Pamiątki z wyjazdu, czyli odnajdź swoje zdjęcia na mapie

Avatar
Piotr Barycki
11.03.2013

Aparaty wbudowane w telefony komórkowe, nawet pomimo swoich niedoskonałości, z powodzeniem zastępują nam na co dzień kompaktowe aparaty fotograficzne, pozwalając chociażby zarejestrować wszystkie najważniejsze momenty z urlopu czy wakacji bez konieczności zabierania ze sobą dodatkowego sprzętu. Czasem jednak chcielibyśmy móc sprawdzić gdzie dokładnie fotografia została zrobiona. Jak?

Do całego zadania trzeba się niestety przygotować jeszcze przed rozpoczęciem robienia zdjęć. Na szczęście nie powinno zająć to zbyt wiele czasu – wystarczy przed wyjściem np. na spacer uruchomić Opcje – Urządzenie – Ustawienia lokalizacji i zmienić ustawienia usług lokalizacyjnych na „Lokalizowanie włączone”. Dla pewności możemy z menu kontekstowego wybrać jeszcze „Odśwież lokalizację”.

fot1

Po poprawnym wykonaniu tej operacji i uruchomieniu aplikacji aparatu w dolnym rzędzie przycisków powinna odblokować się do tej pory wyszarzona ikona – koła z krzyżykiem i „falami”. Oznacza to wyszukiwanie lokalizacji dla zdjęcia, które chcemy wykonać, co dodatkowo oznaczone jest napisem w górnej części wyświetlacza. Kiedy proces ten zostanie zakończony, symbol powinien zmienić się na pinezkę, oznaczającą, że wszystkie niezbędne dane zostały pobrane i możemy bez żadnych problemów wykonywać zdjęcia.fot2

Ewentualnie, jeśli dla danego zdjęcia nie potrzebujemy dokładnej lokalizacji, wystarczy kliknąć na ikonę, aby wyłączyć przypisywanie położenia geograficznego. W ten sam sposób opcję tę możemy aktywować ponownie.

fot3Nic nie stoi teraz na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie sprawdzić, gdzie dokładnie wykonane zostały nasze zdjęcia. W tym celu udajemy się do wbudowanej galerii telefonu i wybieramy interesujące nas zdjęcia. Jest to o tyle łatwiejsze, że po ich zaznaczeniu, w dolnej części wyświetlacza wyświetlany jest mały żółty globus oraz ogólna lokalizacja.fot4

Oczywiście sama nazwa miasta to często za mało. Aby uzyskać podgląd zdjęcia na mapie wybieramy zdjęcia, wciskamy klawisz menu i odnajdujemy opcję „Pokaż na mapie”. Po wykonaniu tej czynności możemy np. wyznaczyć trasę do tego miejsca lub sprawdzić dokładny adres.