Testujemy Spotify dla BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
19.02.2013

Serwisów internetowych oferujących nam dostęp do praktycznie nieograniczonej bazy muzyki za stałą miesięczną opłatą bez limitu pobrań czy odsłuchań z miesiąca na miesiąc pojawia się na rynku coraz więcej. W ostatnim czasie do Polski zawitał kolejny z nich – Spotify, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć bliżej.

Czym jest Spotify?

vScreenshot_1361272369932

Na to pytanie akurat bardzo łatwo odpowiedzieć – Spotify, za pośrednictwem aplikacji dla komputerów oraz smartfonów (w tym BlackBerry), umożliwia nam absolutnie nielimitowany dostęp do milionów utworów muzycznych i albumów, bez konieczności wnoszenia opłaty za pobranie/odsłuchanie każdego z nich. Płacimy tylko raz – na początku każdego miesiąca, po czym możemy odsłuchiwać i pobierać dowolną liczbę pozycji z oferty.

Wszystko jest przy tym całkowicie legalne i jeśli nie jesteście w jakikolwiek sposób przywiązani do fizycznych nośników, takie rozwiązanie wyjdzie po prostu o wiele taniej, niż gdybyście za każdym razem decydowali się na zakup np. w iTunes (chyba, że kupujecie 1-2 płyty na rok).

Aplikacja dla BlackBerry

vScreenshot_1361271407331

Sam program dla BlackBerry nie jest oczywiście nowy – od dłuższego czasu był bowiem dostępny na rynkach, na których dostępna była także oferta Spotify. Na nasze szczęście lub nieszczęście, aplikacja została pod względem UI dostosowana do ogólnych wytycznych dotychczasowych wydań BlackBerry OS, przez co jest z jednej strony bardzo wygodna w użytkowaniu i intuicyjna, natomiast z drugiej strony… nieszczególnie piękna. Na szczęście jest to program do słuchania muzyki, a nie podziwiania, dlatego też nie uznajemy tego za poważniejszą wadę. Ot, dobry interfejs, bez jakiegoś polotu czy fantazji. Na szczęście program wynagradza nam swoją oszczędną formę błyskawicznym działaniem i brakiem jakichkolwiek opóźnień w funkcjonowaniu, przez co korzysta się z niego naprawdę przyjemnie.

Spotify dla BlackBerry dzieli się na 4 główne zakładki – nasz profil, w którym możemy uzyskać dostęp do wiadomości, ulubionych piosenek oraz list odtwarzania, wyszukiwanie (albumy, utwory, artyści), nowych wydań i polecanych utworów oraz odtwarzacza muzycznego. Żadna z tych zakładek nie posiada zbyt wielkich możliwości konfiguracyjnych i robi to, czego możemy się po niej spodziewać.

Sam odtwarzacz multimedialny, oprócz standardowych przycisków do kontroli odtwarzanego utworu posiada dodatkowe opcje w postaci dodania utworu do listy ulubionych („gwiazdka”), dodania do listy odtwarzania i pobrania na urządzenie (z poziomu rozwijanego menu) oraz uzyskania większej ilości informacji na temat albumu, utworu czy wykonawcy.

Oczywiście jedną z bardziej interesujących opcji jest możliwość pobierania utworów do pamięci telefonu i oczywiście jest taka możliwość – wystarczy z poziomu ekranu głównego wybrać interesującą nas listę (synchronizują się błyskawicznie) lub utworzyć na podstawie wyszukiwanych przez nas utworów i z menu kontekstowego wybrać pobieranie.

Program jest obecnie zgodny z następującymi urządzeniami: 8520, 9000, 9220, 9300, 9320, 9360, 9370, 9650, 9700, 9780, 9790, 9900 oraz 9930.

Aplikację można pobrać z tego adresu.

Transmisja danych

vScreenshot_1361271234218

Przy ustawieniu średniej/niskiej jakości muzyki przesyłanej bezpośrednio na nasze urządzenie w postaci streamingu, aplikacja pobiera około 1MB/minutę, natomiast przy ustawieniu wyższej jakości, wartość ta wzrasta o około 1,5x. W rezultacie powinniśmy dość ostrożnie zabierać się za słuchanie muzyki w ten sposób, jeśli nie mamy nieograniczonego pakietu danych lub nie jesteśmy pewni ile zostało nam jeszcze z naszego miesięcznego pakietu. W przeciwnym przypadku możemy narazić się na dość spore wydatki.

Czy warto koniecznie decydować się na streaming muzyki w wyższej jakości? Naszym zdaniem niekoniecznie – jak na „warunki polowe” podstawowa oferta Spotify jest jak najbardziej do zaakceptowania, podczas gdy jeśli znajdziemy utwory, których chcielibyśmy słuchać częściej i „lepiej”, możemy dodać je do listy i pobrać na nasze urządzenie, oszczędzając tym samym transfer. Jakość muzyki streamowanej i pobieranej na urządzenie możemy ustalić niezależnie od siebie, przy czym nie zabrakło opcji synchronizacji przez WiFi lub 2G/3G oraz aktywacji trybu „offline”, tak na wszelki wypadek.

Oczywiście w związku z trybem i ilością przesyłanych danych, aplikacja nie korzysta z połączenia BIS.

Bateria

vScreenshot_1361272375869

Przy odtwarzaniu plików zapisanych lokalnie i aktywacji trybu offilne oczywiście nie spotykamy się ze zużyciem baterii większym, niż w przypadku standardowej aplikacji muzycznej. Jeśli jednak zdecydujemy się na streaming, co godzinę będziemy tracić około 10-15% naładowania baterii. Powinniśmy o tym pamiętać, jeśli planujemy przebywać dłużej z dala od źródeł zasilania.

Ile to kosztuje?

vScreenshot_1361271400160

Niestety, spośród trzech pakietów (bezpłatnego, średniego i najdroższego), jedyną opcją, która pozwoli nam na słuchanie wybranych przez nas utworów na naszym BlackBerry jest opcja trzecia, kosztująca niecałe 20 zł miesięcznie. W zamian za to otrzymamy jednak dostęp do bazy Spotify z praktycznie każdego oferowanego na rynku urządzenia, wraz z możliwością tworzenia list odtwarzania i zapisywania ich na telefonie, co umożliwi nam późniejsze odsłuchiwanie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów transmisji danych. Jak za dostęp do tak ogromnej bazy muzyki, nie jest to zbyt wygórowana cena.