RIM chce utrudnić wykonywanie zdjęć "z ukrycia"

Avatar
Piotr Barycki
02.01.2013

Research In Motion praktycznie od samego początku starał się dostarczyć swoim klientom jak najbardziej kompletny zestaw narzędzi pozwalających na ujarzmienie możliwości drzemiących w coraz bardziej zaawansowanych smartfonach i dostosowanie ich do wymagań korporacyjnych przepisów bezpieczeństwa. Niektóre z nich nie były jednak doskonałe – aby uniknąć niechcianych fotografii chociażby firmowej dokumentacji, niezbędne było całkowite zablokowanie aparatu fotograficzne za pomocą ITPolicy. A gdyby tak po prostu nieco utrudnić życie tym, którzy zdecydują się nie uszanować służbowej tajemnicy?

Jednym z potencjalnych, nieco mniej ostatecznych rozwiązań miałaby być technologia opisana w złożonym pierwszego dnia tego roku wniosku patentowym numer 8,346,072. Jej zadaniem byłoby uniemożliwienie wykonywania zdjęć z ukrycia w bardzo prosty sposób – przez odgórne zdefiniowanie (np. przez dział IT) czasu, w którym obiektyw naszego aparatu musi być nieruchomy i skierowany dokładnie na dany przedmiot. W skrócie: nie moglibyśmy wykonać zdjęcia w ciągu ułamka sekundy i tym samym niepostrzeżenie „wynieść” poufnych informacji. Musielibyśmy np. trzymać nasz telefon nieruchomo, nakierowany na fotografowany obiekt, przez 5 sekund.

Oczywiście żadne rozwiązanie nie jest idealne i tak samo jak całkowite blokowanie aparatu, również i to ma swoje wady. Zawsze jednak lepiej jest dać działowi IT kilka tego typu „dodatków” do wyboru, aby nie byli zmuszeni do pozbawiania nas jednej z podstawowej funkcji telefonów.

 

via: Engadget

źródło: USPTO