BlackBerry OS: Szukamy alternatywy dla Skype

Avatar
Piotr Barycki
12.03.2013

Niedostatek najważniejszych aplikacji był od lat jedną z poważniejszych bolączek BlackBerry OS i prawdopodobnie, z wyjątkiem urządzeń pracujących pod kontrolą BB10, tak już pozostanie. Pomimo tego, nie oznacza to jednak, że użytkownicy smartfonów z BB7, 6 czy 5 będą na zawsze pozbawieni dostępu do rozwiązań bardzo zbliżonych do tych, jakie oferuje chociażby Skype czy Instagram. Zacznijmy więc od poszukiwania alternatyw dla tego pierwszego.

BBM 7

BBM7-Press-01-580-75

Najbardziej oczywista opcja pod jedynym warunkiem – osoby, z którymi chcemy nawiązywać połączenia muszą posiadać smartfon BlackBerry z aktywną usługą BIS lub BES oraz znajdować się w zasięgu sieci WiFi. Jeśli te wymagania zostaną spełnione, możemy bez żadnych przeszkód i ograniczeń dzwonić do nich bez żadnych obaw o dodatkowe opłaty.

Od dzisiejszej aktualizacji BBM z obsługą połączeń głosowych dostępny jest dla praktycznie wszystkich dostępnych na rynku smartfonów BlackBerry – od OS 5.0 do 7.1. Oczywiście możliwa jest także komunikacja w ten sposób z użytkownikami smartfonów z BB10, którzy nie muszą przy tym martwić się o zasięg WiFi i mogą wykonywać i odbierać połączenia wszędzie tam, gdzie mają dostęp do jakiegokolwiek połączenia internetowego.

Viber

viberdlablackberry

Aplikacja ta nie jest być może w przypadku BlackBerry na razie bezpośrednim konkurentem dla Skype, ale sytuacja ta powinna ostatecznie zmienić się w ciągu najbliższych tygodni. Wtedy to bowiem do BlackBerry World powinna trafić aktualizacja, oferująca możliwość przeprowadzania połączeń głosowych z innymi osobami korzystającymi z tej platformy. Do tego czasu możemy się… przyzwyczajać do komunikatora i do jego pozostałych możliwości.

IM+

immm

Praktycznie od samego początku jedna z niewielu aplikacji oferujących nam wsparcie dla protokołu Skype, która dodatkowo, z jakiegoś powodu, nie została zmuszona w ostatnich miesiącach do rezygnacji z tego rozwiązania (jak np. Nimbuzz).

Co najważniejsze, program daje nam możliwość prowadzenia rozmów głosowych z użytkownikami Skype, choć są one niestety dość ograniczone – cała rozmowa opiera się na mechanizmie znanym z… walkie-talkie, czyli najpierw jedna osoba mówi, a druga słucha.

imo.im

pobrane

Kolejny komunikator pozwalający nam obsługiwać Skype z poziomu naszego urządzenia, choć w tym przypadku w grę wchodzą jedynie rozmowy tekstowe. Tak czy inaczej, jeśli ktoś szuka wyłącznie takiej funkcji, odnajdzie ją właśnie w tej, całkiem przyjemnej aplikacji.

Dell Voice

DellVoiceBB

Rozwiązanie idealne szczególnie dla tych, którzy wykonują sporo połączeń do Kanady – po prostej i darmowej rejestracji możemy za jego pomocą wykonywać niczym nieograniczone połączenia na numery z tego kraju. DV posiada również aplikację kliencką dla innych urządzeń, w tym komputerów.

Niestety aplikacja z jakiegoś powodu nie znajduje się już w BlackBerry World i należy skorzystać z alternatywnych źródeł.

Tru

tru

Oficjalna aplikacja Truphone, czyli dość standardowy klient VoIP z atrakcyjnymi stawkami na rozmowy z praktycznie całym światem oraz bezpłatnymi połączeniami pomiędzy użytkownikami tej platformy.

Niestety aplikacja działa poprawnie praktycznie wyłącznie ze starszymi modelami BlackBerry (OS 5), a na nowsze nie jest w ogóle dostępna.

TringMe

conference

Program umożliwia nam m.in. wykonywanie połączeń głosowych z wykorzystaniem połączenia WiFi, bez konieczności aktywnych jakichkolwiek usług BlackBerry (BIS/BES), łatwe w konfiguracji połączenia konferencyjne z wieloma osobami oraz bezproblemowe korzystanie z aplikacji na całym świecie – w przypadku, kiedy przebywamy za granica, bez dostępu do WiFi, rozmowy zostaną przekierowane przez lokalne numery, tak aby poniesione przez nas koszty były jak najmniejsze.

BlackVoib

Uniwersalny klient VoIP, którego możemy skonfigurować zgodnie z naszymi preferencjami oraz wybranym przez nas praktycznie dowolnym operatorem VoIP. Co ważne, aplikacja jest wciąż rozwijana, więc nie brakuje wsparcia także dla urządzeń z OS 7. Więcej informacji można odnaleźć na stronie producenta.