Pentagon: Nie zamierzamy rezygnować z BlackBerry

Avatar
Piotr Barycki
21.03.2013

Podobnie jak w przypadku wczorajszej plotki opublikowanej na łamach Guardiana, również i dzisiejsze doniesienia portalu Electronista zostały błyskawicznie zdementowane. Rzecznik Pentagonu wprost stwierdził, że informacje na temat planów zastąpienia ponad 470 000 smartfonów BlackBerry urządzeniami z iOS nie są prawdą.

Według porannych doniesień, Pentagon miałby w najbliższym czasie zamówić ponad 650 000 telefonów, tabletów oraz iPodów z systemem operacyjnym iOS, zastępując tym samym praktycznie wszystkie urządzenia BlackBerry, jakie znajdują się obecnie na jego wyposażeniu.

Damien Pickart, w rozmowie z Wired, wyraźnie zaznaczył, że nie ma takich planów na najbliższą przyszłość i setki tysięcy terminali BlackBerry nadal pozostaną w użyciu oraz nie zostaną zastąpione przez urządzenia z innym mobilnym systemem operacyjnym. Co kilka tygodni pojawia się kolejna informacja na temat naszych planów opuszczenia platformy BlackBerry – dodaje Pickart – I żadna z nich nigdy nie była nawet bliska prawdy.

BlackBerry 10 jako jedyny, z wyjątkiem starszych wersji oprogramowania tej firmy, posiada certyfikat FIPS140-2, co z cała pewnością, zwłaszcza w sytuacjach gdzie bezpieczeństwo jest najważniejsze, stanowi spory atut, upraszczając wszelkie procedury związane z testowaniem tej cechy platformy.

Pickart zdradził również dokładny podział systemów operacyjnych w Departamencie Obrony Narodowej – obecnie na wyposażeniu znajduje się 470 000 terminali BlackBerry, ponad dziesięć razy mniej urządzeń z iOS i mniej niż 10 000 z Androidem. Do lutego 2014 roku liczba urządzeń z iOS i Androidem ma wzrosnąć maksymalnie do 100 000, czyli w żadnym przypadku nie zbliży się ona w ciągu najbliższych 12 miesięcy do poziomu zamówienia podawanego przez Electroniste.

Oczywiście nie jest wykluczone, że w przyszłości, w ramach zmiany polityki dotyczącej użytkowania smartfonów w rządowych sieciach, do użytku zostaną dopuszczone również inne urządzenia, ale na dziś prawda jest prosta – Pentagon nie rezygnuje z BlackBerry OS i nie zamawia ponad pół miliona urządzeń z iOS. Czy ostatecznie, w momencie kolejnych wymian, ogromne zamówienie zostanie złożone na Q10/Z10 czy iPhone 5 – tego jeszcze nie wiadomo.

via: wired