RIM potwierdza: Żadnych przycisków w BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
08.01.2013

Fani przycisków funkcyjnych, umieszczanych w smartfonach BlackBerry pod ekranem praktycznie od samego początku produkcji, powinni już teraz zacząć żegnać się z tym rozwiązaniem, jeśli planują zakup jakiegokolwiek telefonu z nowym systemem operacyjnym RIM.

W dzisiejszym wpisie na oficjalnym blogu BlackBerry napisano wprost:

As we’re being introduced to these great features, one thing we learned is that the option to go “back” or “home” using a hardware button is going away.

Oznacza to nie mniej i nie więcej niż ostateczne porzucenie niezwykle charakterystycznych dla BlackBerry przycisków „Menu” oraz „Powrót”, a co za tym idzie, w związku z zaburzeniem dotychczasowego układu, również i dodatkowych klawiszy funkcyjnych – zielonej i czerwonej słuchawki. Nie powinniśmy mieć większych wątpliwości co do tego, że dotyczy to nie tylko smartfonów wyposażonych wyłącznie w ekran dotykowy, ale także klawiaturę QWERTY i dotykowy wyświetlacz. W rezultacie prototyp modelu X10, który mieliśmy okazję oglądać kilka tygodni temu, prawdopodobnie nie zmieni się zbytnio pod tym względem i niezbędne będzie przyzwyczajenie się do obsługi OS na mniejszym ekranie bez pomocy TrackPada czy podobnego urządzenia nawigacyjnego, oraz klasycznych przycisków systemowych, które przy założeniach BlackBerry 10 mają faktycznie niezbyt wielki sens.

Według Research In Motion, nowy, oparty na gestach sposób obsługi systemu jest nie tylko o wiele bardziej intuicyjny od dotychczasowego, ale także bardziej naturalny i o wiele bardziej wydajny. Oczywiście na ostateczne oceny przyjdzie czas po 30 stycznia, kiedy pierwsze urządzenia trafią ostatecznie do testów – zarówno tych redakcyjnych, jak i przeprowadzanych przez użytkowników, którzy zdecydują się na zakup.

 

via: blogs.blackberry