Ile kosztują podzespoły BlackBerry Z10?

Avatar
Piotr Barycki
13.02.2013

Gdyby na cenę urządzenia wpływał wyłącznie koszt jego podzespołów, wartość BlackBerry Z10 wynosiłaby około 160$. Tak przynajmniej wynika z analizy przeprowadzonej przez CCN Money.

Na podstawie zaprezentowanej w ostatnim czasie kompletnej rozbiórki najnowszego modelu BlackBerry, sporządzonej przez UBM Tech Insight, udało się ustalić łączny koszt samych części Z10 – dokładnie 154$. Na cenę tę wpłynęły m.in.:

  • Ekran dotykowy – 26,5$
  • Procesor – 23,5$
  • Kamery/Aparaty – 15$
  • Pamięć – 9$
  • Inne elementy (bateria, etc) – 21$
  • Pozostałe materiały (obudowa, etc) – 59$

Oczywiście wyceny tej nie należy traktować jako całego kosztu stworzenia i wprowadzenia do dystrybucji telefonu, bawiąc się przy tym w wyliczanie czystego zysku odejmując od ceny rynkowej wspomniane 154$. Do powyższych cen (o ile są one całkowicie zgodne z prawdą) należy doliczyć koszty zaprojektowania samego telefonu, stworzenia systemu, promocji, dystrybucji i wielu innych czynników wpływających na to, jak dużo pieniędzy musimy ostatecznie zostawić w sklepie. Ile faktycznie zarabia BlackBerry na każdej sztuce – tego prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy. Podczas najbliższej prezentacji wyników finansowych powinniśmy jednak dowiedzieć się czy i jak sprzedaż Z10 pomogła finansom kanadyjskiego producenta.

Obecnie najnowszy dotykowy model BlackBerry oferowany jest w sprzedaży m.in. w Wielkiej Brytanii, ZEA oraz Kanadzie, natomiast już w przyszłym miesiącu powinien trafić również do Stanów Zjednoczonych oraz Polski. W kwietniu powinien dołączyć do niego również Q10, choć w jego przypadku nie wiadomo na razie do których krajów trafi w pierwszej kolejności.

via: blackberryitalia/money.cnn