Czym różni się BlackBerry 6 od BlackBerry 7?

Avatar
Piotr Barycki
19.02.2013

Pomimo tego, że te dwa systemy zdecydowanie nie należą już do najnowszych, w dalszym ciągu – głównie dzięki coraz niższym cenom telefonów – wzbudzają spore zainteresowanie wśród osób poszukujących dobrego telefonu z pełną klawiaturą QWERTY. Często pojawia się jednak problem, czy wybrać tańszy model ze starszym OS, czy nowszy, ale za to droższy. Co otrzymamy przy aktualizacji do OS 7?

Ekran główny

Na pierwszy rzut oka ekrany główne obydwu systemów wyglądają praktycznie tak samo. Od zera do czterech rzędów ikon (z dodatkowymi, przesuwanymi w poziomie zakładkami), skróty do zarządzania profilami, uniwersalnego wyszukiwania, belka powiadomień i spory obszar prezentujący informacje na temat godziny, sieci czy baterii, po którego kliknięciu rozwijany jest pasek szybkiego dostępu do najważniejszych opcji. Już tutaj zobaczymy najprawdopodobniej pierwszą zasadniczą różnicę pomiędzy OS 6 a 7, czyli tzw. Liquid Graphics. Dzięki temu rozwiązaniu, wszystkie animacje w BlackBerry 7 nie wyglądają już tak, jakby brakowało im kilku (lub nawet kilkunastu) klatek animacji. Wszystko, od rozwinięcia tego paska, aż po menu w poszczególnych aplikacjach, działa o wiele atrakcyjniej. Dla samej funkcjonalności nie ma to prawdopodobnie większego znaczenia, jednak dla naszych ogólnych doznań – już tak. Drugą zasadniczą różnicą jest możliwość konfiguracji zakładek ekranu głównego. W przypadku BlackBerry 6 jesteśmy skazani na 5 domyślnych – Wszystkie, Ulubione, Multimedia, Pobrane pliki, Najczęstsze, natomiast w BlackBerry 7 możemy wybrać, które z nich mają być wyświetlane.

Wygląd systemu

Oprócz wprowadzenia Liquid Graphics, zmianie uległy również niektóre elementy menu, w tym m.in. ikony ustawień oraz ekranu głównego. Zdecydowana większość opcji w 7 znajduje się jednak dokładnie w tym samym miejscu co w 6.

Operacje na kontaktach

Przy dodawaniu do naszej książki adresowej nowego adresu email z otrzymanej wiadomości lub numeru telefonu, z ostatniego połączenia, BlackBerry 6 oferuje nam jedynie możliwość utworzenia nowego kontaktu, podczas gdy w 7 mamy już wybór pomiędzy utworzeniem nowego kontaktu z tymi danymi lub dodania ich do już istniejącego wpisu.

Przeglądarka

Pomiędzy przeglądarką OS 6 i 7 różnica jest ogromna, nawet jeśli obydwie teoretycznie wyglądają praktycznie tak samo. Nie tylko prędkość ładowania stron internetowych, ale także ich przewijania, powiększania czy pomniejszania jest w przypadku OS 7 o wiele większa niż na modelach ze starszym oprogramowaniem. Poprawiono również wyraźnie wsparcie dla technologi HTML5, wykorzystywanej na coraz większej liczbie stron w internecie.

Własne silniki wyszukiwania

Podczas gdy przeglądarka w BlackBerry 6 może korzystać jedynie z domyślnych wyszukiwarek (np. Google, Bing, etc), w BlackBerry 7 możemy dodać do tej listy własne wyszukiwarki i strony, które taką opcję oferują.

Mobilny punkt dostępu

W BlackBerry 6 nie ma niestety innego sposobu udostępniania połączenia internetowego niż za pośrednictwem USB lub Bluetooth. OS 7.1 wprowadził natomiast opcję udostępniania go za pomocą sieci WiFi, choć należy pamiętać, że rozwiązanie to nie korzysta z połączenia BIS i zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami (chyba, że posiadamy odpowiednio duży pakiet danych).

