Dylemat początkującego – od jakiego BlackBerry zacząć?

Avatar
Piotr Barycki
24.01.2013

Wierzcie lub nie, ale w ostatnim czasie zarówno na forum, jak i w wysyłanych do nas wiadomościach email bardzo często powtarza się jedno pytanie – od jakiego modelu najlepiej zacząć przygodę z BlackBerry. W obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę bliskość premiery BlackBerry 10, może wydawać się to dość dziwne, jednak argumentów przemawiających za już wkrótce „starą generacją” smartfonów RIM jest naprawdę wiele, a w sporej części przypadków wybór właśnie takiego telefonu może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę (choć w tym przypadku akurat nie w tą „10”). Czym więc kierować się przy wyborze?

Aby było jak najłatwiej, postanowiliśmy wymienić jedynie najistotniejsze kroki przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, odsyłając tam gdzie trzeba do odpowiednich materiałów.

Oczekiwania

Przede wszystkim musimy przynajmniej mniej więcej określić czego będziemy wymagać od naszego telefonu przez cały okres jego użytkowania. Oczywiście trudno jest z góry przewidzieć do czego będziemy wykorzystywać go za rok czy nawet pół roku, ale postarajmy się przed zakupem nakreślić przynajmniej ogólny zarys naszych potrzeb. Czy przeważnie dzwonimy i przeglądamy internet, czy może głównie piszemy i zależy nam na długiej baterii? Od tego będzie zależał właściwie każdy następny krok w procesie decyzyjnym.

O czym warto pamiętać? W obrębie jednego wydania głównego BlackBery OS (np. w obrębie 7.x), wszystkie urządzenia posiadają praktycznie dokładnie te same funkcje, o ile nie są one uwarunkowane podzespołami. W rezultacie wszystkie smartfony z BlackBerry 7.1 posiadają funkcję mobilnego hotspotu, wszystkie z BlackBerry 6 mają dokładnie ten sam kalendarz, ale np. 9810 nie posiada NFC, które oferowane jest m.in. w 9900.

Budżet

Nikt nie ma nieograniczonych finansów (a jeśli ma, to prawdopodobnie składa właśnie zamówienie na Z10). W związku, w zależności od naszego budżetu, możemy poszukiwać następujących urządzeń (pod uwagę brane uśrednione ceny używanych modeli w co najmniej przyzwoitym stanie):

 • Około 200 – 300zł – 8520 (OS 5.0), 8900 (OS 5.0)
 • Około 300 – 500zł – 9300 (OS 6), 9700 (OS 6), 9360 (OS 7), 9800 (OS 6)
 • Około 500 – 600 zł – 9380 (OS 7), 9220 (OS 7), 9780 (OS 6)
 • Około 600 – 800 zł – 9320 (OS 7), 9790 (OS 7), 9810 (OS 7), 9860 (OS 7)
 • Powyżej 800 zł – 9900 (OS 7)
Oczywiście są to jedynie mocno przybliżone przedziały cenowe, w których możemy zaczynać poszukiwania telefonu, który zostanie przez nas wybrany jako „ten jedyny”. Należy oczywiście pamiętać, że każdy z nich możemy prawdopodobnie (w zależności od okazji) kupić nieco taniej lub nawet wyraźnie taniej.

Sprawdź BIS

Pomimo tego, że „bez BIS da się żyć”, nie zawsze jest to przyjemne i wygodne, zwłaszcza jeśli chcemy korzystać z oficjalnych komunikatorów, BlackBerry Protect, poczty email i np. BBM. Sprawdźmy więc, czy nasz operator oferuje usługę BIS w naszej taryfie, a jeśli nie – zastanówmy się nad tym, czy będziemy zadowoleni z naszego smartfonu pozbawionego wielu podstawowych funkcji.

Na skróty: BIS dla wszystkich taryf (w tym prepaid i mix) oferuje Orange i Play, natomiast w Plusie i T-Mobile dostępne są wyłącznie dla klientów posiadających abonament (niezależnie od tego czy biznesowy czy indywidualny).

System operacyjny

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka kolejne wydania systemów operacyjnych BlackBerry mogą wydawać się niemal identyczne, ich funkcjonalność pod wieloma względami jest znacząco zróżnicowana. Rozwiązania, mogące pomóc nam w tym przypadku w dokonaniu właściwego wyboru są dwa – zestawienie możliwości interesujących nas wersji OS lub instalacja symulatorów (naprawdę warto) i spędzenie z nimi chwili czasu, w celu weryfikacji, czy naprawdę posiadają wszystkie niezbędne nam opcje. Być może np. OS 6 okaże się całkowicie satysfakcjonujący ze względu na to, że zmiany dotknęły głównie elementów systemu, z których nie korzystamy, albo też na odwrót – nawet najdrobniejsze zmiany w krytycznych dla nas funkcjach znacznie ułatwią nam życie.

Jak wyglądało by to w bezpośrednim zestawieniu najważniejszych funkcji wprowadzanych wraz z nowymi systemami operacyjnymi?

