Przyjrzyjmy się bliżej: Kalendarz w BlackBerry 10

Avatar
Piotr Barycki
21.03.2013

Użytkowników smartfonów, jeśli chodzi o wykorzystanie systemowego kalendarza, można prawdopodobnie podzielić na dwie grupy – tych, którzy zaglądają do niego tylko po to, aby sprawdzić jaki dziś dzień i ile zostało do weekendu oraz tych, którzy wprowadzają do niego absolutnie wszystko, włącznie ze zdarzeniami, które niekoniecznie muszą mieć miejsce (oczywiście wtedy należy przypisać status „Wstępnie”). Jak przy obydwu powyższych (i ewentualnie pośrednich) profilach użytkowania sprawdzi się kalendarz BlackBerry 10?

Synchronizacja

sync

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią ryzykować przechowywania swoich danych z kalendarza wyłącznie lokalnie w urządzeniu. Kalendarz w BlackBerry 10 można zsynchronizować z każdym kontem obsługującym taką synchronizację za pomocą Active Sync lub CalDAV. Oznacza to, że nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z taką operacją w przypadku praktycznie żadnego z najpopularniejszych kont pocztowych. Do tego, np. w przypadku Outlook.com, obsługiwane są także kalendarze podrzędne w stosunku do głównego, a podobny efekt (choć wymaga to nieco zachodu) da się także uzyskać w przypadku Gmaila.

Konfiguracja kalendarzy internetowych odbywa się przy tym automatycznie podczas konfiguracji powiązanego z nim konta pocztowego, przy czym synchronizacja wsteczna w przypadku Active Sync wynosi maksymalnie 30 dni. Samo pobieranie w tym przypadku jest praktycznie natychmiastowe, natomiast przy opcji CalDAV, ma ono miejsce co 15, 30, 60, 120, 240 minut, 1 dzień lub ręcznie.

dlugosc synchronizacji

Istnieje oczywiście opcja konfiguracji jedynie przypisanego do konta kalendarza, z wyłączeniem przesyłania do urządzenia poczty czy powiązanych kontaktów.

Nieco gorzej będą mieli niestety użytkownicy stacjonarnego Outlooka, dla którego na razie wspierana jest jedynie jednokierunkowa synchronizacja z komputera do urządzenia (chyba, że eksportujemy nasze dane do Outlook.com i z tego miejsca trafiają do telefonu). Dwukierunkowa synchronizacja będzie dostępna, ale dopiero w kolejnych wydaniach BlackBerry Link. Użytkownicy pozostałych programów PIM dla Windows/Mac/Linux są na razie pozbawieni możliwości synchronizacji „po kablu”.

Ekran główny 

ekran

Domyślnie ekran główny prezentuje podgląd miesiąca, wyświetlając na dole skróty do pozostałych widoków (Dzień, Tydzień, Miesiąc) oraz dwie ikony szybkiego dostępu do wyszukiwania oraz dodawania nowego wpisu. W zależności od preferencji użytkownika, widok domyślny może być zmieniony na Dzień, Tydzień, Miesiąc lub Najnowsze (Agenda).

Widok miesiąca

glowny

Przy aktywacji tego widoku prezentowana jest standardowa siatka 5×7 z dniami tygodnia w górnym rzędzie oraz cyframi oznaczającymi kolejne dni miesiąca. W zależności od ilości spotkań, zmieniany jest rozmiar cyfry (kilka poziomów rozmiaru i pogrubienia) oraz graficznie prezentowany jest uproszczony układ dnia za pomocą paska po lewej stronie zajętej kratki. Pasek ten uwzględnia przy tym nie tylko termin spotkania, jego długość, ale także kalendarz, z którego pochodzi (dobierając odpowiedni kolor).

Pojedyncze kliknięcie na określone pole kalendarza powoduje wyświetlenie podglądu zadań na określony dzień, natomiast podwójne – przejście do widoku dnia (dla danego dnia). Przytrzymanie palca na polu powoduje wywołanie menu kontekstowego – dodania wydarzenia w danym dniu lub powrotu zaznaczenia na aktualną datę.

Poniżej siatki znajduje się skrócony podgląd wybranego dnia, z datą, numerem tygodnia, informacją o godzinie budzika oraz listą zadań na dany dzień wraz z godziną rozpoczęcia i zakończenia oraz odpowiednim oznaczeniem kolorystycznym.szesc

Dodatkowo, jeśli przewiniemy ekran w dół, ukaże nam się dodatkowy widok z sześcioma miesiącami.

Widok tygodniatydzien

Jak łatwo się domyślić, wybranie „Widoku Tygodnia” powoduje zmianę treści wyświetlanych na ekranie, gdzie znajdziemy wtedy siedem kolumn odpowiadających każdemu dniu tygodnia. Na nie naniesiono natomiast wszystkie wydarzenia z wyświetlanych kalendarzy (oczywiście z uwzględnieniem kolorów), budzik oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy (kratki „robocze” są nieco jaśniejsze).

