RIM ze zgodą na przejęcie patentów Kodaka

Avatar
Piotr Barycki
14.01.2013

Research In Motion, wraz z firmami takimi jak Apple, Microsoft czy HTC, ostatecznie uzyskał zgodę na przeprowadzenie wartego ponad 500 milionów dolarów przejęcia chronionych prawem patentowym rozwiązań i technologii należących do tej pory do firmy Kodak.

Pierwsze informacje na temat dokonania takiego zakupu pojawiły się jeszcze pod koniec zeszłego roku, natomiast dopiero dziś transakcja ta została zaakceptowana przez sąd. Łączna wartość patentów wyniosła około 527 mln $, co jest kwotą o wiele niższą, niż początkowo spodziewał się uzyskać Kodak, wyceniający swoją własność intelektualną na ponad 2 miliardy dolarów. Wraz z zakupem anulowane zostają wszystkie pozwy, jakie w sprawie naruszenia tych patentów skierował do sądów ich poprzedni właściciel.

Zdecydowana większość z ponad 1000 zakupionych patentów dotyczy rejestracji i przetwarzania materiału fotograficznego na urządzeniach mobilnych, które powszechnie stosowane są nie tylko w smartfonach BlackBerry, ale i także w innych telefonach oraz tabletach większości producentów.

W lutym zeszłego roku Departament Sprawiedliwości zatwierdził podobne przejęcie własności intelektualnej upadłego Nortela przez konsorcjum składające się m.in. z RIM, Apple, Microsoftu i Sony. W tym przypadku w grę wchodziła jednak o wiele większa kwota – ponad 4,5 miliarda dolarów, natomiast patenty dotyczyły rozwiązań związanych m.in. z technologią LTE.

via: finance.yahoo