15 aplikacji na początek przygody z BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
06.03.2013

Choć z całą pewnością jeszcze nie wszyscy, część z nas może już uznać oczekiwanie na BlackBerry 10 za zakończone lub też będzie mogła stwierdzić tak w najbliższym czasie. Sam system bez aplikacji to jednak nie wszystko – od jakich aplikacji zacząć więc swoją przygodę z zupełnie nowym systemem operacyjnym?

BeWeather

weather

Chociaż natywnej aplikacji pogodowej nie brakuje praktycznie nic, darmowa odmiana BeWeather dla BlackBerry 10 jest aplikacją tak atrakcyjną, że trudno przejść obok niej mimochodem. Na zrzutach ekranu być może nie prezentuje się zbyt efektownie, ale wystarczy ją raz uruchomić, aby wiedzieć, że nie potrzebujemy żadnego innego programu do prognozy pogody. Efektowne animacje, rozbudowana obsługa gestów i nadzwyczajna płynność – aż chce się sprawdzać pogodę (zwłaszcza, jeśli jest tak dobra jak obecnie).

Angry Birds: Star Wars

abi

Pełne wydanie najnowszej odsłony Angry Birds. Za darmo. Musimy pisać coś jeszcze?

Hub++

hub+

Obecna wersja oprogramowania systemowego posiada wprawdzie całkiem przyjemny system zarządzania powiadomieniami, ale zdecydowanie daleko mu (przynajmniej na razie) do tego, co oferował chociażby BlackBerry OS 7. Lekarstwem na to może okazać się aplikacja Hub++, oferująca nam to, czego nie oferuje system (i wiele więcej). Wśród możliwości wystarczy wymienić możliwość konfiguracji powiadomień dla każdego z kont i wyświetlane na ekranie głównym okno z treścią wiadomości i skrótami do najważniejszych akcji, dodatkowe dźwięki powiadomień.

W kolejnych wydania dodany zostanie także filtr akcji dla wiadomości (oraz możliwość ustawienia różnych powiadomień dla różnych filtrów), a także filtr antyspamowy.

Jedyna wada? Aplikacja musi być cały czas otwarta w tle, aby można było cieszyć się jej możliwościami.

ReadItNow!

read

Użytkownicy rozwiązania Pocket – radujcie się! W końcu doczekaliśmy się naprawdę dobrego klienta tego serwisu, oferującego dwukierunkową synchronizację oraz integrację z systemem pozwalającą na bezproblemowe przesyłanie informacji z naszej przeglądarki do programu.

ReadItNow! oferuje praktycznie wszystko to, czego można by oczekiwać od tego typu aplikacji – pozwala uzyskać dostęp do naszej bazy artykułów zapisanych „na później”, dodawać nowe artykuły, zarządzać naszą listą czy odczytywać je w wygodnie na telefonie w trybie czytnika. Nie zabrakło oczywiście opcji dzielenia się naszymi znaleziskami ze znajomymi za pomocą praktycznie każdej dostępnej na BlackBerry 10 formy komunikacji.

Cooklet

cooJeśli lubimy gotować, nie mamy absolutnie żadnego wyboru – musimy pobrać na nasze Z10 aplikację Cooklet, znaną doskonale chociażby użytkownikom tabletu BlackBerry PlayBook.

Dostęp do tysięcy przepisów wraz ze zdjęciami, szczegółowymi instrukcjami i dokładną listą składników oraz praktycznie bezpośredni kontakt z ludźmi, których fascynuje to samo co nas. Czego chcieć więcej?

FancyTran

fancyNie zawsze mamy czas i ochotę uczyć się obcych języków, a nawet jeśli, niekoniecznie uda nam się opanować ich tyle, ile oferuje nam FancyTran. Za pomocą tej aplikacji możemy tłumaczyć dowolny tekst z praktycznie dowolnej aplikacji (lub wprowadzony ręcznie) pomiędzy ponad 40 różnymi językami. Oczywiście efekt takiego tłumaczenia możemy również wysłać do dowolnie wybranego przez nas programu na naszym telefonie.

