Gdy jeden budzik to za mało…

Avatar
Piotr Barycki
24.01.2013

Nie wiadomo dokładnie z jakiego powodu, jednak w dotychczasowych wydaniach BlackBerry OS Research In Motion nie zdecydował się na udostępnienie użytkownikom możliwości wygodnego tworzenia wielu alarmów pełniących rolę budzika. Owszem, klasycznych alarmów można było skonfigurować nieskończoną ilość (i było to pewnego rodzaju obejście tego problemu), jednak nie było to tak wygodne, jakby mogło być dzięki zaledwie kilku zmianom. Od czego są jednak dodatkowe aplikacje?

Na nasze szczęście wybór jest w tej kwestii dosyć spory i możemy bez większych problemów ograniczyć się w naszych poszukiwaniach do aplikacji całkowicie darmowych, które z powodzeniem uzupełnią ten brak BlackBerry OS. Po długich poszukiwaniach, spośród kilkunastu przetestowanych programów tego typu na wyróżnienie najbardziej zasługuje chyba bezpłatny Multi Alarm Plus Free, oferujący nie tylko najbardziej podstawowe, ale i także o wiele bardziej zaawansowane funkcje.

Niezależnie od tego, czy chcemy ustawić jeden, czy 1000 alarmów/przypomnień, Multi Alarm Plus Free z wygodną i czytelną listą daje nam pełny podgląd naszych wcześniejszych ustawień, pozwalając uniknąć sytuacji, w której z jakiegoś powodu próbowalibyśmy np. ustawić dwa budziki w tym samym czasie lub po prostu przygotować alarm w odległym terminie. Każde ze skonfigurowanych w ten sposób przypomnień może przy tym posiadać całkowicie oddzielny profil alarmowania, uwzględniając w tym m.in. dźwięk powiadomienia, głośność, powtarzalność, wibrację, rodzaj wibracji, długość wibracji oraz kolor i prędkość diody LED. Każdy z tak przygotowanych profili możemy przypisać do dowolnej liczby alarmów lub też zdać się na domyślne ustawienia programu.

Co najważniejsze, wystarczy kliknąć na ikonę danego przypomnienia na liście, aby aktywować lub dezaktywować dany budzik – praktycznie tak samo, jak w samym systemie. Do tego wszystko zostało zamknięte w prostym i przejrzystym opakowaniu graficznym i działa na praktycznie każdym smartfonie BlackBerry z OS 5.0 lub nowszym.

Multi-Alarms Plus Free jest dostępny oczywiście bez żadnych dodatkowych opłat w BlackBerry World.

W ostateczności możemy oczywiście uruchomić systemowy kalendarz BlackBerry i z rozwijanego menu wybrać „Nowy Alarm”, a następnie ustalić jego parametry. Niestety sposób ten z wielu powodów nie jest szczególnie wygodny, wliczając w to chociażby brak możliwości wyświetlenia wszystkich ustawionych alarmów w jednym miejscu i ich wygodnego włączania lub wyłączania.