BlackBerry Enterprise Server Express – wsparcie do 2015 roku

Avatar
Piotr Barycki
25.01.2013

BlackBerry Enterprise Server w wydaniu Express, pomimo tego, że nigdy nie był produktem szczególnie medialnym, od momentu swojej premiery znalazł zastosowanie w tysiącach mniejszych i średnich firm. Niestety jego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania w momencie pojawienia się informacji na temat BlackBerry Enterprise Service 10 oraz nowego modelu płatności za całą usługę. Dziś Research In Motion zdecydował się ostatecznie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tym rozwiązaniem.

Dobrą wiadomością jest bez wątpienia fakt, że BlackBerry Enterpise Server nie zostanie uśmiercony natychmiastowo – aktualizacje oraz wsparcie techniczne będą zapewnione do 2015 roku. Złą jest natomiast to, że (jak łatwo się domyślić) jego dni są już policzone, a ewentualny wyraźny rozwój – wstrzymany.

Użytkownicy BlackBerry Enterprise Server Express nie będą więc w stanie skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje im BlackBerry Enterprise Service 10, w tym m.in. połączyć z serwerem urządzeń z BlackBerry 10. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku będzie albo zmiana stosowanego rozwiązania na BES10 albo bezpośrednie połączenie za pośrednictwem Active Sync, które nowe smarfony BlackBerry wspierają bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

Pocieszający jest natomiast fakt, że w przypadku BES10 o wiele niższe będą koszty, które będzie musiała ponieść firma decydująca się na właśnie taki sposób zarządzania smartfonami pracowników z BlackBerry 10, iOS, Androidem oraz PlayBook OS. Zniesione zostaną bowiem opłaty za samo oprogramowanie serwerowe, pozostawiając przy tym jedynie opłaty za licencje na poszczególne urządzenia. Te mają wynieść w określonych przypadkach około 99$ za rok.

Wdrożenia rozwiązania BlackBerry Enterprise Service 10 już wkrótce będą dostępne w ofercie firmy PROGET.

via: bizblog.blackberry