"Prawie" jak BlackBerry 10, czyli jak ozdobić BlackBerry OS

Avatar
Piotr Barycki
05.03.2013

Nie wiadomo na razie jak prezentują się plany BlackBerry na przyszłość związane z poprzednimi wersjami BlackBerry – czy będzie on nadal w pewnym stopniu rozwijany, czy też pozostawi się go w obecnej formie, uzupełniając jedynie niezbędnymi poprawkami. Pewne jest natomiast jedno – wygląd tego systemu jedynie nieznacznie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat i zwłaszcza w obliczu efektownego BlackBerry 10 wygląda nieco przestarzale. Spróbujmy więc temu zaradzić!

Z pomocą przychodzi nam oczywiście fakt, że nawet pomimo licznych ograniczeń, BlackBerry pozostawiło nam całkiem sporą możliwość ingerencji w wygląd czy zachowanie systemu – głównie przy wykorzystaniu kompozycji.

Czcionka

screen_list_stacked

Nie da się nie zauważyć, że BlackBerry 10 oferuje nam czcionkę niemal zupełnie odmienną od tej, którą mieliśmy okazję oglądać w poprzednich wcieleniach BlackBerry OS. Na szczęście jej zmiana nie jest żadnym problemem – można to zrobić całkowicie samodzielnie lub wykorzystać do tego celu darmowe aplikacje, które praktycznie całą brudną robotę wykonają za nas.

Problem jest tylko jeden – domyślna systemowa czcionka BlackBerry 10, Slate Pro, nie jest czcionką darmową. Musimy więc albo wydać około 60$ albo zdecydować się na poszukiwanie bezpłatnych zamienników. Nam udało się na szczęście znaleźć kilka, które oferują całkiem satysfakcjonującą zgodność wizualną z oficjalną czcionką.

Tapety

Mała rzecz, a cieszy. Jeśli chcemy na naszym smartfonie z BlackBerry OS skorzystać z jednej z tapet dostępnych na urządzeniach z BlackBerry 10, wystarczy pobrać ten plik, wypakować z niego wszystkie tapety i skopiować na urządzenie lub w dowolnym, nawet najbardziej podstawowym programie graficznym, dostosować ich rozdzielczość do rozdzielczości naszego wyświetlacza.

Peek

9900-16O ile zmiana czcionki nie przybliży nas ani trochę do funkcjonalności BlackBerry 10, o tyle może to przynajmniej częściowo zrobić kompozycja o wiele mówiącej nazwie „Peek”. Nie jest ona wprawdzie w stanie całkowicie zmienić naszego systemu operacyjnego, ale dodaje niezwykle przydatną funkcję do ekranu głównego – wysuwany (imitujący przy tym UI BlackBerry 10) panel pozwalający nam na szybki dostęp do naszych wiadomości, powiadomień z BBM, SMS oraz kalendarza. Wystarczy dotknąć lewej strony ekranu (normalny układ ekranu głównego prezentuje się tak jak w standardowych kompozycjach), aby naszym oczom ukazało się dodatkowe okno, wyświetlające treść, która wybierzemy za pomocą znajdujących się na dole przycisków. Jeśli już zapoznamy się ze wszystkimi powiadomieniami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby panel ponownie ukryć jednym kliknięciem i powrócić do standardowego wyglądu pulpitu.

Oczywiście nie zabrakło kilku nowych ikon, podobnych do tych z BlackBerry 10. Niestety program obsługuje na razie zaledwie kilka najnowszych smartfonów z OS 7.

Seven Point Five/Ten

5pn

Jeśli jednak nie szukamy rozwiązania aż tak integrującego w nasz system operacyjny, możemy skorzystać z innej, „delikatniejszej” propozycji – Seven Point Five – oferującej nam przede wszystkim zmianę wszystkich systemowych ikon i podświetleń na zbliżone do tego, co możemy zobaczyć w BlackBerry 10. Kompozycja ta może także przypaść do gustu tym, którzy lubią mieć jak najwięcej wolnego miejsca na pulpicie – wyraźnie zmniejszono bowiem rozmiary górnych belek powiadomień i statusu.

MINI_Banner LIVE 10

9900_10_1-04

Kolejna, tym razem całkowicie darmowa propozycja dla miłośników ikon z BlackBerry 10 oraz zmniejszonych pasków ekranu głównego, w postaci prostej modyfikacji bardzo popularnej kompozycji MINI_Banner.

Equis

03030

Nie jest to wprawdzie kolejna propozycja starająca się jak najwierniej odtworzyć wszystkie elementy BlackBerry 10, ale również zasługuje na szczególną uwagę. Przede wszystkim ze względu na to, że jej autorzy nie poszli na zupełną „łatwiznę”, tylko postanowili stworzyć jak najbardziej minimalistyczną kompozycję opartą na tzw. „Action Icons” (czyli ikon m.in. z menu kontekstowego i podobnych) z nowego systemu operacyjnego BlackBerry.

Trzeba przyznać, że wyszło im to całkiem atrakcyjnie, czytelnie i efektownie.