Polskie MSZ nie rezygnuje z BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
10.09.2012

Przetarg na 2,5 tysiąca nowych smartfonów BlackBerry, tyle samo BlackBerry Smart Card Reader 2.0 oraz 1,5 tysiąca nowych kart SIM ogłosiło kilka dni temu polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych, poszukując operatora, który przez najbliższe 30 miesięcy zajmować się będzie świadczeniem określonych usług telekomunikacyjnych oraz dostarczeniem wymienionych urządzeń.

Wszystkie urządzenia mają docelowo współpracować z istniejącą już infrastrukturą opartą na rozwiązaniu BlackBerry Enterprise Server w wersji 5.0. Dopełnienie zestawu stanowią wspomniane wcześniej czytniki kart inteligentnych BlackBerry Smart Card Reader™ w wydaniu drugim, które zadebiutowały na rynku pod koniec 2009 roku. Niewielkie i lekkie bezprzewodowe czytniki wymagają od pracownika włożenia przydzielonej mu karty i w takiej formie stanowią jego klucz dostępu np. do służbowego terminala BlackBerry wyposażonego w moduł Bluetooth, komputerów firmowych czy nawet określonych pomieszczeń. Urządzenie zapewnia przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa korzystając z szyfrowanego (AES-256) połączenia Bluetooth w wersji 2.0 oraz wyposażone jest w pojemną baterię, pozwalającą na długi czas pracy.

Karty inteligentne stosowane są nie tylko w Polsce – wykorzystywane są m.in. w wielu amerykańskich programach bezpieczeństwa, takich jak CAC (U.S. Department of Defense’s Common Access Card) czy HSPD-12 (Homeland Security Presidential Directive 12). W sierpniu zeszłego roku czytniki BlackBerry jako pierwsze pierwsze urządzenia z tej kategorii otrzymały certyfikat bezpieczeństwa FIPS 140-2 poziomu trzeciego

Budżet przetargu szacuje się na około 3 miliony złotych, a oferty składane mogą być do 15 października tego roku.

via: rp.pl