duży, jak można by się tego spodziewać. Owszem, w niektórych przypadkach może być to nawet kilka godzin (nawet dłużej, jeśli telefon głównie leży nieużywany), które czasem mogą być naprawdę nieocenione, ale nie powinniśmy raczej rezygnować z 9900 na rzecz 9790 TYLKO ze względu na baterię – ilość dodatkowych godzin może być niekiedy nawet mniejsza lub może ich nie być nawet w ogóle, choć oczywiście prawdopodobieństwo dłuższej pracy jest wyższe w przypadku mniejszego z Boldów.

Nasz typ: 9790

Jakość rozmów

W tym przypadku możemy spokojnie ogłosić remis, zarówno jeśli chodzi o tryb normalnej rozmowy, jak i tryb głośnomówiący. W obydwu przypadkach jakość połączeń stoi na bardzo wysokim poziomie, a dźwięk dobywający się z głośnika jest czysty i wyraźny, podobnie jak dźwięk który wbudowany mikrofon przekazuje naszemu rozmówcy.

Żadne z urządzeń nie zostało natomiast wyposażone w mini-system głośników stereo, obecny w modelu 9000 Bold.

Nasz typ: Remis

Aparat i kamera

Jeśli chodzi o możliwości fotograficzne, to podstawowe różnice są znane już praktycznie wszystkim. Zarówno 9900, jak i 9790 oferują nam aparat o rozdzielczości 5MPX z możliwością rejestracji filmów oraz diodę LED w przypadkach trudniejszych warunków oświetleniowych. Do tego dochodzi szereg mniejszych lub większych udogodnień w postaci geotagowania czy prekonfigurowanych trybów fotograficznych. Na tym jednak różnice się kończą.

Bold 9900 niestety nie posiada mechanizmu odpowiedzialnego za automatyczną regulację ostrości, ani w przypadku nagrań wideo, ani zdjęć statycznych. Zastąpiony został on przez tzw. EDoF, który sprawdza się bardzo dobrze tylko pod warunkiem, że nie wykonujemy np. zdjęcia tekstu. W nagrodę natomiast potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości HD 720p, czego Bold 9790, wyposażony w AutoFocus (w tym ciągły przy filmach) nie umie – jest ograniczony do rozdzielczości VGA.

Nasz typ: 9790 za AF, 9900 za wideo HD

Oprogramowanie

Remis, absolutny remis. Oprogramowanie, jego możliwości i dodatkowe aplikacje (np. pakiet biurowy) są dokładnie takie same. W wielu przypadkach taka sama jest nawet dokładna wersja oprogramowania i zawiera dokładnie te same elementy. Sam system nie jest też w żaden sposób specjalnie przystosowany do mniejszego ekranu, bo… nie musi.

Nasz typ: Remis.

Podsumowanie

Wbrew (prawdopodobnie) oczekiwaniom niektórych, nie zamierzamy podsumować tego porównania ogłoszeniem jednomyślnego i niepodważalnego zwycięstwa modelu Bold 9900. Jest bowiem wiele powodów, dla których kupujący może nie być do końca przekonanym do tego urządzenia i wydaje się to być całkowicie zrozumiale – nie należy w końcu do najmniejszych, posiada niezbyt dobry aparat, a i klasyczny wygląd może nie każdemu w pełni odpowiadać. Część z tych bolączek rozwiązuje na szczęście 9790, choć oczywiście sam nie jest ideałem – jakość materiałów mogłaby być nieco wyższa, bateria bardziej wydajna a aparat mógłby nagrywać w HD (i pewnie nikomu nie przeszkadzałoby tak bardzo radio FM).

Jeśli wiec stoimy właśnie przed wyborem jednego z dwóch najnowszych modeli z serii Bold, powinniśmy brać pod uwagę naprawdę absolutnie wszystkie dostępne do porównania parametry i spróbować sprawdzić, które z urządzeń lepiej dopasuje się do naszych wymagań. Istotnym czynnikiem może także okazać się cena, która w przypadku 9790 jest często wyraźnie niższa, a 9790 może stać się dzięki temu dobrym urządzeniem do przeczekania okresu bez BlackBerry 10.