Jak rozwiązać problemy z pamięcią w starszych modelach BlackBerry?

Avatar
Piotr Barycki
08.03.2013

Starsze smartfony BlackBerry, pomimo całkiem rozbudowanych możliwości, cierpią przeważnie na jeden prosty problem – brak wystarczającej ilości pamięci operacyjnej. Ze względu na budowę całego systemu, problem ten może z dnia na dzień okazywać się coraz bardziej dokuczliwy. Jest jednak kilka sposobów, aby przynajmniej złagodzić go w jak największym stopniu.

Aktualizacja oprogramowania

Najczęstszym powodem stopniowego spowolnienia urządzenia są oczywiście tzw. wycieki pamięci. Powstają one w wyniki nieprawidłowego „uwalniania” pamięci wykorzystywanej przez programy, która powinna wrócić do puli ogólnej po ich zamknięciu. Do tego grona można czasem zaliczyć m.in. przeglądarkę, która potrafi przy bardziej intensywnym użytkowaniu pochłonąć całkiem sporą część zasobów urządzenia.

Częściowo problem ten jest rozwiązywany w ramach aktualizacji oprogramowania systemowego, w związku z czym warto zadbać o to, aby nasze urządzenie – szczególnie jeśli jest ono nieco starsze (np. 9000) – pracowało zawsze pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego BlackBerry. I od tego warto też zacząć naszą walkę z „problemami z pamięcią”.

Usunięcie niepotrzebnych elementów systemu

Rozwiązanie to jest wprawdzie nieszczególnie oficjalne, ale za to potrafi zdziałać dużo dobrego i przywrócić starsze urządzenia do życia. Za pomocą narzędzi takich jak Shrink-A-OS (element BBHTool) możemy przy instalacji oprogramowania odznaczyć wszystkie elementy, które nie są nam potrzebne, a zajmują cenne miejsce w pamięci telefonu. Możemy do nich zaliczyć m.in. dzwonki i tapety operatora, wybrane aplikacje systemowe, z których nigdy nie korzystamy i inne składki systemu.

Oczywiście całą operację należy przeprowadzać dość ostrożnie, sprawdzając wcześniej co usuwamy, aby potem nie okazało się, że w najważniejszym momencie czegoś nam akurat brakuje.

Czyszczenie pamięci

Nie jest to wprawdzie rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić gigabajty pamięci operacyjnej, ale w niektórych przypadkach nawet i 0,5MB może okazać się zbawieniem. Metody oczyszczania pamięci podręcznej są dwie – szybka i nieco dłuższa. Szybsza (i mniej skuteczna) prezentuje się następująco:

Z menu głównego wybieramy „Opcje„, „Opcje bezpieczeństwa„, „Czyszczenie pamieci” (dla OS <5.0) lub „Opcje„, „Opcje bezpieczeństwa„, „Zaawansowane opcje zabezpieczeń„, „Czyszczenie pamięci” (dla OS 5.0). Po ustawieniu opcji na „Włączone” mamy możliwość skonfigurowania przy jakich czynnościach i co jaki czas ma być czyszczona pamięć podręczna. Możemy również dokonać tego ręcznie poprzez kliknięcie przycisku menu i wybraniu „Wyczyść teraz„. Po kliknięciu na poszczególne elementy, możemy wybrać, które z nich mają być wyczyszczone.

Restarty urządzenia

Łatwiejsza, ale za to nieco dłuższa, jest metoda polegająca na… wyciągnięciu baterii. W czasie ponownego uruchomienia systemu pamięć zostanie wyjątkowo dokładnie oczyszczona, a wszystkie „śmieci” skutecznie usunięte.

Wyłączenie grup w BBM

Grupy w BBM są wprawdzie jedną z największych zalet tego komunikatora, ale w przypadku starszych urządzeń mogą okazać się zbyt wielkim obciążeniem. Jeśli więc nie korzystamy aktywnie z niektórych grup, możemy z nich zrezygnować i cieszyć się o wiele szybszym urządzeniem.

Czysty start

Czasem niestety niewiele może już pomóc i najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Na szczęście nie trzeba rezygnować z najważniejszych danych, takich jak kontakty czy wpisy w kalendarzu – wystarczy wykonać pełną kopię zapasową, następnie dokonać pełnego przywrócenia telefonu do stanu fabrycznego za pomocą Desktop Software, a na końcu wybrać jedynie niezbędne dla nas elementy systemu.