100 pytań o BlackBerry 10 i Z10 – Pierwsze 55 odpowiedzi!

Avatar
Piotr Barycki
11.02.2013

Do premiery BlackBerry 10 w Polsce pozostało jeszcze wprawdzie co najmniej kilka tygodni, ale już teraz zasypaliście nas ogromną liczbą pytań – czy to we właściwym temacie, czy przez email czy za pośrednictwem Twittera oraz Facebooka. W związku z tym zaczynamy nieco wcześniej publikację naszych odpowiedzi i na pierwszy ogień idzie pierwsze 55 pytań!

 1. Jak i w jakiej kolejności wyświetlane są „Aktywne Ramki”?
  1. Aktywne Ramki, przedstawiające miniatury aplikacji, wyświetlane są w kolejności malejącej, tj. zawsze najnowsza zminimalizowana aplikacja będzie znajdować się na samym początku (na górze po lewej), natomiast druga zminimalizowana aplikacja będzie się wyświetlać po jej prawej (i tak dalej). Nie ma możliwości zmiany ich położenia ani „przypięcia” którejkolwiek z aktywnych ramek. Po otwarciu więcej niż 8, ostatnia „ramka” w kolejności jest zamykana.
 2. Czy telefon sprzedawany jest bez etui?
  1. Tak, w standardowym zestawie znajduje się jedynie telefon, bateria, słuchawki, ładowarka razem z kablem USB i skróconymi instrukcjami.
 3. Jak wygląda sprawa z ustawianiem poziomu dźwięku?
  1. Regulacja działa na takiej zasadzie:
   1. Są osobne regulacje ogólne dla wszystkich powiadomień i oddzielne dla poszczególnych rodzajów powiadomień. Pierwsze jest nadrzędne
   2. Jest osobna regulacja dla całego systemu, przy czym nie wiem czy to złe tłumaczenie czy nie, ale dotyczy właśnie multimediów
   3. Regulacja głośności np. z poziomu ekranu głównego przez przyciskanie przycisków z boku telefonu wpływa na ten drugi typ głośności a nie pierwszy (tj. w ten sposób cichszy/głośniejszy nie będzie dzwonek a gra/piosenka)
   4. Dwa pierwsze typy głośności spotykają się tylko w jednym miejscu – w momencie regulacji głośności „w dół” dochodzimy najpierw do momentu „0”, gdzie wyciszone zostają wszystkie dźwięki aplikacji – tj. muzyka w grze, piosenki, etc, ale nie powiadomienia czy dzwonki telefonu. Dotyczy to więc głośności 2. Jeśli natomiast wciśniemy przycisk regulacji głośności „w dół” jeszcze raz, to schodzimy na poziom „-1”, gdzie wyciszane są także powiadomienia systemowe i dzwonki (oczywiście w komplecie z wyciszeniem dźwięków z kategorii 2).
   5. Jeśli na poziomie „-1” wciśniemy „+” na regulacji głośności z boku telefonu, to wracamy na poziom „0” dla multimediów, natomiast na poprzedni poziom ustalony dla powiadomień. Tj, jeśli był, powiedzmy, na „5”, to z „-1” wróci na „5” a nie na „0” albo „1”.
 4. Jakie są możliwości personalizacji diody powiadamiającej o nowych wydarzeniach?
  1. Nie ma żadnych – można ją tylko włączyć i wyłączyć.
 5. Jak dobre lub złe są antenki wifi czyli jak jest z utrzymaniem zasięgu sieci?
  1. Nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów ani pogorszenia jakości/zasięgu w porównaniu do innych modeli BlackBerry, ani One X czy iPhone 4S w naszych warunkach testowych.
 6. Jaka jest wersja Bluetooth?
  1. 4.0 LE
 7. Jak sprawuje się antena telefoniczna? Wiem, że ciężko będzie wam to zapewne sprawdzić, ale dla mnie bardzo ważne jest czy telefon uzyskuje dobry zasięg w miejscach, w których telefony typu iphone 5 itd mają słaby. Zdarza się wam gubić sygnał czy jest raczej stały?
