"Po BIS" czy "nie po BIS" – jak sprawdzić sposób łączenia się aplikacji z internetem?

Avatar
Piotr Barycki
25.01.2013

Od długiego czasu jednym z głównych argumentów przemawiającym za zakupem BlackBerry jest usługa BIS, oferująca nam praktycznie nieograniczony dostęp do internetu (również dla aplikacji) w cenie standardowego pakietu danych. Niestety ma też liczne wady, do których można zaliczyć m.in. brak obsługi wszystkich aplikacji producentów trzecich, co sprawia, że nie zawsze mamy pewność, czy program łączy się po BIS, a więc nie generuje żadnych dodatkowych opłat, czy też korzysta ze „standardowego” internetu operatora, narażając nas przy tym na potencjalnie spore wydatki. Jak więc sprawdzić, z jakiego rodzaju połączenia korzysta dana aplikacja?

Na początek trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy:

  • Nie istnieje oficjalna lista programów wspierających BIS, a jakakolwiek nieoficjalna będzie najprawdopodobniej niekompletna
  • Nie wszystkie aplikacje z BlackBerry AppWorld/World wspierają transmisję danych w ramach BIS – nie ma takiego wymogu
  • Nie każdy producent informuje w opisie aplikacji, że działa ona po BIS
  • Nie wszystkie aplikacje działają w pełni po BIS – niektóre mogą np. pobierać okładki albumów muzycznych po BIS, natomiast streaming muzyki odbywa się już w standardowy sposób

Jeśli więc odpowiedniej informacji nie odnajdziemy w opisie aplikacji czy na stronie producenta, jak sprawdzić, czy program nie narazi nas na dodatkowe wydatki? Niestety nie ma całkowicie uniwersalnej metody, natomiast istnieje rozwiązanie ogólne, które sprawdza się w większości sytuacji.

Jedynym co trzeba zrobić jest uruchomienie opcji programu (Options/Settings i podobne), odnalezienie zakładki „Network”, „Connectivity” lub podobnie brzmiących i sprawdzenie, czy istnieje możliwość wyboru trybu połączenia. Jeśli trafimy na rozwijaną listę podobną do tej z powyższej grafiki – jesteśmy w połowie drogi do sukcesu. Jeśli na liście dodatkowo znajdzie się oznaczenie „BIS” lub „BIS-B” – mamy już pewność, że program nie będzie generował zbędnych kosztów.

Za przykład może posłużyć nam popularna aplikacja Endomondo. Po uruchomieniu wciskamy przycisk „”Menu”, wybieramy „Settings”, przewijamy ekran do zakładki „Troubleshoting” i opcji „Connection type”, gdzie znajduje się właśnie dostępna opcja „BIS-B”. Jeśli taka opcja nie byłaby obecna na liście, możemy mieć praktycznie pewność, że program będzie się łączyć z internetem całkowicie standardowo i przyda się nam dodatkowy pakiet na transmisję danych.

Niestety i od tej reguły istnieją wyjątki, do których trzeba zaliczyć przede wszystkim aplikacje, mające domyślnie ustawiony tryb sieciowy na „Automatyczny”. W ich przypadku (np. Shazam, Foursquare), pomimo tego, że działają w ramach BIS, nie da się tego sprawdzić – trzeba o tym po prostu wiedzieć lub sprawdzić np. na forum, czy ktoś nie zadawał podobnego pytania.