Drobne, ale przydatne – 5 aplikacji, o których mówi się niewiele

Avatar
Piotr Barycki
05.03.2013

Przeważnie przy opisie niezbędnych aplikacji na początek przygody z BlackBerry wymienia się te, które są w stanie zaoferować nam jak najwięcej możliwości w jednym zestawie, uwzględniając przy tym uogólnione potrzeby wszystkich użytkowników. Niestety powoduje to często pominięcie wielu drobniejszych programów, często realizujących pojedynczą, ale niezwykle przydatną funkcję.

StartMeUp

startmeupJeśli za każdym razem po restarcie urządzenia uruchamiamy dokładnie ten sam zestaw aplikacji, prawdopodobnie przyda nam się coś, co pozwoli wykonać zdecydowaną większość pracy za nas. Z tego zadania dobrze powinien wywiązać się StartMeUp, który jest w stanie utworzyć listę aplikacji, które automatycznie włączą się natychmiast (lub z pewnym opóźnieniem) po starcie telefonu.

Należy jedynie pamiętać o tym, że aplikacje dodawane do listy muszą być otwarte w tle w momencie jej uzupełniania – w przeciwnym przypadku nie zostaną wyświetlone.

Stop Mail

screenshot_22-225x300

 

Blokowanie niechcianej poczty w czasie, kiedy mamy np. urlop lub weekend jest teoretycznie dość łatwe – wystarczy wyłączyć transmisję danych. Co jednak w sytuacji, kiedy chcielibyśmy nadal odbierać nasze prywatne maile, a służbowe zostawić sobie na później? Z pomocą przychodzi program StopMail, gdzie wystarczy wybrać, które konto ma od teraz nie odbierać poczty, aby zapewnić sobie całkowity spokój i dostęp do pozostałych kont.

W BlackBerry World możemy także odnaleźć płatne odmiany tej aplikacji, umożliwiające np. blokadę dostarczania poczty email w określonych przedziałach czasu.

BeMail

bemailProsta i wygodna aplikacja do lepszego zarządzania skrzynką odbiorczą, pozwalająca na skonfigurowanie różnych reguł dotyczących oznaczenia wiadomości email trafiających na nasz adres (automatyczne kasowanie, ustawianie priorytetu, oznaczanie jako przeczytane) oraz związanych z nimi powiadomień.

Wystarczy raz poświęcić 5 minut na konfigurację i… zapomnieć o programie, ciesząc się jednocześnie o wiele lepszym i w dużej mierze zautomatyzowanym systemem filtrowania poczty elektronicznej.

ShortcutMe

sme

W przeciwieństwie do poprzednich aplikacji z tego zestawienia, ta nie ma jednej, określonej funkcji, a praktycznie nieograniczoną ich liczbę, zależną wyłącznie od potrzeb i fantazji użytkownika. Program pozwala nam nie tylko na ustawienie prostych skrótów na np. szybkie wyłączenie lub włączenie WiFi, GPS czy 3G za pomocą skrótów klawiszowych, ale także stworzenie tzw. „makr” o praktycznie dowolnym poziomie skomplikowania, dzięki którym za jednym magicznym dotknięciem klawiatury będziemy mogli po kolei np. Włączyć 2G, wyłączyć WiFi, włączyć GPS, uruchomić przeglądarkę, otworzyć konkretną stronę internetową, zminimalizować przeglądarkę, uruchomić czytnik RSS, odświeżyć kanały, zminimalizować aplikację i wrócić do przeglądarki. Wymaga to wprawdzie nieco pracy (w tym metodą prób i błędów), ale zdecydowanie się opłaca.

Niestety jest to także najdroższa aplikacja w tym zestawieniu.

Recycle Bin

recycSkasowane wiadomości email, wpisy z kalendarza czy notatki, które wcale nie powinny trafić do kosza? Niestety w BlackBerry OS nie odnajdziemy miejsca, z którego łatwo je przywrócić, chyba że zdecydujemy się na bezpłatną aplikację Recycle Bin, która pozwoli nam je odtworzyć.

Niestety program nie działa wstecz, więc im szybciej zdecydujemy się na jego instalację, tym lepiej dla nas (i naszych danych).