Czy nadal warto – BlackBerry 9000 Bold

Avatar
Piotr Barycki
21.02.2013

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że w momencie premiery Bold 9000 był najlepszym modelem, jaki kiedykolwiek wprowadził na rynek RIM/BlackBerry i jednym z najlepszych dostępnych w tamtych czasach smartfonów. Rewelacyjny ekran, doskonała klawiatura, elegancki wygląd i bardzo dobra jakość wykonania – to wszystko sprawiło, że przez długie miesiące cieszył się niesłabnącą popularnością. Dziś nie robi już jednak aż takiego wrażenia, jednak m.in. ze względu na cenę nadal budzi zainteresowanie. Czy jednak warto po tylu latach zdecydować się na zakup 9000?

Za ile?

9000c

Obecnie zakup nowego 9000 jest praktycznie niemożliwy – musimy mieć albo bardzo dużo szczęścia albo pogodzić się z tym, że telefon będzie wprawdzie w stanie idealnym, z gwarancją i całym kompletem, ale najprawdopodobniej będzie urządzeniem „fabrycznie odnawianym”, tzn. przywróconym do stanu idealnego. Powinniśmy więc pogodzić się z tym, że telefon, którego produkcję rozpoczęto w 2008 roku, będzie musiał być najprawdopodobniej bardziej lub mniej intensywnie użytkowany. Przeszukując portale aukcyjne można znaleźć egzemplarze w bardzo dobrym stanie w okolicach 300-400zł, przy czym oczywiście możemy znaleźć sztuki zachowane w stanie idealnym (okolice 450-500zł), jak i wyraźnie słabszym (okolice 250-300zł).

Czym nadal zachwyca?

9000d

Praktycznie wszystko, co zachwycało nas w momencie premiery może zachwycić nas również dziś. Klawiaturę z całą pewnością możemy ustawić na drugim miejscu w kategorii najlepszych klawiatur na świecie, tuż za niedoścignioną klawiaturą z 9900. Jakość wykonania i wykończenie, nawet w epoce aluminiowych telefonów przywodzi na myśl raczej wyższą, niż średnią półkę. Ekran o rozdzielczości 480×320 w dalszym ciągu jest o wiele lepszy niż w bardziej współczesnym 9320 i większy niż w 9360 czy 9790, charakteryzując się przy tym na tyle wysokim PPI, aby wszystkie wyświetlane na nim treści były ostre i wyraźne.

Pomimo teoretycznie biznesowego zastosowania, 9000 może nam zaoferować jedne z najlepszych na rynku głośników stereo, o wyjątkowej głośności oraz jakości dźwięku.

Nie zabrakło przy tym także modułów 3G, WiFi, GPS oraz Bluetooth i wejścia na karty pamięci, a jakość połączeń stoi na najwyższym poziomie. Oprócz tego otrzymuje oczywiście wszystko to, do czego przyzwyczaił nas BlackBerry OS w wersji 5.0.

Czym rozczarowuje?

9d

Niestety nie ma telefonów idealnych, tym bardziej, jeśli zostały wyprodukowane praktycznie 5 lat temu. Największą bolączką 9000 z OS 5.0 (bezpłatna aktualizacji z OS 4.6) jest bez wątpienia niewielka ilość pamięci operacyjnej, wykorzystywanej w BlackBerry OS również do instalacji aplikacji. W rezultacie, jeśli nie skorzystamy z nieoficjalnych narzędzi takich jak Shrink-A-OS, a zamierzamy z pierwszego Bolda wycisnąć maksimum możliwości, możemy dość często borykać się z brakiem wolnego RAM, co powoduje bardzo wyraźne spowolnienie całego urządzenia. Pamięci może brakować także przy przeglądaniu większych stron internetowych. Rozwiązanie? Oszczędne zarządzanie pamięcią lub resetowanie urządzenia raz na jakiś czas przez wyjęcie baterii na kilkadziesiąt sekund.

Niestety pomimo całkiem sporego (jak na taką formę telefonu) ekranu, 9000 raczej nie sprawdzi się w roli podstawowego urządzenia do przeglądania internetu. Przeglądarka w OS 5 jest po prostu słaba i jej jedyną zaletą jest to, że… wyświetla strony internetowe. Na szczęście, jeśli nie mamy zamiaru bez przerwy korzystać z przeglądarki, a jedynie np. sprawdzać rozkłady jazdy, wyniki, program telewizyjny od czasu do czasu – nie powinno to być dla nas zbyt wielkim problemem.

