RIM publikuje szczegóły na temat nowego wydania BIS – 4.3 SP1

Avatar
Piotr Barycki
27.01.2013

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej linii urządzeń z zupełnie nowym systemem operacyjnym niezbędne okazało się także wprowadzenie nowych wydań dotychczasowych usług internetowych oferowanych przez Research In Motion. I o ile szczegóły nowych wersji BIS (o ile można je jeszcze tak nazywać) pozostają nadal w większości tajemnicą, o tyle oficjalnie udostępniona została dziś kompletna dokumentacja niewielkiej aktualizacji rozwiązania BlackBerry Internet Service, istotna szczególnie dla osób decydujących się w najbliższym czasie na zakup urządzenia z BlackBerry 10.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną w BlackBerry Internet Service 4.3 Service Pack 1 jest wycofanie się Research In Motion z oferowania bezpłatnego konta pocztowego w domenie @operator.blackberry.com. Do tej pory użytkownicy mogli skonfigurować ją przy okazji konfiguracji innych kont pocztowych z poziomu telefonu lub interfejsu WWW i wykorzystywać chociażby jako adres pomocniczy, przekierowując na nią wszystkie informacje z kont, których z jakiegoś powodu nie chcieli posiadać na swoich smartfonach. Opcja ta posiadała jednak szereg wad, wliczając w to m.in. możliwość odbierania wiadomości wyłącznie za pomocą smartfonu BlackBerry (bez dostępu przez przeglądarkę czy inne aplikacje pocztowe) oraz zaledwie 30-dniowy okres przechowywania wiadomości. Konto to mogło być więc traktowane głównie jako współczesny odpowiednik… pagera.

W przypadku osób, które wybiorą smartfon z BlackBerry 10, przez najbliższe 12 miesięcy możliwe będzie ustawienie przekierowania z naszego dotychczasowego konta w domenie @operator.blackberry.com na dowolnie wybrany przez nas adres pocztowy, aby umożliwić nam zachowanie ciągłości odbierania emaili na czas potrzebny do założenia innego konta pocztowego. Po tym czasie opcja ta zostanie całkowicie wyłączona.

Aby aktywować to rozwiązanie trzeba będzie na ekranie dodawania nowego adresu email wprowadzić dane naszego konta w domenie @operator.blackberry.com, co spowoduje automatyczne przeniesienie do ekranu konfiguracji przekierowania. Zakładanie nowych kont w tej domenie nie będzie możliwe.

Użytkownicy wykorzystujący adres w domenie @operator.blackberry.com jako identyfikator konta BlackBerry ID, otrzymają możliwość zalogowania się do urządzenia za pomocą dotychczasowych danych, jednak mogą napotkać pewne problemy z otrzymywaniem powiadomień wysyłanych na ten adres. W tym przypadku zalecana jest zmiana adresu email wykorzystywanego jako nasza nazwa użytkownika. Wśród informacji, które nie dotrą do nich w przypadku zachowania adresu w domenie @operator.blackberry.com i braku ustawienia przekierowania na inny adres pocztowy mogą znaleźć się m.in.:

  • Informacje niezbędne do przywrócenia hasła do BlackBerry ID
  • Powiadomienia dla BlackBerry ID
  • Rachunki za zakupy z wykorzystaniem BlackBerry ID

Użytkownicy smartfonów z BlackBerry 7.x i starszymi nie powinni zaobserwować żadnych zmian związanych z funkcjonowaniem kont pocztowych skonfigurowanych w domenie @operator.blackberry.com. Nie sprecyzowano jednak, czy usługa ta będzie w dalszym ciągu dostępna dla nowych użytkowników, a także od kiedy wprowadzony zostanie SP1 dla BlackBerry Internet Service.

Decyzja została umotywowana ogromną liczbą bezpłatnych kont pocztowych, które można skonfigurować w ramach usług BlackBerry z podobnym skutkiem, jak w przypadku kont w domenie @operator.blackberry.com. W związku z tym opcja ta została uznana za zbędną.

Szczegółowy opis nowości można odnaleźć pod tym adresem.