RIM prezentuje szczegóły akcji dla programistów – 10 000$ może być Twoje

Avatar
Piotr Barycki
04.09.2012

Research In Motion zdecydował się dziś na ujawnienie kolejnych informacji na temat zaprezentowanego wstępnie podczas BlackBerry 10 Jam w Orlando programu dla programistów, w ramach którego każda odpowiednio przygotowana aplikacja będzie gwarantowała jej twórcy 10 000$ zarobku w ciągu roku.

Program składa się z dwóch elementów – pierwszy z nich, niezbędny do starania się o ewentualną dodatkową gotówkę od RIM, został nazwany Built for BlackBerry i obejmie już tej jesieni aplikacje pisane dla BlackBerry za pomocą narzędzi natywnych (C++) oraz WebWorks™. Zgłaszane od tego czasu aplikacje, które przejdą odpowiednio restrykcyjny proces weryfikacji jakości otrzymają odznaczenie „Built for BlackBerry”, które upoważni do udziału w drugim etapie – $10K Developer Commitment. Oczywiście otrzymanie odpowiedniego certyfikatu nie zmusza do starania się o 10 000$ i może być traktowane po prostu jako dodatkowe potwierdzenie wartości naszego dzieła. Udział w programie będzie początkowo bezpłatny, a dodatkowa weryfikacja – aby uniknąć niejasności czy posądzeń o stronniczośc – zostanie przekazana zewnętrznej firmie.

Drugi, o wiele bardziej interesujący od strony finansowej etap ($10K Developer Commitment) gwarantuje zatwierdzonym w ten sposób aplikacjom zarobek w wysokości 10 000 USD w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od debiutu. Oczywiście nie obyło się bez kilku warunków – aplikacja musi być zgłoszona przed premierą BlackBerry 10 i musi zarobić samodzielnie co najmniej 1000$ (więc RIM maksymalnie dopłaci 9000$) – ten drugi warunek może być osiągnięty zarówno przez płatności wewnątrz aplikacji, jak i jej bezpośrednią sprzedaż.

Aby wszystko było jak najbardziej przejrzyste, RIM przygotował dwie strony, na których udostępniane będą niezbędne informacje – Built for BlackBerry oraz 10K Developer Commitment. W programie $10K Developer Commitment można się już rejestrować, za pomocą nowych lub dotychczasowych kont wykorzystywanych do logowania do Vendor Portal for BlackBerry App World™. W przypadku programu Built For BlackBerry nie trzeba się rejestrować – wszystkie aplikacje automatycznie będą trafiały również do weryfikacji wyższego poziomu.