Całkowicie nowe wydanie SayIt dla BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
10.01.2013

Wybieranie głosowe w BlackBerry było jedną z największych zalet BlackBerry OS, przynajmniej do momentu, kiedy konkurencja nie pokazała, że całość da się zrealizować lepiej i że głosowo da się wybierać nie tylko numery czy uzyskiwać informacje na temat naszego telefonu, ale także zarządzać nim w zaawansowanym stopniu, bez konieczności dotykania ekranu czy klawiatury. Na szczęście w BlackBerry 10 do naszej dyspozycji oddana zostanie nie jedna, a co najmniej dwie aplikacje tego typu.

Oprócz wbudowanego w system „Voice Command”, już w momencie premiery dostępny będzie także „SayIt”, do tej pory przygotowany z myślą o tablecie BlackBerry PlayBook oraz starszych smartfonach BlackBerry. Jego najnowsze wydanie ma jednak niewiele wspólnego z poprzednimi – tym razem zostało bowiem stworzone całkowicie natywnie z wykorzystaniem C++ i Cascades, przez co całość będzie nie tylko atrakcyjniejsza, ale i szybsza i bardziej zaawansowana.

Wśród możliwości SayIt, którego cena jest jeszcze nieznana, odnajdziemy m.in. możliwość rozpoznawania dyktowanego teksu, dyktowania tekstu i wysyłania do innych aplikacji, uzyskiwania informacji na temat pogody (na podstawie lokalizacji), przeszukiwania zasobów Google i Wikipedii oraz korzystania z wbudowanej encyklopedii zawierającej tysiące najpopularniejszych i najpotrzebniejszych definicji.

Integracja z Wolfram Alpha pozwoli nam na rozwiązywanie bardziej skomplikowanych poleceń, takich jak obliczanie działań matematycznych czy sięganie do informacji historycznych. Nie jesteśmy przy tym zmuszeni do sztywnego trzymania się określonych przez program komend – jest on w stanie w wielu przypadkach poprawnie zinterpretować nasze polecenie, nawet jeśli nie jest ono całkowicie zgodne ze wskazówkami.

Nie zabrakło także wbudowanego słownika oraz translatora, które pozwolą od razu przetłumaczyć wprowadzany przez nas tekst na jeden z ponad 20 języków i natychmiast wysłać za pomocą wiadomości email czy BBM. Przy takich funkcjach, o prostej możliwości uruchamiania aplikacji za pomocą podania jej nazwy nie trzeba chyba nawet wspominać.