Dodatkowo FT, w przypadku słów, które niekoniecznie są dla nas zrozumiałe w obcym języku, oferuje przydatną funkcję słownika pełnego tysięcy różnych definicji.

N.O.V.A. 3

novaBez dwóch zdań jedna z najciekawszych i prawdopodobnie najatrakcyjniejszych gier, jakie kiedykolwiek zadebiutowały nie tylko na platformie BlackBerry, ale także na pozostałych systemach. Efektowna grafika, dynamiczna akcja, rewelacyjne efekty i długie godziny rozgrywki. W sam raz, żeby sprawdzić, czy podzespoły Z10 są naprawdę tak wydajne, jak twierdzimy.

Niestety cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za grę jest dość wysoka – po początkowej promocji podniesiono ją do „normalnego” poziomu 17 zł, co mimo wszystko i tak pozwala nam zaoszczędzić 5 zł w stosunku do sklepów konkurencji.

PlayCloud

playcJeśli nie wystarczy nam natywny menedżer plików z integracją z Dropboxem oraz Boxem, a nasze pliki znajdują się w większości na Google Drive, SkyDrive czy po prostu na FTP, PlayCloud jest zdecydowanie rozwiązaniem, które powinniśmy wypróbować. Oczywiście nie zabrakło także wsparcia dla lokalizacji obsługiwanych przez systemową aplikację, więc bez obaw możemy zastąpić ją właśnie tym programem.

Daily

dailyAbsolutny „must-have” dla każdego, kto korzysta z kanałów RSS i chce mieć do nich dostęp zawsze, gdzie tylko ma przy sobie swój telefon. Prosty, czytelny, funkcjonalny, elegancki, wydajny i obsługujący źródła z Google Readera. Wszystko, czego wymagamy od czytnika wiadomości odnajdziemy najprawdopodobniej właśnie w Daily.

theScore

scoreJeśli chociaż trochę interesujemy się sportem, to właśnie od tej aplikacji powinniśmy zacząć przygodę z BlackBerry World na BlackBerry 10. Najświeższe informacje praktycznie z każdej dyscypliny, szczegółowe dane, historie, tabele i aktualizowane na żywo wyniki – to tylko część z możliwości oferowanych nam przez theScore.

Password Keeper

keeper

Z niewiadomego powodu jedna z najpopularniejszych natywnych aplikacji dla BlackBerry OS – Password Keeper – umożliwiająca nam bezpieczne przechowywanie naszych haseł, nie znalazła się fabrycznie w BlackBerry 10. Uzupełniamy więc jak najszybciej ten brak i pobieramy ją z BlackBerry World.

Skyscanner

sky

Planujemy długo wyczekiwany urlop albo spontaniczną podróż samolotem gdziekolwiek, byle daleko? Nie ma najmniejszych problemów. Skyscanner pozwoli nam wyszukać połączenia pomiędzy dowolnymi miastami, w dowolnym terminie i dla dowolnej liczby osób, oferując nie tylko opcję filtrowania czy sortowania wyników, ale też błyskawicznego kontaktu w celu dokonania rezerwacji.

Wisepilot

wise

Nawet jeśli nie jest nam niezbędna nawigacja (jeśli jest – nie mamy wyboru), warto pobrać Wisepilot chociażby po to, aby przekonać się czy aplikacje z Androida przeniesione na BlackBerry 10 mogą działać sprawnie i przydać się nam na co dzień. Na wszelki wypadek nie będziemy zdradzać odpowiedzi.

Miłej podróży!

Run In Crowd

ric

Dużo zabawy, mało myślenia, brak jakichkolwiek opłat, integracja z centrum gier i możliwość współzawodniczenia z graczami z całego świata – idealna propozycja na oczekiwanie w kolejce, nudny wykład czy 5 minut czasu, z którym nie wiadomo co zrobić.

Deezer

deezerZamiast grać, można też słuchać muzyki. Tym bardziej, jeśli dostęp do niej jest praktycznie nieograniczony i nie musimy decydować się na zakup pojedynczych utworów czy albumów – wszystko, co znajdziemy w obszernej bibliotece Dezeera, po opłaceniu miesięcznego abonamentu, jest nasze!