Jak zainstalować aplikacje z Androida na BlackBerry 10?

Avatar
Piotr Barycki
28.02.2013

Możliwość odtwarzania aplikacji z Androida na BlackBerry 10 budzi nie tylko sporo kontrowersji, ale również pytań, dotyczących tego rozwiązania. Jak zainstalować, skąd brać aplikacje, jak wgrać Android Playera – to tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Skąd wziąć Android Playera?

Oprogramowania do odtwarzania aplikacji z Androida na BlackBerry 10 nie trzeba pobierać ani instalować – jest ona standardowym, podstawowym i nieusuwalnym elementem absolutnie każdego wydania BlackBerry 10.

Nie oznacza to przy tym, że możemy gdzieś specjalnie „odpalić” ten odtwarzacz – nie posiada on ani własnej ikony, ani własnego menu, ani własnych opcji. Jest on jednak automatycznie uruchamiany zawsze w momencie, gdy uruchamiamy jakąkolwiek aplikację przeniesioną w najprostszy sposób z Androida.

W skrócie: Każda aplikacja z Androida otwiera Android Player, ale nie da się otworzyć „pustego” Android Playera. Nie trzeba go też nigdy ani nigdzie instalować, ani nawet sprawdzać, czy jest zainstalowany.

APK, BAR i Google Play

Pomimo tego, że odtwarzacz Androida na BlackBerry 10 jest w stanie odtworzyć naprawdę wiele aplikacji z systemu operacyjnego Google, wymagają one drobnych modyfikacji, przez co nie ma możliwości instalacji ich bezpośrednio z pliku .apk – należy go, za pomocą odpowiednich narzędzi, przekonwertować do formatu .bar.

Nie ma też możliwości instalacji sklepu Google Play, tj. być może uda się go nam przekonwertować i zainstalować, ale szanse na jego poprawne działanie są zerowe. Lepiej nawet nie tracić na to czasu.

Skąd wziąć aplikacje?

W uproszczeniu, mamy tylko dwa źródła aplikacji z Androida – BlackBerry World oraz aplikacje pochodzące z pozostałych miejsc, które musimy ręcznie wgrać na nasze urządzenie. Druga opcja nie oznacza jednak w żadnym przypadku, że są to koniecznie aplikacje portowane na BlackBerry 10 metodami chałupniczymi lub tym bardziej, że są to aplikacje nieoficjalnie. Niektórzy producenci decydują się np. na udostępnienie plików .bar z przygotowaną odpowiednio aplikacją jeszcze przed publikacją w BlackBerry World. Powinniśmy jednak dobrze sprawdzać, skąd pochodzi program – nie każdy w internecie ma zawsze dobre intencje.

Jak odróżnić aplikacje z Androida od natywnych?

Niestety (lub stety) nie zdecydowano się na wprowadzenie w BlackBerry World żadnego oznaczenia pozwalającego na odróżnienie aplikacji pisanych z myślą o BlackBerry 10, a tych pisanych pierwotnie z myślą o Androidzie. W związku z tym mamy do wyboru kilka dróg na sprawdzenie tego, czy aplikacja jest aplikacją natywną, czy tzw. „portem”:

Przed zakupem:

 • Weryfikacja grafik aplikacji – w przypadku aplikacji przenoszonych z Androida najprawdopodobniej widoczny będzie interfejs Androida (chociażby statusbar)
 • Komentarze pod aplikacją
 • Niektórzy producenci sami decydują się na umieszczenie odpowiedniej wzmianki w opisie programu

Po zakupie:

 • Przeciągnięcie palcem z górnej krawędzi ekranu powinno wywołać menu kontekstowe (ze strzałką powrotu) na dole wyświetlacza

Jak „przerobić” .apk na .bar?

Są różne drogi na przeniesienie aplikacji z Androida na BlackBerry 10, ale zdecydowanie najłatwiejszą z nich jest skorzystanie z przeglądarkowego konwertera, znajdującego się pod adresem http://apk2bar.unker.net/. Wystarczy, że posiadamy plik .apk z naszą aplikacją, wyślemy go za pomocą formularza na stronie głównej, po czym po kilku sekundach pobierzemy odpowiednio przygotowany plik .bar, gotowy do instalacji na naszym urządzeniu.

Czy wszystkie aplikacje będą działać?

Nie.

Czy wszystkie aplikacje będą działać dobrze?

Również nie. Pamiętajmy, że korzystamy z absolutnie najprostszego sposobu konwersji aplikacji, w związku z czym nie powinniśmy oczekiwać jakichkolwiek cudów.

Jak zainstalować aplikacje z Androida na BlackBerry 10?

Jeśli już mamy odpowiednio przekonwertowany plik .bar, pozostaje nam uzbroić się w:

Zanim rozpoczniemy całą procedurę musimy odpowiednio przygotować nasz smartfon:

 • Na ekranie głównym przeciągamy palcem z góry ekranu aby wywołać menu
 • Wybieramy „Ustawienia”
 • „Bezpieczeństwo i prywatność”
 • „Tryb Tworzenia”
 • Aktywujemy kontrolkę „Użyj trybu tworzenia”
 • Wprowadzamy dowolnie ustalone przez nas hasło
 • Zapamiętujemy hasło

Instalujemy aplikację DDPB oraz wszystkie niezbędne do jej poprawnego działania komponenty. Uruchamiamy, po czym naszym oczom ukazuje się ekran główny programu:

ddpb1

 

Nie przejmujemy się przy tym absolutnie faktem, że cały program wygląda na dedykowany dla tabletu BlackBerry PlayBook i bez obaw podłączamy nasz telefon do USB. Jeśli jest to pierwsze podłączenie, będziemy musieli prawdopodobnie odczekać kilka chwil, zanim zostanie on poprawnie rozpoznany oraz zanim zainstalowane zostaną niezbędne sterowniki.

Po zakończeniu tego procesu wybieramy „Scan” przy „PlayBook IP Adress” i po jego wykryciu wprowadzamy poniżej hasło, które przed chwilą ustaliliśmy dla trybu tworzenia. Następnie wciskamy „Connect” i czekamy, aż operacja ta zakończy się sukcesem.

Aby zainstalować program na naszym telefonie wystarczy już teraz wybrać z górnego menu „Add”, zaznaczyć wszystkie pliki .bar, jakie chcemy zainstalować na naszym telefonie, a następnie wcisnąć przycisk „Install” i odczekać, aż program poinformuje nas o zakończeniu procesu instalacji. Po tym możemy już bezpiecznie odłączyć nasz telefon od komputera, wyłączyć tryb tworzenia (będzie nas tylko denerwował monitem o hasło) i rozpocząć przygodę ze świeżo zainstalowanymi aplikacjami.

Aby uzyskać do nich dostęp z poziomu telefonu wystarczy odnaleźć ich ikony, które niczym nie będą różnić się od ikon aplikacji natywnych i pojawiają się na końcu naszej listy aplikacji lub w wolnych miejscach na poprzednich ekranach.

Czy da się zainstalować aplikacje bezpośrednio z poziomu telefonu?

Nie.

Jak odinstalować aplikacje zainstalowane w ten sposób?

Aby odinstalować aplikacje zainstalowane przez DDPB wystarczy dłużej przytrzymać ich ikonę i wybrać niewielki krzyżyk w ich prawym górnym rogu. Metoda ta jest identyczna jak w przypadku aplikacji pobranych z BlackBerry World i ma dokładnie taki sam skutek (nie zostaną żadne „śmieci”).