Oznaczenia specjalne ekranu połączeń w BlackBerry OS

Avatar
Piotr Barycki
12.03.2013

Ekran połączenia telefonicznego w wielu przypadkach oglądamy dziesiątki, jeśli nawet nie setki razy każdego dnia. Tym bardziej widoczne stają się dla nas nawet najdrobniejsze zmiany, w tym m.in. ikony, których wygląd na pierwszy rzut oka nie mówi nam praktycznie nic. Dlaczego pojawiają się na naszym wyświetlaczu, co oznaczają i jak je wyłączyć?

Pochodzenie praktycznie wszystkich z nich jest dość proste – albo przypadkiem podczas rozmowy wcisnęliśmy jeden z przycisków będących skrótami do aktywacji danej opcji albo samodzielnie zmieniliśmy te ustawienia w konfiguracji telefonu. Jeśli jednak nie wiemy, skąd nagle wzięły się na naszym wyświetlaczu nowe oznaczenia, prawdopodobnie w grę wchodzi przypadek pierwszy.

Co oznaczają te ikony?

Ikony wyświetlane na ekranie w czasie połączenia telefonicznego określają, czy aktywny jest mechanizm poprawy dźwięku rozmowy, przy czym dostępne sa dwie opcje – poprawa tonów wysokich i poprawa basów.

Jak wyglądają?

Wskaźniki poprawy dźwięku można podzielić na dwie kategorie – z OS starszych i z OS 7. W pierwszym przypadku wyglądają one następująco:

audio-icon-11

Przy czym jeśli krzyżyki „schodzą” w kierunku prawego dolnego rogu, oznacza to podbicie basów, natomiast ustawione są w kierunku prawego górnego rogu, oznacza to podbicie tonów wysokich.

W BlackBerry 7 nieznacznie zmieniono ikonę odpowiedzialną za informowanie o aktywnej poprawie dźwięku, choć ogóle zasady pozostały niezmienione.

o

Podobnie jak w przypadku starszych systemów operacyjnych, również i w tym przypadku ikona może informować nas o podbiciu basów (najwyższa kreska z lewej strony) lub tonów wysokich (kreska z prawej strony).

W obydwu przypadkach ikony wyświetlane są w prawym górnym rogu wyświetlacza.

Gdzie można zmienić odpowiednie opcje?

Wszystkie niezbędne ustawienia znajdują się w menu dostępnym po naciśnięciu zielonej słuchawki a następnie Menu – Opcje – Ustawienia telefonu – przewinąć na dół – Dźwięk połączenia telefonicznego.

Aby wyłączyć dodatkowe ikony (a wraz z nimi odpowiedzialne za nie opcje) wystarczy w powyższym menu zmienić ustawienia na „Normalny”.