Niezbyt dobrze rozwiązano też w 9000 kwestię aparatu. Zaledwie 2MPX bez jakiegokolwiek mechanizmu automatycznej regulacji ostrości (AF) raczej nie pomogą nam w uchwyceniu najważniejszych momentów naszego życia w najlepszej jakości, a i wykonanie zdjęć dokumentów nie będzie zbyt łatwe.

Aplikacje

9000a

W tej kwestii akurat nie powinniśmy się szczególnie martwić – dla urządzeń z OS 5.0 w dalszym ciągu dostępna jest zdecydowana większość najważniejszych (i nieco mniej istotnych) aplikacji, jednak należy brać pod uwagę, że nie wszystkie z nich mogą być dla nas dostępne w najnowszej wersji, a jeśli już (np. BBM 7), to nie dostaniemy ich w pierwszej kolejności.

Powinniśmy także pogodzić się z faktem, że OS 5.0 jest systemem, od którego stopniowo będą się odwracać nie tylko programiści, ale i pewnie BlackBerry, w związku z czym nie oczekujmy zbyt wielu aktualizacji czy jakichkolwiek znaczyć nowości.

Najczęstsze awarie i uszkodzenia

9c

Decydując się obecnie na zakup 9000 musimy pogodzić się z myślą, że nie będzie to najprawdopodobniej absolutna nówka dopiero co wyciągnięta z pudełka i swoje już przeżyła. Na szczęście naprawy w większości przypadków nie są zbyt drogie. Wśród elementów, które najczęściej ulegają awariom znajdują się:

  • TrackBall – 10 – 20zł. Niestety poprzednik TrackPada miał to do siebie, że z lubością „ściągał” cały brud z naszych palców i z otoczenia, po pewnym czasie odmawiając ostatecznie posłuszeństwa. Wymiana jest możliwa samodzielnie, o ile posiadamy odpowiednie śrubokręty i kilkanaście minut wolnego czasu. W przeciwnym przypadku możemy oddać Bolda do jakiegokolwiek serwisu, gdzie powinni rozwiązać nasz problem w mgnieniu oka (koszt około 50-60zł)
  • Ramka – 50-60zł. Posrebrzana plastikowa ramka nie należała do najwytrzymalszych i po pewnym czasie, nawet dość spokojnego obchodzenia się z telefonem, po prostu traciła lakier, a w przypadku upadku dość szybko stawała się całkowicie nieatrakcyjna. Na szczęście wymiana również nie należy do najtrudniejszych i bez problemu możemy poradzić sobie z nią sami lub z pomocą dowolnego serwisu GSM.
  • Zawias klapki baterii – niestety ten drobny element obudowy lubił po pewnym czasie „łapać” dość poważny luz. Na szczęście nie powodowało to zbyt wielu negatywnych skutków.
  • Ruszająca się klapka baterii – Niestety można powiedzieć mniej więcej tyle: po pewnym czasie ten model „tak ma”
  • Bateria – 50 zł. Przy tak leciwym telefonie pierwszym co będziemy musieli zrobić przy zakupie będzie najprawdopodobniej zakup nowej baterii. W związku z tym, że nie są one specjalnie drogie, nie polecamy zdawania się na chińskie zamienniki, ponieważ prawdopodobnie dla nikogo nie skończy się to dobrze.

Dla kogo?

9000 zdecydowanie nie jest telefonem dla wszystkich, jednak z całą pewnością znajdą się osoby, w rękach których 9000 sprawdzi się idealnie. Jeśli bardzo dużo piszemy, intensywnie korzystamy z komunikatorów i poczty, szukamy eleganckiego telefonu, internet przeglądamy na małym ekranie od święta, nie potrzebujemy tysiąca aplikacji i nie przejmujemy się zbytnio jakością zdjęć, pierwszy z linii Boldów może okazać się świetnym rozwiązaniem za bardzo, bardzo rozsądne pieniądze.

Jeśli jednak nasze zastosowania choć trochę różnią się od powyższych, być może warto rozważyć zakup innego modelu BlackBerry?

Jeśli nie 9000 to co?

W tym samym przedziale cenowym (do około 400-500zł) możemy również znaleźć kilka innych ciekawych modeli, zaczynając od 8900 (brak 3G, za to o wiele lepszy aparat i wyraźnie więcej pamięci), 9360 (nowszy system, NFC, lepsza przeglądarka), 9700 (nowszy system, lepsza przeglądarka, lepsza bateria) oraz ewentualnie (choć w niekoniecznie najlepszym stanie) 9780.