Przejmij kontrolę nad swoją książką adresową

Avatar
Piotr Barycki
05.09.2012

Książka adresowa w BlackBerry lub po prostu aplikacja „Kontakty”, pomimo swojego wieku w dalszym ciągu należy do światowej czołówki i bez wątpienia we wprawnych rękach potrafi być potężnym narzędziem, niezwykle ułatwiającym nam życie. Wystarczy jedynie… pamiętać o jej możliwościach i umiejętnie z nich korzystać.

Poniżej prezentujemy kilka porad, które dla niektórych mogą okazać się nowe, dla niektórych nie, ale z których zdecydowanie warto korzystać, jeśli chcemy, aby nasza Książka Adresowa pełniła swoje zadanie jak najlepiej.

Synchronizuj kontakty

Nie ma nic gorszego niż nagła utrata zbieranych przez lata kontaktów, czy to z powodu kradzieży czy np. fizycznego uszkodzenia telefonu. Rozwiązaniem w tym przypadku okazują się przeróżne serwisy umożliwiające nam kopiowanie naszych kontaktów do tzw. „chmury” wraz z synchronizacją późniejszych zmian i możliwością przywrócenia ich na dowolne urządzenie w późniejszym czasie. Kopiowanie ich przez Bluetooth czy kabel USB jest być może równie skuteczne, ale nie zawsze mamy przecież taką okazję. Oczywiście najprzyjemniej jest korzystać z darmowych serwisów – tutaj swoje możliwości otwiera przed nami oczywiście Google i jego Gmail, Funambol (w różnych konfiguracjach – również cenowych) oraz przede wszystkim BlackBerry Protect, który jest obecnie preinstalowany na wszystkich nowych smartfonach RIM.

Edytuj kontakty na większym ekranie

Niezależnie jak dobry, mały ekran zawsze będzie gorszy do pracy z dużą ilością danych niż duży ekran. Niezwykle przyjemnym i wygodnym rozwiązaniem jest edycja kontaktów z naszego telefony za pomocą… tabletu BlackBerry PlayBook i BlackBerry Bridge. Oczywiście w tym przypadku całość zmian nie musi być nawet tak naprawdę synchronizowana – wszystko co zmienimy w ten sposób na tablecie jest w rzeczywistości zmieniane na naszym telefonie.

Jeśli nie posiadamy tabletu RIM, możemy zamiast tego skorzystać albo z Gmaila albo z innej usługi internetowej lub po prostu połączyć telefon z komputerem i po synchronizacji z programem pocztowym Windows lub MS Outlook po prostu poprawić wszystkie informacje znajdujące się w książce adresowej. Synchronizacja może przy tym zachodzić błyskawicznie przy kolejnych podłączeniach urządzenia do PC, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych na obydwu systemach.

Kopiuj najważniejsze kontakty na kartę SIM

Telefon może wpaść do wody, zostać rozjechany przez samochód lub zostać zniszczony w inny dziwny sposób, jednak nawet wtedy istnieje całkiem duża szansa, że nasza karta SIM nadal będzie nadawać się wtedy do użytku. Aby nie uniemożliwić sobie komunikacji z najważniejszymi znajomymi i rodziną dobrze jest nie powierzać wszystkich danych internetowi i przynajmniej część z nich zapisać lokalnie.

W tym celu:

 • Otwieramy książkę adresową
 • Wybieramy interesujący nas kontakt
 • Wybieramy interesujący nas numer
 • Wciskamy klawisz „Menu”
 • Wybieramy „Kopiuj do książki telefonicznej na karcie SIM”

Należy przy tym jednak pamiętać, że karta SIM jest ograniczona zarówno pod względem ilości kontaktów, które może przechować, jak i ilości informacji w pojedynczym kontakcie, więc raczej nie traktujmy jej jako pełnoprawnej kopii zapasowej.

