Kiedy nowsze nie jest lepsze, czyli BlackBerry Protect dla BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
08.02.2013

BlackBerry Protect już od momentu wprowadzenia był jedną z ciekawszych i w wielu przypadkach niezastąpionych funkcji BlackBerry OS. Pozwalał nie tylko zdalnie namierzyć np. zgubione urządzenie, zablokować je lub usunąć wszystkie dane, ale także przygotować bezprzewodowo kopię zapasową najważniejszych informacji, tym samym zwalniając nas z konieczności regularnego podłączenia telefonu do komputera. Przynajmniej tak było do tej pory.

Niestety BlackBerry Protect, podobnie jak BlackBerry Bridge w wydaniu dla BlackBerry 10 stracił sporą część ze swoich funkcji i od teraz oferuje nam wyłącznie:

  • Możliwość sprawdzenia lokalizacji urządzenia
  • Otworzenie głośnego dźwięku
  • Wyświetlenie wiadomości
  • Blokadę urządzenia
  • Usunięcie danych z urządzenia

Po wybraniu zakładki „My Data”, w której mogliśmy do tej pory sprawdzić kiedy przygotowana została ostatnia kopia zapasowa nie zobaczymy niestety nic, z wyjątkiem prostego komunikatu o tym, że funkcja tak nie jest dostępna dla BlackBerry 10. Również na wszystkich stronach z dokumentacją techniczną, przy funkcji „Bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej” widnieje mała gwiazdka z opisem „Dla smartfonów z BlackBerry 7.1 i wcześniejszych”. Wykonywanie kopii zapasowych możliwe jest jedynie za pomocą oprogramowania BlackBerry Link i to wyłącznie po podłączeniu urządzenia przez kabel USB (sama wymiana plików możliwa jest przez WiFi).

dev

 

Prawdopodobnie jest to jedynie tymczasowe utrudnienie (przynajmniej tak twierdzi wyświetlany komunikat), ale jeśli polegaliśmy na tej funkcji do tej pory, zdecydowanie warto jest o tym wiedzieć.