Operatorzy opóźnili start BlackBerry 10 w USA

Avatar
Jakub Hajost
01.02.2013

Według Bloomberga to z winy amerykańskich operatorów nowe smartfony z BlackBerry 10 zadebiutują w USA dopiero w okolicach marca. Verizon Wireless oraz AT&T mają tak rozbudowane testy, że ich wykonanie w pełni może trwać miesiące.

BlackBerry twierdzi, że nowe urządzenia przekazał wszystkim operatorom w tym samym czasie. Operatorzy brytyjscy uwinęli się z testami i w Zjednoczonym Królestwie BlackBerry 10 można kupić od dnia premiery. W Kanadzie nowe smartfony BlackBerry 10 będą dostępne od 5 lutego, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 10 lutego.

Nie znana jest jednak konkretna data dostępności BlackBerry 10 na najważniejszym rynku, jakim jest USA. Samo jej przesunięcie na „okolice marca” powoduje, że reklama BlackBerry podczas czterdziestego siódmego finału Super Bowl, który odbędzie się 3 lutego 2013, nie wywoła oczekiwanego skoku w sprzedaży, bo BlackBerry 10 nie będzie w Stanach Zjednoczonych dostępne.

Informacje te od dwóch dni powodują spadek cen akcji BlackBerry, których cena osunęła się z ponad 16 dolarów na akcję, by zatrzymać się na 12,98 USD za akcję na wczorajszej sesji NASDAQ.

Ta sytuacja pokazuje, że w Stanach Zjednoczonych to operatorzy, a nie producenci, dyktują warunki. Według prezesa BlackBerry, Thorstena Heinsa, wszyscy amerykańscy operatorzy otrzymali sprzęt z ostatecznym oprogramowaniem w tym samym czasie, co dostawcy usług na całym świecie. „“Verizon, AT&T, Sprint, T-Mobile – muszą zastosować się do pewnych zasad, którym podlegają. Starają się ten proces przyspieszyć” – dodał CEO BlackBerry.

Tymczasem rzecznik AT&T odmówił komentarza, a Torod Neptune, rzecznik Verizon Wireless, powiedział, że testy mogą trwać dłużej przy urządzeniach działających pod kontrolą nowego systemu operacyjnego. “Nie można określić typowego czasu, jaki zajmuje telefonowi przejście testów. Mamy rygorystyczny i rozległy protokół badania i czas trwania procesu zależy od urządzenia i problemów, jakie możemy napotkać.” – dodał Neptune.

Opóźnienie premiery BlackBerry Z10 i Q10 na rynku amerykańskim nie jest dla BlackBerry dobrą wiadomością. Mamy nadzieję, że firma wykorzysta ten czas do podkręcenia atmosfery wokół nowych smartfonów, dzięki czemu ostatecznie wszystko zakończy się pozytywnie. Na razie jednak fani BlackBerry w USA muszą czekać na premierę, której konkretna data ciągle nie jest znana (okolice marca). Ciągle jednak liczymy na to, że amerykańscy operatorzy przyspieszą badanie smartfonów z BlackBerry 10 i zaskoczą nas premierą w USA jeszcze w lutym. Pozostaje nam obserwować, jak zachowają się dzisiaj akcje BlackBerry.

via Bloomberg