Dodaj kontakty do ekranu głównego

Opcja ta pojawiła się już w BlackBerry 6 i pozwala nam na jeszcze wygodniejszy dostęp do danych osób, z którymi kontaktujemy się najczęściej. Aby dodać ich kontakt w formie ikony na głównym ekranie wystarczy:

 • Otworzyć książkę adresową
 • Wybrać interesujący nas kontakt
 • Wcisnąć klawisz „Menu”
 • Z rozwijanego menu wybrać „Dodaj do ekranu głównego”

Sprawdzaj informacje szybciej dzięki „Ostatnim działaniom”

W BlackBerry PlayBook OS 2.0 bezpośrednio z książki adresowej możemy dowiedzieć się na temat naszych kontaktów praktycznie wszystkiego, nawet jeśli nie wprowadziliśmy niektórych danych ręcznie. W BlackBerry OS rozwiązanie to czeka wprawdzie dopiero na swój debiut, ale podobne można odnaleźć już w OS 6.0 i nowszych. „Ostatnie działania” wyświetlane są po wybraniu dowolnego kontaktu i prezentują nasze ostatnie interakcje z daną osobą oraz wiadomości wysyłane przez nią do portali społecznościowych i innych. W ten sposób możemy szybko sprawdzić o czym rozmawialiśmy wcześniej z daną osobą nie tylko przez email, ale również np. na Twitterze. Oczywiście uwzględniona jest także historia naszych połączeń telefonicznych, choć niestety – jak dość łatwo się domyślić – już bez treści.

Usuń i połącz zdublowane kontakty

W zdecydowanej większości przypadków nasza książka adresowa nie kurczy się, tylko rozrasta do często nieprzyzwoitych rozmiarów. Wśród unikalnych kontaktów zaczynają się też często pojawiać niestety duplikaty, które zmuszają nas często to utraty cennych sekund podczas wybierania i po prostu nie wyglądają zbyt dobrze. Na szczęście nie musimy samodzielnie wyszukiwać wszystkich powtórzeń – wystarczy skorzystać z jednej z aplikacji z AppWorld (np. ContactsCleaner), która poradzi sobie z tym za nas doskonale.

Zarządzaj adresami tymczasowymi

BlackBerry OS w ostatnich wydaniach otrzymał funkcję, której wielu z użytkowników brakowało szczególnie mocno – zapamiętywania adresów email, które wprowadzaliśmy lub od których otrzymaliśmy wiadomości, ale nie dodaliśmy do książki adresowej. Z czasem jednak ich liczba może okazać się zbyt wielka i podpowiedzi będą bardziej przeszkadzać niż pomagać, a niektóre z nich pewnie w końcu postanowimy dodać do naszej książki adresowej. Aby to zrobić należy:

 • Otworzyć skrzynkę wiadomości
 • Wcisnąć przycisk menu
 • Wybrać „Opcje”
 • Wybrać „Zarządzanie najnowszymi kontaktami”

Ustaw osobne powiadomienia dla osób i grup

Migająca dioda, wibracja i ten sam dzwonek dla wszystkich wiadomości email czy połączeń telefonicznych nie sprzyja nam raczej w życiu i pracy, gdzie niektóre informacje i nadawcy są zawsze ważniejsi od pozostałych w określonych sytuacjach. Możemy też po prostu chcieć wiedzieć, czy mail, który właśnie otrzymaliśmy jest w sprawie nowej, wymarzonej pracy, czy informuje nas tylko o kolejnych zniżkach w sklepie internetowym. Warto więc wybranym kontaktom lub ich grupom przypisać odpowiednie sposoby powiadomień. Nie jest to raczej zbyt trudne – wystarczy wybrać odpowiednik kontakt/grupę, z menu kontekstowego wybrać „Edytuj” i przypisać odpowiednie powiadomienia do odpowiednich działań.

Przeszukuj książkę adresową w sprytny sposób

Każdy z nas ma oczywiście doskonałą pamięć do osób, nazwisk i imion i zawsze wie kto, czym i gdzie się zajmuje. Czasem jednak okazuje się, że nawet pomimo najszczerszych chęci i wysiłku jesteśmy w stanie przypomnieć sobie np. tylko pierwszą literę imienia i nazwiska. Jeśli skorzystamy z wyszukiwarki kontaktów w „zwykły” sposób, prawdopodobnie niewiele nam to pomoże. O wiele bardziej pomocne okaże się wpisanie najpierw właśnie pierwszej litery imienia, wstawienie spacji, a następnie pierwszej litery nazwiska. Działa zawsze.

A jak Wy radzicie sobie z zarządzaniem waszymi książkami adresowymi?