Aby dodać wpis, wystarczy skorzystać z umieszczonego na dole ekranu przycisku lub po prostu kliknąć (nie przytrzymać!) w dowolnym miejscu i ponownie kliknąć na nowo powstałe wydarzenie, nadając mu nazwę i uzupełniając niezbędne szczegóły. Przed wykonaniem tej operacji kratkę z nowym wydarzeniem można dowolnie przesuwać, dobierając od razu jak najlepszy termin. Co ciekawe, niestety nie da się tego zrobić w ten sposób już po dodaniu nazwy.

Nie zabrakło oczywiście oznaczenia numeru tygodnia, który znajduje się tym razem w górnej części ekranu, wraz z opisem przedziału czasowego, który obecnie oglądamy/edytujemy. Ciekawostką jest natomiast dedykowana ikona służąca do dodawania zdarzeń całodniowych (zegarek z „24”). W ten sam sposób „dedykowane” są także wszystkie pola w tym samym rzędzie.

roboczy

Dodatkowo, klikając w górną belkę możemy wybrać, czy wyświetlany ma być cały tydzień, czy też chcemy się skupić jedynie na pracy – w tym drugim przypadku cały obraz zostanie przeskalowany tak, aby wyświetlić terminy od poniedziałku do piątku w godzinach roboczych, a sobota i niedziela zostaną usunięte.

Niestety w tym widoku nie jest możliwe powiększanie i pomniejszanie zawartości kolumn przez „rozciąganie” palcami.

Widok dnianiezoom

Widok ten nie różni się szczególnie od widoku tygodnia, z tym, że pokazuje oczywiście wyłącznie jeden dzień. Również i tutaj odnajdziemy numer tygodnia, dedykowany przycisk do zdarzeń całodniowych, rozróżnienie pomiędzy czasem pracy a czasem wolnym oraz informację o budziku.agenda

W odróżnieniu od poprzednich widoków, tutaj jednak możliwe jest uzyskiwanie bardziej szczegółowej rozpiski dnia dzięki rozciągnięciu wybranego obszaru palcami. Funkcja ta działa płynnie i bez najmniejszych problemów, ale zdecydowanie wypadałoby poprawić zachowanie się liter i znaków w takiej sytuacji – obecnie są one po prostu rozciągane, a dopiero po puszczeniu skalowane do odpowiednich, eleganckich rozmiarów.

zoom

Również w widoku dnia aktywna jest górna belka, tym razem pozwalająca wyświetlić nam albo normalny harmonogram (z terminami wolnymi), albo tzw. program (czyli wyłącznie wydarzenia), albo listę osób, z którymi w wybranych dniach mamy się spotkać.ludzie

Po kliknięciu na „człowieka” automatycznie wyświetlany jest jego profil, natomiast klikając w prawej części karty kalendarza, uzyskujemy podgląd wydarzeń, przy okazji których musimy się z nim spotkać, wraz ze statusem, lokalizacją, dokładnym terminem, etc.

Ustawienia ogólne

ustawienia

Ustawień w kalendarzu BlackBerry 10 nie odnajdziemy zbyt wiele, ale prawdopodobnie wystarczą zdecydowanej większości użytkowników. Do naszej dyspozycji oddane zostają więc:

 • Ustawienie domyślnego widoku kalendarza
 • Ustawienie pierwszego dnia tygodnia
 • Wyświetlenie numerów tygodni
 • Ustawienie pierwszego dnia roku
 • Ustalenie godzin pracy
 • Włączenie lub wyłączenie wskaźników aktywności i zmiany rozmiaru numerów dni
 • Wyświetlanie wolnego czasu w harmonogramie
 • Domyślny czas spotkania
 • Domyślny czas przypomnienia
 • Termin przypominania o wydarzeniu całodniowym
 • Długość drzemki
 • Kolory kalendarzy
 • Adresy mailowe, z których wysylane i obierane będą zaproszenia (można przypisać nawet do kalendarza lokalnego)

Obsługa wielu kalendarzy

kalendarzekolory

Przy możliwości konfiguracji wielu kont pocztowych nie mogło zabraknąć rozwiązań, umożliwiających nam rozróżnienie poszczególnych z nich w jak najłatwiejszy sposób. Oczywiście najłatwiejszym z nich jest przydzielanie każdemu z nich osobnych kolorów – do wyboru mamy ich przy tym całkiem sporo, bo aż 15, choć (zwłaszcza w przypadku mężczyzn) niektóre z nich niespecjalnie różnią się od siebie. Różne kolory przypisywane są automatycznie w czasie konfiguracji, natomiast każdy z nich możemy później dowolnie zmienić z poziomu opcji kalendarza.

kalendarzekonta

Nie zabrakło także opcji filtrowania wydarzeń ze względu na kalendarz, do którego są przypisane. Wystarczy aktywować górną ramkę na ekranie głównym, wybrać „Zarządzanie” i zaznaczyć kalendarze, które mają być aktualnie wyświetlane. Wybór jest przy tym stały, więc jeśli chcemy przywrócić domyślny widok wszystkich, musimy ponownie aktywować odpowiednie opcje.

