Aplikacje dla PC na początek (i nie tylko) przygody z BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
28.02.2013

Aplikacje do instalacji na smartfonie BlackBerry znaleźć jest łatwo – wystarczy uruchomić BlackBerry World z poziomu telefonu i już możemy przeszukiwać zasoby kilkudziesięciu tysięcy programów i gier. Nieco trudniej jest w sytuacji, kiedy chcemy jeszcze bardziej ułatwić sobie życie i w jak największym stopniu zarządzać BlackBerry również z poziomu komputera. Jakich aplikacji potrzebujemy, ile kosztują i skąd można je pobrać?

Uwaga: Ta odsłona poradnika dotyczy przede wszystkim komputerów z systemem operacyjnym Windows i smartfonów BlackBerry z OS 7.1 i starszymi!

BlackBerry Desktop Software

9800ds

Absolutna podstawa, jeśli chodzi o komunikację naszego telefonu z komputerem i bez niej nie powinniśmy nawet zaczynać naszej przygody z BlackBerry i komputerem. Oprócz standardowych funkcji, takich jak wyświetlanie szczegółowych danych na temat urządzenia czy kopiowanie plików, pozwala nam także na synchronizację danych PIM (kontakty, kalendarz, zadania) z wybranymi aplikacjami zainstalowanymi na naszym komputerze, wykonywanie kopii zapasowych i przywracanie ich, bezprzewodową (i przewodową) synchronizację muzyki i wiele, wiele innych.

Nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby nie zainstalować Desktop Software, zwłaszcza że niektórego jego elementy są wykorzystywane również w innych programach.

Blurts!

blurts

Marzyliście kiedyś o tym, aby z poziomu komputera odpisywać np. na wiadomości tekstowe przychodzące na nasze BlackBerry, przeglądać książkę adresową, inicjować połączenia czy wykonywać zrzuty ekranu? Jeśli tak, zdecydowanie warto zainteresować się aplikacją Blurts!, która – po instalacji aplikacji klienckiej na telefonie i komputerze – jest w stanie zapewnić nam wszystkie te (oraz jeszcze kilka dodatykowych) możliwości.

Do tego wszystkiego nie potrzebujemy nawet kabla USB – wystarczy bezprzewodowe połączenie Bluetooth!

MagicBerry

magicbbn

Kopie zapasowe wykonywane przez Desktop Software mają przede wszystkim jedną wadę – nie da się ich w żaden sposób odczytywać ani edytować z poziomu aplikacji dostarczanych przez BlackBerry. Na szczęście powstały nieoficjalne narzędzia, umożliwiające nam „rozpakowanie” kopii zapasowych i dobranie się do ich zawartości. Eksport kontaktów do pliku .csv, eksport SMS czy nawet rejestrów usług z tą aplikacją nie powinien być żadnym problemem.

Niestety od czasu wprowadzenia nowego formatu kopii zapasowej (.bbb), nawet pomimo kilku aktualizacji, program nie zawsze jest w stanie wypełnić swoje zadanie. Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać mu szansę.

SOTI Pocket Controller

KFeatPCP4BB7

Po raz kolejny – czego nie potrafi Desktop Software, potrafią jego nieoficjalne „wspomagacze”, w tym m.in. (niestety) płatny SOTI Pocket Controller. Tym razem aplikacja ta umożliwia nam praktycznie pełny dostęp do naszego smartfonu z poziomu komputera i nie chodzi tu o dostęp do samych plików, ale do całego systemu operacyjnego, w którym mysz i klawiatura komputera przejmą rolę tych elementów telefonu.

W ten sposób możemy spełnić nasze marzenia o BBM z poziomu komputera z wykorzystaniem pełnowymiarowej klawiatury lub po prostu skutecznie zarządzać naszym smartfonem wtedy, kiedy np. został w kieszeni płaszcza lub po prostu nie chce się go nam wyjmować z kieszeni.

Wydanie płatne jest niestety dość drogie i kosztuje prawie 40$, przy czym program nie zawsze działa idealnie u wszystkich. Najlepiej więc skorzystać z darmowej wersji testowej, chociażby po to, aby sprawdzić „jak by to było…”.

BBSAK 

bbsak

Niezbędnik każdego, kto chce się trochę bardziej pobawić ze swoim smartfonem, wykonać pełną kopię zapasową całego systemu wraz z aplikacjami, usunąć niepotrzebne moduły, spróbować nieco prostszej aktualizacji „na siłę”, wgrać aplikację z plików .cod czy po prosty wykonać zrzut ekranu bezpośrednio z poziomu komputera.

Pamiętajcie tylko, aby dobrze zastanowić się przed kliknięciem którejkolwiek z opcji – lepiej np. dowiedzieć się wcześniej do czego służy funkcja „Wipe” niż potem ze smutkiem patrzeć na swój telefon z białym ekranem i prostym napisem „507”.

BBHTool

szrink

Kolejne rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych użytkowników, które zwraca na siebie uwagę przede wszystkim jedną konkretną funkcją – Shrink-A-OS, przydatną szczególnie dla posiadaczy starszych modeli z niewielką ilością pamięci operacyjnej. Za pomocą tego rozwiązania jesteśmy w stanie „pozbawić” system operacyjny wszystkich zbędnych dodatków, oszczędzają drogocenną przestrzeń.

Szanse na uszkodzenie czegokolwiek są przy tym niewielkie, ale pamiętajcie – lepiej sprawdźcie co robicie… zanim to zrobicie.

Oczywiście nie jest to kompletny zestaw aplikacji, które można mieć, ale zdecydowanie jest to większość z listy aplikacji, które całkowicie wystarczą nie tylko początkującym, ale również bardziej zaawansowanym użytkownikom BlackBerry.