  1. Nie zaobserwowaliśmy do tej pory żadnych problemów z zasięgiem czy jakością rozmów, nawet w miejscach o słabym zasięgu.
 8. Czy istnieje możliwość dostosowywania rozmiaru czcionek w systemie (np. czcionek tytułów wiadomości, nazw przycisków)?
  1. Tak, istnieje możliwość zmiany rozmiary czcionki, która dotyczy praktycznie wszystkich elementów systemu, w tym większości przycisków, tytułów oraz wiadomości email (tutaj działą też zwkły pinch-to-zoom). Tak, rozmiar czcionki wpływa na ilość tekstowych elementów wyświetlanych na ekranie. Zmiany te nie dotyczą jednak podpisów pod ikonami.
 9. Szanowna Redakcjo czy sprawdzicie Naviexperta na Z10? Skoro można instalować aplikacje z rozszerzeniem apk to NE powinien śmignąć – bardzo mi na tym zależy.
  1. Tak, NaviExpert działa, chociaż oczywiście nie można go instalować z „czystego” .apk.
 10. Czy można ustawić sobie kilka budzików?
  1. Za pomocą systemowej aplikacji zegara – nie.
 11. Czy można sobie wybrać dni tygodnia w jakich ma dzwonić i o jakiej porze.
  1. Tak, ale tylko dla jednego budzika.
 12. Czy w kalendarzu (tym wbudowanym) mozna ustawic kilka alarmow, tak jak bylo w OS7 i nizszych?
  1. Nie, nie ma już czegoś takiego jak „alarm” w kalendarzu, z wyjątkiem jednego systemowego.
 13. Czy załączniki przekazywanego e-maila są przesyłane bez ściągania na Z10?
  1. Tak.
 14. Czy podczas pisania (sms, mail, doc. ) jest możliwość poprawienia błędów dla całego tekstu?
  1. Nie
 15. Jak wygląda w praktyce praca w BB10? Chodzi mi o pisanie dokumentu (np. w documents to go) i przełączanie pomiędzy 2 aplikacjami np. internetem, mailem czy innym plikiem, kopiowanie zdjęć oraz tekstu z przeglądarki. Jest jakiś szybki sposób na to?
  1. Kopiowanie zdjęć jest możliwe tylko przez zapisanie go w pamięci urządzenia (nie ma możliwości kopiowania grafik do schowka – jest jedynie możliwość udostępniania innym aplikacjom, ale nie ma wśród nich DTG. Jest natomiast taka opcja np. dla maila czy komunikatorów), natomiast z kopiowaniem tekstu i wklejaniem do innej aplikacji nie ma żadnego problemu. Przełączanie się pomiędzy aplikacjami jest takie, jak na prezentacjach – musimy jedną zminimalizować, co przenosi nas do ekranu „Aktywnych ramek”, a następnie kliknąć w miniaturkę drugiej aplikacji. Po kilku chwilach jest to i szybkie i wygodne.
 16. Czy w BB10 jest tryb oszczędzania energii?
  1. Nie, przynajmniej nie w formie aplikacji. System natomiast częściowo sam stara się zarządzać zużyciem energii w jak najlepszy sposób, w tym m.in. poprzez automatyczną regulację podświetlenia (opcji tej nie da się wyłączyć)
 17. W jaki sposób będzie się odbywać aktualizacja softu over the air czy inaczej?
  1. Aktualizacja oprogramowania odbywa się bezprzewodowo, za pomocą wbudowanych w system narzędzi.
 18. Pewnie było pytane już, ale czy jak mamy gry kupione na Playbook’a, a jest ta gra tez na BB10 to po aktualizacji systemu trzeba za nie ponownie zapłacić ?
  1. Niektóre z nich tak, ba, nawet niektóre aplikacje z BlackBerry OS można pobrać bez ponownej opłaty na BlackBerry 10. Zależy to jednak w dużej mierze od programisty, oraz oczywiście od tego, czy nie musieli aplikacji pisać od nowa albo wyraźnie zmieniać.
 19. Czy kamera jest tak kiepska jak niektorzy mowia. (czy to tylko w ciemnosci)?
  1. W ciemności jest, delikatnie mówiąc, umiarkowanie dobra. W średnim i dobrym oświetleniu jest już bardzo dobra.
 20. Czy nagrywanie dziala w tle, czyli w momencie gdy apka jest w stanie aktywnej ramki?
  1. Tak, aczkolwiek nie jest aktualizowany na bieżąco zegar nagrywania.
 21. Jesli tak (na powyzsze) czy podczas nagrywania diode mozna wylaczyc przyciskiem „standby button” tak jak przy jakimkolwiek powiadomieniu (bo zdaje sie ze tak mozna)?
  1. Nie ma żadnej migającej diody w trakcie nagrywania.
 22. Czy mozna sie zalogowac w aplikacji Google Maps przeportowanej z androida lub natywnej jesli istnieje, aby miec dostep ulubionych „Miejsc z gwiazdką” (Favorites)?
  1. Nie da się, nie ma takiej opcji w ogóle – jest tylko informacja o tym, że logowanie nastąpi automatycznie, co oczywiście się nie dzieje.
 23. Co jakie dane sa synchronizowane w BB Protect?
  1. Niestety żadne.
 24. Czy obsuguje HD Voice?
  1. Tak, ale należy pamiętać, że jest to także opcja zależna od operatora.
 25. O ile wygodniejsze jest pisanie w trybie poziomym?
  1. Zależy od osobistych preferencji i tego, czy przyzwyczaimy się do wprowadzania tekstu z podpowiedziami. W układzie pionowym pisze się tak wygodnie, że praktycznie nie korzystamy z tej drugiej opcji.
 26. Czy ustalanie pozycji w GPS jest szybkie? (szybkie = „parę chwil” po odpaleniu aplikacji)
  1. Jest absolutnie błyskawiczne, nawet w budynkach. Nie ma już kilkuminutowego okresu oczekiwania jak w starszych modelach BlackBerry.
 27. Czy jest dostępny „Endomondo sports Tracker”
  1. Nie.
 28. Czy jest dostępny „Addidas miCoach”
  1. Nie.
 29. Jaka jest czytelność ekranu poza pomieszczeniem ( podwórko itp) ?
  1. Bardzo dobra, choć nie idealna.
 30. Czy jest opcja blokowania urządzenia hasłem ?
  1. Tak.
 31. Jaki jest czas ładowania urządzenia od min do max ?
  1. Około 2 godzin.
 32. Czy jest róznica w prędkości odbioru maili w OS10 w porównaniu do BIS/BES?
  1. W niektórych przypadkach tak – w niektórych na korzyść, w niektórych na niekorzyść. Przykładowo maile z Gmaila pobierane są szybciej i z pełną dwukierunkową synchronizacją, tak samo jak Outlook, natomiast z Yahoo jest już gorzej (co określny czas).
 33. Czy w BB Z10 można ustawić przypomnienie do zadania?
  1. Na razie tylko termin wykonania – telefon przypomni nam o tym w pierwszej godzinie danego dnia, ustawionej jako „robocza”.
 34. Czy można ustawić przypomnienie do emaila?
  1. Tak, dodając flagę – wiadomość zostanie przesłana do aplikacji „Remember”
 35. Czy można zmienić tak aby – wybrać czas drzemki podczas przypomnienia?
  1. Jest taki sam jak dla wydarzeń w kalendarzu.
 36. Czy jest fabryczna aplikacja do przechowywania haseł jak w poprzednich BB?
  1. Password Keeper, dostępny w BlackBerry World.
 37. Jak z plikami rar, zip? Jest wbudowana aplikacja do ich obsługi?
  1. rar – nie, zip – tak. Jest wbudowana aplikacja do obsługi tego drugiego (w tym tworzenia)
 38. Jak wygląda działanie kalendarza na pulpicie? Czy wydarzenia na siebie nachodzą czy można ustawić liczbę wyświetlanych wydarzeń?
  1. Na aktywnej ramce wyświetlany jest przeważnie jeden, maksymalnie chyba dwa najbliższe terminy, nie ma opcji konfiguracji. Po zamknięciu ramki z kalendarzem oczywiście wszystko znika z pulpitu. O wiele lepszy jest w Hub, po przeciągnięciu palcem w dół ekranu.
 39. Czy da się do pulpitu dołączyć natywne aplikacje? czy np. pogoda na dany dzień może być wyświetlana bez działania aplikacji w tle?
  1. Nie, jeszcze nie teraz.
 40. Czy działa Skype/Instagram?
  1. Nie.
 41. Kiedy premiera w Polsce u operatorów i w wolnej sprzedaży?
  1. Najwcześniej w marcu.
 42. Czy obsługiwane są aktywne pokrowce?
  1. Tak.
 43. Załączniki obsługiwane sa już bez limitów?
  1. Tak.
 44. Ile czasu uruchamia się system. W sekundach i porównanie vs 9900?
  1. Około 60 sekund.
 45. Czy do wpisu w kalendarzu można ustawic kilka różnych przypomnień (nie powtórzeń)?
  1. Nie.
 46. Czy menadżer plików obsługuje FTP i LAN?
  1. Nie, aczkolwiek obsługują to zewnętrzne aplikacje dostępne w BlackBerry World.
 47. Czy odtwarza pliki mkv i FLAC ?
  1. MKV – tak, z FLAC ma problemy i na razie wyświetla wprawdzie poprawnie plik, poprawnie go interpretuje, natomiast przy próbie odtworzenia wyświetlany jest komunikat o niepoprawnym formacie.
 48. Czy można ustawić dowolny plik mp3 na dzwonek SMS i połączenia?
  1. Tak.
 49. Jak przedstawia się jakość połączeń i czy testowaliście połączenia video po sieci operatora – jakie wrażenia?
  1. Jakość dźwięku jest bardzo dobra (chociaż mogłaby być jeszcze minimalnie lepsza). Wideo jeszcze nie testowaliśmy na tyle, żeby wyrazić swoje ostateczne zdanie.
 50. Pliki PDF ładują się szybciej niż w PlayBooku ?
  1. Wyraźnie szybciej.
 51. Z tego co widzę, nie ma na dole „konektorów” do ładowarki stołowej, więc jedyny sposób ładowania do microusb?
  1. Tak.
 52. Jak wygląda sprawa z nawigacja kursora przy pisaniu wiadomosci?
  1. Dość standardowo – kliknięcie raz obok tekstu powoduje wyświetlenie lupy, którą streuje się dość komfortowo (chociaż do TrackPada jej daleko), natomiast zaznaczanie tekstu jest jeszcze łatwiej – wystarczy kliknąć na wyraz, który jest wtedy automatycznie zaznaczany w całości i ewentualnie wyregulować za pomocą „łezki” na jednym i drugim końcu zasięg zaznaczenia.
 53. BIS miał ograniczenia liczby skonfigurowanych maili, teraz rozumiem że maile nie będą szły po usłudze BlackBerry i nie będzie ograniczeń w liczbie skonfigurowanych kont pocztowych?
  1. Tak.
 54. Czy jest dostępna obsługa dysków sieciowych?
  1. Nie, a przynajmniej nie z poziomu systemowego managera plików.
 55. Czy w Polsce będzie obsługiwane LTE?
  1. Tak, ale tylko model oznaczony jako STL100-2.

Więcej odpowiedzi już wkrótce, a w przyszłym tygodniu przyjdzie czas na podsumowanie w postaci pełnej recenzji! Wszystkie pytania, na które nie odpowiemy do tej pory, zostaną uwzględnione w ogólnym teście.