Aktywna ramka

ramka
Aktywna ramka kalendarza nie podlega niestety konfiguracji i wyświetla, w zależności od liczby najbliższych zadań maksymalnie dwa lub trzy najbliższe spotkania (wraz z godziną rozpoczęcia i nazwą) oraz bieżącą datę.

Dodawanie wydarzeń

dodawanie
Oprócz standardowego dodawania spotkań z poziomu aplikacji kalendarza, możemy zaprosić uczestnika na spotkanie np. z poziomu skrzynki odbiorczej – należy wybrać na wiadomości ” Zaproś”. Po wykonaniu tej operacji utworzone zostanie wydarzenie w kalendarzu z domyślnie ustawionym tytułem (tytuł maila), notatkami (treść maila) oraz uczestnikami (nadawca/nadawcy wiadomości). Podobna opcja istnieje oczywiście w przypadku książki adresowej i karty kontaktu (menu kontekstowe – Zaproś na spotkanie).

Szczegóły wydarzeń

powtarza
Każde wydarzenie pozwala nam ustalić:

 • Kalendarz, do którego zostanie dodany (zmiana niemożliwa po zapisaniu opcji)
 • Temat
 • Lokalizację
 • Czas trwania (godzina, data rozpoczęcia, strefa czasowa)
 • Powtórzenie (bra, codziennie, co tydzień, co miesiąc, co rok). Można przy tym wybrać praktycznie dowolne konfiguracje, np. przypomnienie co 2 tydzień w środę i sobotę od dnia X do dnia Y.
 • Uczestników
 • Notatki
 • Przypomnienie
 • Stan (Zajęty, poza biurem, wolny, wstępnie)
 • Status – prywatny/publiczny

Warto przy tym pamiętać, że przy podglądzie wydarzenia pola notatek są aktywne, dzięki czemu możemy np. bezpośrednio z tego poziomu wybrać wpisany wcześniej numer czy adres mailowy.

Widok wydarzeń

powt
Podgląd szczegółów wydarzenia, dostępny po kliknięciu na nie, podzielony został na trzy główna zakładki – Szczegóły, Ludzie (x) oraz Wiadomości. Niezależnie od wybranej zakładki, w dolnej części ekranu wyświetlany jest na stałe pasek najważniejszych opcji (edycja, zmiana statusu, zmiana terminu przypomnienia) oraz skrót do większej liczby opcji, w tym usuwania i udostępniania wydarzenia.

Szczegóły

Ekran szczegółów zawiera praktycznie wszystkie najważniejsze informacje na temat spotkania:

 • Nazwę
 • Status (oznaczony dodatkowo kolorem, w zależności od kalendarza)
 • Termin (również z kolorem)
 • Termin przypomnienia
 • Lokalizację ( po kliknięciu aktywowane są mapy BlackBerry z nawigacją)

Ludzielu

Zakładka ta wyświetla oczywiście uczestników spotkania, wraz z informacjami na ich temat (więcej – po kliknięciu) oraz ich obecny status (spotkanie zaakceptowane/odrzucone/brak informacji, etc.).

Wiadomościwia

Prawdopodobnie najciekawsza opcja kalendarza. Na podstawie treści i szczegółów spotkania oraz uczestników, system wyszukuje odpowiednich wiadomości i plików, które mogą przydać się nam przed lub w czasie spotkania. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie np. szukania dodatkowych wiadomości na temat naszego miejsca wyjazdu – system automatycznie zaproponuje nam w tej zakładce PDF z pamięci telefonu z opisem naszej docelowej lokalizacji, zapisane wcześniej zdjęcia czy wiadomości email. Co najważniejsze – to działa!

Powiadomienia

pow

Powiadomienia z kalendarza (podobnie jak np. budzik) występują w formie wyskakujących okien z trzema podstawowymi przyciskami – Pokaż szczegóły, Drzemka lub Odrzuć.

Alternatywny dostęp do kalendarza

hub

Zdecydowanie jedna z moich ulubionych funkcji – w BlackBerry Hub wystarczy przeciągnąć ekran z górnej jego części, aby wywołać skrócony kalendarz zawierający nasze najbliższe spotkania. Proste, a jakie wygodne i przydatne!

Oczywiście nie są to tylko statyczne „zaślepki” – wystarczy kliknąć na odpowiednie wydarzenie z poziomu Hub i już możemy je dowolnie edytować lub zapoznać się z jego szczegółami.

Przypomnienia i alarmy

Jeśli ktoś na BlackBerry 10 przesiada się z BlackBerry 7 (lub starszych) to niestety o tych opcjach musi zapomnieć. W kalendarzu BlackBerry 10 nie ma możliwości dodawania innych pozycji niż wydarzenia/spotkania – funkcję tę przejął w całości BlackBerry Remember, który choć dysponuje ogromnym potencjałem – wymaga jeszcze sporo pracy.

Pion czy poziom?

Aplikacja kalendarza jest aktualnie dostępna jedynie w trybie pionowym.