 • BlackBerry 7.1 – rozszerzone wsparcie dla NFC, wsparcie dla Radia FM (9360 i 9380), mobilny hotspot, poprawione Uniwersalne Wyszukiwanie, wsparcie dla rozmów WiFi (UMA/GAN). Aktualizacja ta jest dostępna dla wszystkich urządzeń, które trafiły na rynek z systemem operacyjnym BlackBerry 7.
 • BlackBerry 7 – o wiele lepsza przeglądarka (o 40% szybsza niż w BlackBerry 6, poprawione wsparcie dla HTML5), możliwość konfiguracji paneli ekranu głównego, poprawiony wygląd UI i sprzętowe wsparcie graficzne (Liquid Graphics), darmowe pełne wydanie Documents To Go, głosowe Uniwersalne Wyszukiwanie. Pełny przegląd systemu można odnaleźć w recenzji BlackBerry 9900, znajdującej się pod tym adresem.
 • BlackBerry 6 – nowy wygląd pulpitu wraz z zakładkami oraz paskiem powiadomień, o wiele lepsza przeglądarka, uniwersalne wyszukiwanie, monitor aplikacji. Pełny przegląd systemu można odnaleźć pod tym adresem.

Nasza rada? Im nowszy system tym oczywiście lepiej i od OS 7 i 7.1 powinniśmy właśnie rozpocząć poszukiwania. Jeśli jednak wśród tych modeli nie odnajdziemy niczego, co przekonałoby nas do zakupu, a wymienione „krytyczne” poprawki wprowadzone wraz z tymi systemami nie są dla nas aż takie istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć przyglądać się także nieco starszym modelom. Poniżej OS 6.0 nie radzimy się jednak zapuszczać – wsparcie dla tego systemu, zarówno ze strony RIM, jak i (zwłaszcza) producentów aplikacji jest już minimalne, a w niezbyt odległej przyszłości może wręcz spaść do zera. 

Forma

Po wybraniu systemu operacyjnego, na podstawie wcześniej określonych potrzeb możemy wybrać formę urządzenia, która będzie nam w największym stopniu odpowiadać. Tutaj mamy już niemal całkowitą swobodę – zarówno w przypadku OS 6.0 jak i 7.0 odnajdziemy telefony z klasyczną klawiaturą QWERTY lub np. większym ekranem i wysuwaną klawiaturą. BlackBerry 6 niestety nie przyniósł nam natomiast zbyt wielu urządzeń wyposażonych wyłącznie w ekran dotykowych – w rzeczywistości na rynek ostatecznie nie trafił żaden taki model. W skrócie nasze możliwości można opisać w następujący sposób:

 • Kompaktowe wymiary, klawiatura QWERTY, brak ekranu dotykowego – 9700 (OS6), 9780 (OS6), 9360 (OS7), 9220 (OS 7), 9320 (OS 7)
 • Kompaktowe wymiary, klawiatura QWERTY, ekran dotykowy – 9790 (OS 7)
 • Mniej kompaktowe wymiary, klawiatura QWERTY, ekran dotykowy – 9900 (OS 7)
 • Spory ekran dotykowy, pełna klawiatura QWERTY – 9800 (OS 6), 9810 (OS 7)
 • Kompaktowe wymiary, dotykowy ekran – 9380 (OS 7)
 • Mniej kompaktowe wymiary, dotykowy ekran – 9860 (OS 7)
Przy czym żadne z tych urządzeń nie jest prawdziwym gigantem i w obecnych czasach właściwie każde można uznać za „kompaktowe”. Jedyny smartfonami, które można uznać za nieco wychylające się z klasy „lekkiej” są dwaj przedstawiciele serii Torch – 9800 oraz 9810. Zdecydowanie trudno jednak nazwać je cegłami.

Klawiatura

Debaty o wyższości klawiatury z serii Bold nad tą z serii Curve (i na odwrót) będą prawdopodobnie trwały tak długo, jak Research In Motion będzie dostarczał na rynek telefony z dwoma różnymi rodzajami przycisków. Niestety na pytanie „która z nich jest najlepsza” nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy bowiem przede wszystkim od preferencji i przyzwyczajenia użytkownika.

Aplikacje

W związku z tym, że BlackBerry OS w dotychczasowej formie, nawet w wydaniu 7.1 schodzi powoli na drugi plan, powinniśmy (dla własnego bezpieczeństwa) założyć, że niewiele zmieni się już pod względem dostępności aplikacji dla tej platformy. Przed podjęciem decyzji o zakupie BlackBerry powinniśmy więc przynajmniej na chwilę odwiedzić BlackBerry World za pośrednictwem oficjalnej strony WWW, zerknąć na BBForum.pl lub za pomocą symulatora sprawdzić czy dostępne są wszystkie niezbędne dla nas programy, czy posiadają odpowiednią funkcjonalność lub czy dla pozycji brakujących występują wystarczająco atrakcyjne zamienniki.

Co warto przeczytać?

Aby nie tworzyć kolejnego „tasiemcowego” artykułu, poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze porównania i informacje, które mogą być potencjalnie przydatne przy wyborze urządzenia zgodnie z naszymi potrzebami:

Aparat fotograficzny:

Porównania telefonów:

Przeglądarka:

Ekrany:

Podsumowania:

Recenzje: