Jaką wersję usług internetowych wybrać dla naszego BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
08.02.2013

Stare oraz nowe smartfony, dwa rodzaje tabletów i spora liczba usług pozwalających na wydobycie z tych urządzeń niezbędnych dla nas funkcji. Osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę z BlackBerry może poczuć się nieco zdezorientowana w momencie, kiedy przyjdzie jej aktywować u operatora odpowiedni plan taryfowy/internetowy. Zobaczmy więc czego dokładnie potrzebujemy, aby komfortowo korzystać z poczty czy przeglądać internet na naszym BlackBerry.

BlackBerry 10

W przypadku wszystkich smartfonów BlackBerry sprawa jest prosta – jedynym co jest nam potrzebne do pełnej funkcjonalności naszego Z10 lub (w przyszłości) Q10 jest najbardziej standardowy pakiet internetowy oferowany przez naszego operatora. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pakiet 50 MB, 500MB czy 5 GB, wszystkie funkcje BlackBerry 10 będą dla nas dostępne – od poczty email (z push i wsparciem dla Active Sync), aż po BBM i wszystkie aplikacje dostarczane przez BlackBerry. Nie ma już także żadnego podziału na dane przesyłane „po BIS” i „nie po BIS”. Z punktu widzenia klienta, jeśli chodzi o zakup usługi, nie ma już w ogóle czegoś takiego. Jest pakiet internetowy, taki sam jak dla każdego innego telefonu.

W związku jednak z tym, że nowa wersja „usług BlackBerry” nie oferuje nam żadnej formy kompresji, ani tym bardziej nie jest nielimitowana, powinniśmy dobrze zastanowić się jaki pakiet internetowy będzie dla nas najbardziej odpowiedni lub zaopatrzyć się w pakiet danych z tzw. „lejkiem”.

Należy również pamiętać o tym, że wszystkie smartfony z BlackBerry 10 obsługują wyłącznie karty microSIM lub karty nanoSIM z odpowiednim adapterem.

Tablet BlackBerry PlayBook 3G

Również i w tym przypadku nie powinniśmy pod żadnym pozorem kupować karty z usługą BIS lub BES – tablet BlackBerry PlayBook w wersji 3G/3G+/4G nie wspiera jej w żadnej formie. Cały transfer realizowany jest za pośrednictwem standardowego punktu dostępowego do internetu oferowanego przez naszego operatora.

Szukając więc odpowiedniej karty dla naszego tabletu, wybierzmy operatora, który oferuje najatrakcyjniejszy pakiet w najatrakcyjniejszej cenie i nawet nie próbujmy korzystać z karty z dotychczasowymi usługami BlackBerry.

Również i w tym przypadku obsługiwane są wyłącznie karty microSIM lub karty nanoSIM z odpowiednim adapterem.

Smartfony BlackBerry

93393933

Przy wyborze odpowiedniej usługi dla smartfonów BlackBerry z OS sytuacja niestety (lub na szczęście) nieco się komplikuje, oferując nam nieco większy wybór, zarówno jeśli chodzi o funkcje, jak i o cenę. Pojawia się jednak także jeden dodatkowy problem – usługa BIS nie jest dostępna w niektórych sieciach w taryfach prepaid (nie oferuje ich Plus oraz T-Mobile), o czym należy pamiętać, jeśli korzystamy właśnie z tego typu oferty i planujemy rozpocząć przygodę z BlackBerry. Jakie opcje oferują nam więc poszczególni operatorzy w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych?

Tylko poczta

Jeśli korzystamy z naszego telefonu wyłącznie jako nowoczesnego pagera, który ma informować nas o przychodzących mailach, na które i tak odpowiemy dopiero w momencie, kiedy usiądziemy do komputera (lub sprawdzania czy przyszło do nas coś ważnego), a nie używamy przy tym ani przeglądarki, ani komunikatorów czy aplikacji społecznościowych, wystarczający może okazać się „najmniejsza” wersja usługi BIS, dostępna w Orange pod nazwą BlackBerry Messaging (5zł). W ramach tego pakietu otrzymamy dostęp do jednego konta mailowego w domenie blackberry.com oraz nielimitowany dostęp do komunikatora internetowego BlackBerry Messenger. Nie skorzystamy jednak z większości wbudowanych aplikacji (Protect, Travel, etc), a za każdy kilobajt przesłanych danych zapłacimy osobno (oczywiście z wyłączeniem wcześniej wymienionych usług – poczty dla jednego konta oraz BBM.

Niestety inni operatorzy nie oferują już podobnych usług (swego czasu T-Mobile oferował usługę T-Mobile BlackBerry Mail), natomiast rozwiązania nieco bardziej rozbudowane niekoniecznie muszą być o wiele droższe.

