Przenoszenie danych z BlackBerry OS na BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
08.02.2013

Utrata zbieranych często przez lata danych z całą pewnością nie jest tym, od czego chcielibyśmy zacząć naszą przygodę z BlackBerry 10. Na szczęście istnieją co najmniej trzy drogi, aby temu zapobiec i w kilka chwil po rozpakowaniu nowego telefonu móc korzystać z tych samych informacji, z których korzystaliśmy na starym.

BlackBerry Link

dl1

Najprostszym, jednym z dwóch rozwiązań dostarczanych przez BlackBerry, jest transfer danych za pośrednictwem aplikacji Link, przeznaczonej dla komputerów pracujących pod kontrolą OSX lub Windows. Za jej pomocą możemy przenieść na nasz nowy smartfon następujące dane:

  • Pliki zapisane we wbudowanej pamięci multimediów
  • Kontakty osobiste oraz wydarzenia zapisane w kalendarzu (z wyłączeniem tych synchronizowanych bezprzewodowo)
  • Kontakty oraz grupy BBM
  • Hasła
  • Dzienniki połączeń telefonicznych
  • Profile Wi-Fi
  • Foldery i zakładki przeglądarki
  • Wiadomości tekstowe
  • Alarmy

Wszystko to odbywa się przy tym praktycznie bez jakiejkolwiek interakcji z naszej strony. Wystarczy jedynie podłączyć najpierw nasze stare urządzenie, a następnie, w momencie kiedy program wyświetli odpowiedni komunikat, podłączyć nowe. Nie zabrakło także opcji przywracania danych z kopii zapasowej urządzenia, którego z jakiegoś powodu już nie posiadamy. Niestety nie ma już możliwości przywracania selektywnie danych z kopii zapasowej czy poprzedniego urządzenia – przywracamy wszystko albo nic.

Dane takie jak konfiguracja poczty i podobne trzeba niestety samodzielnie wprowadzić na nowym urządzeniu – nie podlegają one w żadnym wypadku synchronizacji. Z względu na brak zgodności, nie są także przenoszone nasze aplikacje z BlackBerry OS. Dobrą informacją jest jednak w tym przypadku fakt, że niektóre z nich, o ile posiadają wersję dla BlackBerry 10, są dostępne bez żadnych dodatkowych opłat w BlackBerry World, przypisane do naszego konta BlackBerry ID.

Nie musimy się więc obawiać o nasze zdjęcia, muzykę, dokumenty i inne dane wymienione powyżej – wszystko to trafi na nasz nowy smartfon tak szybko, jak tylko zakończony zostanie proces synchronizacji.

Należy przy tym pamiętać, że Link w przypadku urządzeń BlackBerry z OS 7.1 i wcześniejszymi nie nadaje się do niczego innego niż przeniesienie powyższych informacji. Jedynym co czeka nas więc po podłączeniu do niego np. 9900 jest informacja o możliwości transferu danych do BlackBerry 10 lub odnośnik do pobrania BlackBerry Desktop Software.

Aplikację BlackBerry Link można pobrać bezpłatnie z tego adresu.

Karta pamięci

micro

Posiadacze smartfonów z BlackBerry 7.0 i nowszymi mają do wyboru jeszcze jedno rozwiązanie – synchronizację danych z wykorzystaniem karty pamięci. Wystarczy, że na ekranie głównym swojego smartfona odnajdą oni ikonę „Konfiguracja”, wybiorą opcję „Zmiana urządzeń” a następnie „Za pomocą karty multimedialnej” i „Zapisz dane”. Potem należy już tylko przełożyć kartę microSD do Z10/Q10 i również z menu „Konfiguracja” wybrać”Zmiana urządzenia” i zastosować się do wyświetlanych instrukcji. W ten sposób można przenieść praktycznie wszystkie dane wymienione w poprzednim punkcie. Oczywiście pliki multimedialne i dokumenty najczęściej i tak przechowujemy na karcie.

Inne sposoby

Oczywiście nie są to jedyne metody, które pozwolą nam cieszyć się naszymi dotychczasowymi danymi na nowym telefonie. Kontakty i kalendarz z urządzeń innych niż BlackBerry możemy zsynchronizować bez żadnych problemów np. za pomocą konta Gmail/Google Mail, bibliotekę muzyczną zsynchronizować z iTunes lub Windows Media Player, a zdjęcia czy jakiekolwiek inne pliki multimedialne – chociażby po prostu przeciągając ich ikony do folderów znajdujących się w naszym urządzeniu za pomocą USB lub WiFi.

Do tego dochodzą również różnego rodzaju serwisy oferujące nam wirtualną przestrzeń dyskową, takie jak Box czy Dropbox, w pełni obsługiwane na BlackBerry 10.

BlackBerry przygotowało również uproszczone poradniki dla osób, które na BlackBerry 10 przesiadać się będą z urządzeń z iOS czy Androida. Niestety akurat w tym przypadku wsparcie ze strony BlackBerry Link jest praktycznie zerowe.