Jak zaktualizować tablet BlackBerry PlayBook 3G?

Avatar
Piotr Barycki
15.03.2013

Pomimo tego, że tablet BlackBerry PlayBook wyposażony w dodatkowy moduł umożliwiający transmisję danych w sieci operatora nigdy nie zdobył zbyt wielkiej popularności, z całą pewnością – również w Polsce – zdołał zaskarbić sobie sympatię pewnej grupy użytkowników. Niestety najprawdopodobniej spotkali się oni przy tym z jednym dość poważnym problemem – brakiem aktualizacji oprogramowania.

Niektóre z urządzeń w wydaniu 3G nie tyle nie pracują do tej pory pod kontrolą najnowszego wydania PlayBook OS, co muszą zadowolić się wydaniami wręcz archaicznymi, w stylu 2.0 czy 2.0.1, gdzie nie uświadczymy ani pełnej wielozadaniowości dla aplikacji z Androida, ani nawet trybu pionowego dla aplikacji PIM. Rozwiązanie jest jednak bardzo proste i praktycznie identyczne, co w przypadku BlackBerry Z10 (a w przyszłości i Q10).

Jedynym, co należy zrobić, aby zaktualizować nasz tablet 3G jest… włożenie do niego karty jednego z brytyjskich operatorów (w dwóch testowanych przypadkach zadziałała karta O2). Karta nie musi być przy tym aktywna, ani nie muszą znajdować się na niej żadne środki. Nie ma też znaczenia czy jest na niej aktywny roaming. Wystarczy włożyć ją do tabletu, połączyć się z internetem przez WiFi i sprawdzić dostępność aktualizacji.

Oczywiście po kartę nie musimy jechać aż do Anglii – możemy sprawdzić, czy nie zadziała któraś z naszych kart nabytych np. podczas wakacyjnych wypraw lub zamówić starter za kilka złotych z jednego z polskich portali aukcyjnych.