Nowe szaty króla, czyli jak ozdobić BBM

Avatar
Piotr Barycki
01.03.2013

BBM w dotychczasowej formie (zwłaszcza na smartfonach z OS 7.1 i starszych) prezentuje się praktycznie tak samo od lat i tym, którzy korzystają z niego od dłuższego czasu wygląd ten może zaczynać już powoli się nudzić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby tchnąć w niego nowe życie, przynajmniej pod względem graficznym.

Do niektórych z tych zmian będziemy mogli zastosować funkcje systemowe, ale oczywiście o wiele większe możliwości dadzą nam aplikacje firm trzecich. Zacznijmy jednak od początku…

Ustaw avatar

profil

Każdy lubi wiedzieć z kim rozmawia, nawet bez konieczności dokładnego czytania nazwy. Najprostszym sposobem jest oczywiście w ustawieniach naszego profilu kliknięcie na ikonę naszego avatara a następnie wybranie z galerii jednego z dostępnych zdjęć. Jest jednak kilka sposób, aby i tutaj było ciekawiej…

Avatar-duch

superman

Jednym z nich jest tzw. „avatar-duch”, czyli avatar, który niepodświetlony wyświetla jeden obrazek, natomiast podświetlony wyświetla już inną grafikę. Całkiem spory wybór tego typu avatarów można odnaleźć pod tym, tym lub tym adresem. Jeśli ktoś chce mieć natomiast unikatowy avatar, może z pomocą nawet darmowych programów graficznych przygotować go sobie bez najmniejszych problemów.

Ustawianie takiej grafiki jako nasze zdjęcie profilowe odbywa się w dokładnie taki sam sposób, co w przypadku standardowego avataru.

Animowany avatar

anim

Drugim sposobem na urozmaicenie naszego profilu jest animowany avatar, obsługiwany przez BBM w wersji co najmniej 6.1. Rozwiązanie to różni się o tyle od poprzedniego, że „aktywność” naszego zdjęcia nie będzie wywoływana jedynie przez najechanie na niego kursorem, a będzie ciągła (co powinno nam dać do myślenia, zanim zdecydujemy się na jakiś irytujący avatar). Podobnie jak i w poprzednim przypadku, takie pliki można stworzyć samemu lub pobrać np. z tego miejsca.

Ustawianie takiej grafiki jako nasze zdjęcie profilowe odbywa się w dokładnie taki sam sposób, co w przypadku standardowego avataru.

Zmień tło rozmowy

bbm-6-1

Od BBM w wersji 6.1, możemy każdemu z naszych rozmówców przypisać jeden z kilkunastu dostępnych kolorów tła, na których wyświetlane będą pochodzące od niego wiadomości. Aby ustawić odpowiedni kolor, wystarczy z listy kontaktów wybrać osobę, dla której chcemy wprowadzić zmiany, a następnie w polu „Message Color” wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Zmień kształt „dymków”

dymki

Kolejna drobna zmiana, którą możemy wprowadzić w oknie rozmowy. Opcja ta pozwoli nam na wybór jednego z trzech sposobów wyświetlania wiadomości – od teoretycznie najprostszego i najstarszego „bez udziwnień”, przez rozdzielenie liniami aż po domyślne w nowszych wydaniach BBM „baloniki”.

Opcja zmiany kształtu dymków znajduje się w opcjach głównych BBM.

Zorganizuj kategorie kontaktów

kategorie

Czasem wystarczą bardzo proste zmiany, aby cały program wydawał się odmieniony i wygodniejszy w użytkowaniu. Być może należy tylko podzielić nasze kontakty na odpowiednie grupy aby szybciej i łatwiej uzyskać do nich dostęp?

Aby utworzyć grupę, wystarczy z menu kontekstowego wybrać opcję „Nowa kategoria kontaktów”, nadać jej nazwę, a następnie przenieść do niej wybrane przez nas osoby.

Flagi

canadaday1

 

Jeśli ktoś w opisie BBM chce pochwalić się krajem, w którym obecnie przebywa lub mieszka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrazić to za pomocą… flagi. Wystarczy wprowadzić prosty, najczęściej składający się zaledwie z dwóch liter skrót i już możemy uzyskać efekt widoczny na powyższym obrazku (flaga Kanady).

Pełna lista flag znajduje się pod tym adresem.

Więcej czcionek i obrazków!

fancy

Jeśli dojdziemy do wniosku, że w naszym opisie czy tekstach jest za mało „uśmieszków” i „dziwnych czcionek”, w rozwiązaniu naszego problemu pomogą nam aplikacje typu FancyText czy (szczególnie) FancyCharacters, oferujące szereg dodatkowych „emotek” i znaków.

Jeszcze więcej ikon!

aaa-20100226-221031-271

Prawdopodobnie mało kto pamięta, ale w BBM kilka lat temu odkryto możliwość wywołania kilkudziesięciu nowych, w pełni obsługiwanych choć teoretycznie niedostępnych ikon, z których możemy skorzystać w trakcie rozmowy.

Więcej informacji na temat tego rozwiązania można odnaleźć w tym wpisie.

BBM na ekranie głównym

mm

Domyślnie, aby odczytać wiadomość z BBM, musimy albo uruchomić aplikację albo rozwinąć pasek powiadomień czy wejść do skrzynki odbiorczej. Wszystko to zmienia się w momencie kiedy zainstalujemy jedną z wielu aplikacji oferujących nam podgląd nowych powiadomień z BBM bezpośrednio na ekranie głównym, w tym m.in. Popup For BBM. Program kosztuje wprawdzie 2,5zł, ale jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy co najmniej kilka dobrych propozycji, które nie wymagają od nas opłaty (albo mogą odwdzięczyć się reklamami).

Całkowita zmiana wyglądu

CaptureNux2012-05-25060030

W końcu, jeśli do tej pory nic nie okazało się dla nas wystarczająco ciekawe, możemy zdecydować się na rozwiązanie ostateczne – całkowitą zmianę wyglądu BBM. Do tego posłużyć mogą zewnętrzne aplikacje, takie jak np. Cute BBM Viewer. Niestety, pomimo szczerych chęci autorów tego typu dodatków, nie są to pełnoprawne „kompozycje” czy „skórki” dla BBM i nie każdemu może odpowiadać takie, a nie inne podejście do obsługi komunikatora.

Częściowy wpływ na natywną aplikację BBM mają natomiast kompozycje, choć zmiany dotyczyć będą głównie czcionki oraz koloru podświetlenia wybranych elementów i ewentualnie pojedynczych ikon. Niestety nie istnieje prosty sposób na „oskórkowanie” komunikatora BlackBerry.