Pakiet aplikacji biurowych

To, za co jeszcze w OS 6.0 musieliśmy płacić od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów, w przypadku BlackBerry 7 jest całkowicie za darmo. Oprócz samego przeglądania i podstawowej edycji plików .doc, .ppt czy .xls, możemy je także tworzyć, a do obsługi dokumentów PDF nie potrzebujemy już dodatkowej płatnej aplikacji. Wszystkim zajmie się pakiet Documents To Go w wersji Premium.

Głosowe wyszukiwanie 

Uniwersalne Wyszukiwanie od OS 7.1 możliwe jest nie tylko za pośrednictwem klawiatury fizycznej czy wirtualnej, ale także głosu. Niestety funkcja dyktowania nie jest dostępna w języku polskim i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie.

Radio FM

Wybrane modele z BlackBerry 7 (9360, 9380, 9220, 9320) oferują możliwość skorzystania ze standardowego radia FM. W BlackBerry OS 6 nie było to możliwe w żadnym telefonie.

BlackBerry Tag

Jedno z rozwiązań niedostępnych w BlackBerry 6 ze względów technicznych. Oprogramowanie BlackBerry Tag pozwoli nam w przypadku wybranych modeli, posiadających odpowiednie podzespoły, na wysyłanie lub odbieranie informacji transmitowanych właśnie z wykorzystaniem NFC oraz pozwoli na łatwiejsze parowanie z wybranymi urządzeniami Bluetooth z dodatkową opcją NFC.

Cyfrowy kompas

Kolejnym sprzętowym dodatkiem jest cyfrowy kompas, umożliwiający chociażby korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji programów i gier wykorzystujących tzw. „rozszerzoną rzeczywistość”, takich jak np. Wikitude.

Rejestracja wideo 720p

Wcześniejsze modele i systemy oferowały nam w najlepszym przypadku jakość 480p, podczas gdy wybrane smartfony z BlackBerry 7 (9900, 9860, etc) umożliwiają nam rejestrację materiału wideo w rozdzielczości HD.

Łatwiejsza zmiana urządzenia

Smartfony z BlackBery 7 jako pierwsze w historii RIM/BlackBerry wprowadziły opcję przenoszenia kompletu danych z jednego telefonu do drugiego za pośrednictwem karty pamięci, przy całkowitym pominięciu BlackBerry Desktop Manager/BlackBerry Desktop Software. Dzięki temu rozwiązaniu możemy także przenosić informacje na nasz nowy smartfon z BlackBerry 10.

Aplikacje

Zdecydowana większość aplikacji z OS 6 będzie działać na OS 7 – zasada ta działa również w drugą stronę, z wyjątkiem oprogramowania, wykorzystującego podzespoły i rozwiązania charakterystyczne dla smartfonów z BlackBerry 7 (np. NFC, etc). Nie musimy także ponownie płacić za programy kupione za pośrednictwem BlackBerry AppWorld/BlackBerry World – po zmianie urządzenia będziemy mogli po prostu ponownie pobrać je na nasz nowy/stary telefon. Oczywiście niezbędne jest w tym celu zalogowanie się na nasze BlackBerry ID i automatyczne przeniesienie naszego konta z poprzedniego urządzenia na aktualne.

Podsumowanie

Różnice pomiędzy OS 6 a 7 nie są w większości przypadków gigantyczne, jednak z całą pewnością znajdzie się wśród nich kilka, których obecność doceni każdy. Nie zmienia to jednak faktu, że podstawowa funkcjonalność telefonu (i smartfonu) nie uległa większym zmianom i jeśli nie zależy nam na niczym z powyższej listy, a od lat telefonem naszych marzeń był np. 9780, nie powinniśmy się zbyt długo wzbraniać przed dokonaniem zakupu. Poniżej znajduje się zestawienie tych samych elementów z OS 6, a następnie z OS 7: