Jak zrobić grę na BlackBerry 10 bez znajomości programowania?

Avatar
Jakub Hajost
13.02.2013

Czy trzeba doskonale znać się na programowaniu, aby zrobić prostą i w miarę przyjemną graficznie grę na BlackBerry 10? Odpowiedź brzmi: nie, nie jest konieczna tajemna, programistyczna wiedza, aby to osiągnąć. Wystarczą odpowiednie narzędzia i trochę grafiki… Jak to możliwe?

Istnieją dwa narzędzia, które pozwalają tworzyć proste gry bez programowania. Jednym z nich jest Stencyl, który eksportuje gotowe gry do flasha (efektów nie testowaliśmy). Drugim narzędziem jest Construct 2 firmy Scirra.

Na czym polega prostota pracy z Construct 2? Wystarczy mieć pomysł na grę, trochę przygotowanych grafik i odrobinę samozaparcia. Pobieramy program na komputer (wersja darmowa ma sporo ograniczeń, ale nadaje się do pierwszych kroków idealnie) i zaczynamy przygodę.

Na początek polecamy zapoznanie się z kilkoma najpopularniejszymi instrukcjami zamieszczonymi na stronie Construct 2. To da Wam wyobrażenie, co możecie zrobić z pomocą tego narzędzia. Następnie dodajemy tło, bohatera, wrogów, dodatkowe elementy…

Gdyby rzucić okiem na kod jakiejkolwiek gry, można na sam widok się poddać. Jest tego dużo i jest to skomplikowane. Construct 2 pozwala nam zbudować grę krok po kroku, a na każdym etapie możemy przetestować wprowadzone zmiany w przeglądarce – wystarczy jedno kliknięcie. Do tego doskonałe wsparcie i masa tutoriali czynią Construct 2 jeszcze lepszym narzędziem, a przede wszystkim łatwiejszym w obsłudze, nawet dla absolutnego laika. Gra powstaje na zasadzie dodawania akcji, które mają się wydarzyć po spełnieniu pewnych warunków. Na przykład: jeśli gracz spadnie z platformy, to niech się pojawi ponownie w miejscu startu. Albo: jeśli przeciwnik zrani gracza, to odejmij punkt życia, zagraj dźwięk bólu i spraw, by gracz drżał przez 2 sekundy. Wszystkie akcje dodajemy w przyjemny i zrozumiały sposób, a Construct 2 za nas przypisuje do akcji odpowiednie fragmenty kodu HTML5, którego my nawet nie widzimy od początku tworzenia gry, aż do końca.

Istotnym faktem jest również to, że Construct 2 pozwala na eksport utworzonej gry do HTML5, z którym BlackBerry 10 radzi sobie znakomicie.

Po ukończeniu projektu gry i jego przetestowaniu, należy wyeksportować projekt do HTML5, dodać plik config.xml (jak go zrobić znajdziecie tutaj), oraz grafikę wyświetlaną przy starcie gry, ikonę, po czym spakować całość do pliku zip. Pozostaje nam podpisać grę i przerobić ją na plik .bar (instrukcja oczywiście na stronach BlackBerry), a na końcu załadować na urządzenie BlackBerry 10 Dev Alpha lub BlackBerry Z10 (tutaj instrukcja). Oczywiście wcześniej trzeba mieć na komputerze zainstalowane klucze, a do publikacji w BlackBerry World konto wydawcy (vendor), ale jak już przejdziecie wcześniejsze kroki, to z pewnością na stronach BlackBerry znajdziecie porady, jak to wszystko wykonać.

Jako dowód, że praca z Construct 2 przynosi owoce, potraktujcie powyższe wideo, na którym pokazujemy prostą grę stworzoną właśnie dzięki oprogramowaniu firmy Scirra. Sami oceńcie, jak się prezentuje na BlackBerry 10 Dev Alpha (przy czym warto wziąć pod uwagę, że jakość grafiki zależy tylko od Waszych umiejętności – nic innego nie ma tutaj na nią wpływu).

Pozostaje jedno pytanie: na co jeszcze czekacie? 🙂