Polscy operatorzy gotowi na BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
02.02.2013

Pomimo tego, że jak do tej pory jedynie Orange oficjalnie potwierdził swoje plany wprowadzenia BlackBerry 10 do oferty wraz z Polską premierą oraz tego, że ze strony operatora niezbędne są specjalne działania w celu zapewnienia zgodności sieci z nowymi usługami BlackBerry, możemy już teraz bez żadnych obaw włożyć do Z10 kartę dowolnego polskiego operatora.

Nie jest przy tym potrzebna żadna dodatkowa konfiguracja – po włożeniu karty sim (micro SIM) do telefonu automatycznie pobierane są informacje na temat przypisanych do sieci punktów dostępowych (APN), a połączenie z usługami BlackBerry (które w przypadku BlackBerry 10 nie są dodatkowo płatne) symbolizowane jest dokładnie w ten sam sposób co do tej pory – uproszczonym logo BlackBerry przy wskaźniku zasięgu. Tym razem jednak należy zwrócić uwagę na to, że jest on wyświetlany również przy połączeniach innych niż 3G/H+.

Warto przy tym pamiętać, że smartfony z BlackBerry 10 nie wspierają w żaden sposób dotychczasowych wersji usług BlackBerry (w tym i BIS – BlackBerry Internet Service) i jeśli planujemy zmianę właśnie na urządzenie pracujące pod kontrolą tego systemu, należy wyłączyć usługę BlackBerry (BIS) i aktywować standardowy pakiet danych. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie „standardowy” pod każdym względem – część danych i tak transferowanych jest z wykorzystaniem serwerów BlackBerry, a podjęte działania mają na celu upowszechnienie i ułatwienie dostępu do usług dedykowanych właśnie tym telefonom. Dzięki temu od teraz smartfony BlackBerry (z BlackBerry 10) można aktywować i wykorzystywać ich wszystkie możliwości niezależnie od sieci i planu taryfowego.

BlackBerry Z10 został przetestowany z kartami Plus, Play, Orange i T-Mobile. W żadnym przypadku nie było wymagane podejmowanie żadnych dodatkowych działań – po zmianie telefon działa tak, jak przed nią, pobierając i wysyłają wiadomości email, BBM, etc.