RIM prezentuje partnerom BlackBerry 10 nie tylko na swoich urządzeniach?

Avatar
Piotr Barycki
20.09.2012

O możliwości licencjonowania platformy BlackBerry 10 innym producentom mówi się otwarcie od dłuższego czasu, choć jak do tej pory jako jedyne głos w tej sprawie (oprócz RIM) zabrało HTC, które oświadczyło, że nie może wykluczyć takiego ruchu. Możliwe jednak, że za zamkniętymi drzwiami sal konferencyjnych dzieje się o wiele więcej…

Według serwisu BerryReview, Research In Motion w trakcie spotkań z partnerami prezentuje obecną wersję BlackBerry 10 na co najmniej dwóch urządzeń. Wśród nich, co raczej naturalne, znajduje się tablet BlackBerry PlayBook oraz (co już mniej naturalne)… Motorola Xoom. Obecność tego drugiego ma na celu zaprezentowanie m.in. możliwości adaptacyjnych i wydajności nowego systemu na obecnych urządzeniach. Oczywiście nie oznacza to, że RIM planuje nawiązać jakąkolwiek współpracę z Motorolą, co z wielu względów byłoby raczej niemożliwe.

Co ciekawe, zmiany w UI na tablecie BlackBerry PlayBook w BlackBerry 10 mają być niezwykle wyraźne, nawet do tego stopnia, że dotychczasowy wygląd ekranu głównego i mechanizmu obsługi wielozadaniowości zostanie zastąpionym tym, który widzieliśmy na niedawnych konferencjach RIM (zdjęcie powyżej). Różnica w stosunku do wersji „telefonicznej” ma dotyczyć jedynie ilości aktywnych kart – zamiast 4 na jednym ekranie wyświetlanych miałoby być 6.

Tego rodzaju spotkania i prezentacje potwierdziły wczoraj dwa niezależne źródła, co może wskazywać na to, iż jest w tym wszystkim co najmniej ziarnko prawy. W dalszym ciągu nie powinniśmy z góry zakładać, że Research In Motion zdecyduje się na licencjonowanie swojego systemu operacyjnemu jakiemukolwiek producentowi smartfonów lub tabletów.