Tylko na BlackBerry (bez YouTube i podobnych)

Nieco drożej, bo za 12zł (+ VAT) w T-Mobile (BlackBerry Mail&Web Internet), 15zł w Orange (BlackBerry Complete), 22,14zł w Plus (Plus email BlackBerry dla Firm) i 10zł w Play możemy otrzymać pakiety BlackBerry pozwalające nam na o wiele więcej. W ramach tej opłaty możemy praktycznie bez żadnych limitów (wyjątek: T-Mobile – 1,5GB) przeglądać internet, korzystać ze wszystkich natywnych aplikacji BlackBerry (w tym komunikatorów, Protect, Travel, klientów sieci społecznościowych, etc) i skonfigurować łącznie aż jedenaście kont pocztowych.

Wadą tych wersji usług jest natomiast brak dodatkowych pakietów na transmisję danych w ramach internetu operatora (wyjątek: Play w tarach All Inclusive BlackBerry – 100 MB z lejkiem oraz FORMUŁA Internet BlackBerry – 500 MB). Powoduje to naliczanie dodatkowych (zgodnych z cennikiem operatora) opłat za jakąkolwiek wymianę danych np. przy udostępnianiu internetu do komputera lub korzystaniu z mediów strumieniowych (YouTube, etc). Aby uniknąć późniejszej niespodzianki po otrzymaniu rachunków, należy upewnić się, że albo nie korzystamy w ten sposób z internetu/telefonu albo uzupełnić BIS o standardowy pakiet internetowy.

Wszystko naraz, wszystko wszędzie

Jeśli jednak chcemy mieć absolutnie wszystko w jednej usłudze, do wyboru mamy:

  • BIS w Play w taryfach All Inclusive BlackBerry (100 MB) lub FORMUŁA Internet BlackBerry (500MB) – wliczone w cenę taryfy
  • Orange BlackBerry Absolute (500MB) – 24,48 zł miesięcznie
  • T-Mobile BlackBerry Mail&Web Internet Pro (1000MB) – 22,80 zł miesięcznie

We wszystkich powyższych przypadkach nie musimy obawiać się więc o to, czy jakakolwiek aplikacja korzysta z BIS czy nie i czy przypadkiem nie zapłacimy 150zł za oglądnięcie filmiku na YouTube. Oczywiście pakiety te również nie są nieograniczone, ale zapewniają nam przynajmniej względne zabezpieczenie. Oczywiście, jeśli potrzebujemy jeszcze większej paczki, możemy zdecydować się na wcześniejszą opcję i dokupić do niej zwykły pakiet. Po względem funkcjonalności rozwiązanie to nie będzie szczególnie różnić się o „najwyższych” dostępnych wersji BIS.

Smartfon BlackBerry i tablet BlackBerry PlayBook

Tablet BlackBerry PlayBook posiada dość niespotykaną na rynku zdolność korzystania z pakietu BlackBerry udostępnianego mu za pomocą rozwiązania BlackBerry Bridge ze smartfonu. Przy okazji wykorzystywane są wszystkie zalety BIS, w tym brak limitów na transmisję danych, a usuwane jego największe wady – wyłączenie streamingu z pakietu (z poziomu tabletu BlackBerry i Bridge możemy do woli oglądać np. filmy na YouTube) czy ograniczenie w pobieraniu dużych plików (również bez żadnych dodatkowych opłat).

Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wszystkich ograniczeń – nie korzystają z niego wszystkie aplikacje (jak chociażby BlackBerry World czy czat wideo), ale jeśli poszukujemy większego ekranu dla naszego smartfonu do przeglądania internetu, taki zestaw – przy pominięciu dodatkowych opłat za standardowy pakiet danych – wydaje się bardziej niż atrakcyjny. W ostateczności zawsze możemy „uzbroić się” w zwykła paczkę na transmisję w ramach internetu operatora i korzystać z internetu jedynie z uwzględnieniem ograniczeń ilościowych wynikających z rozmiaru pakietu.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się jedynie na rozwiązanie z udziałem BIS, powinniśmy oczywiście zdecydować się na dowolną usługę oferowaną przez Play, Plus, T-Mobile (należy pamiętać o limicie 1,5GB w BIS w wersji T-Mobile BlackBerry Mail&Web Internet) oraz wersje Complete i Absolute oferowane przez Orange.

Rozwiązanie ze standardową transmisją danych kieruje nas raczej w stronę usług T-Mobile BlackBerry Mail&Web Internet Pro, BIS Absolute w Orange oraz dedykowanych taryf Play lub po prostu „średnich” wersji usług u każdego operatora oraz osobnej paczki danych.