Rublon – logowanie do stron internetowych przez… kody QR

Avatar
Piotr Barycki
27.02.2013

Po ponad roku od swojego debiutu, aplikacja Rublon, umożliwiająca logowanie się do stron internetowych za pomocą kodów QR, zawitała w oficjalnym sklepie internetowym BlackBerry World.

Metoda działania programu jest w praktyce dość prosta – po pobraniu aplikacji na telefon i zalogowaniu do panelu (za pomocą kodu QR odczytywanego z poziomu telefonu), należy dodać serwisy, w których chcemy się za jej pośrednictwem logować. Następnie, jeśli np. będziemy chcieli zalogować się na Twittera, zamiast wprowadzać od nowa całej nazwy użytkownika i hasła wystarczy kliknąć skrót w przeglądarce i… zeskanować telefonem kod wyświetlony zamiast ekranu logowania.

W ramach tego rozwiązania nie są wprawdzie wspierane wszystkie strony w internecie, ale na liście zgodnych witryn znajduje się całkiem okazała liczba najpopularniejszych z nich, zarówno jeśli chodzi o strony z Polski, jak i z całego świata.

Na wszelki wypadek zaznaczamy – aplikacja Rublon nie służy do logowania się do stron internetowych otwieranych na naszym smartfonie, a do logowania się do stron internetowych na naszym komputerze za pomocą telefonu jako „klucza”. Telefon musi być oczywiście wyposażony w aparat fotograficzny.

Rozwiązanie być może nie przekona wszystkich, ale jeśli komuś wyda się atrakcyjne, możemy potwierdzić jedno – to naprawdę działa i to nawet na 9900 bez AutoFocusa.