Rozbiórka i naprawa Z10 – wszystko pięknie, gdyby nie…

Avatar
Piotr Barycki
25.03.2013

W czasach całkowicie jednobryłowych, nie pozwalających nawet na samodzielną wymianę baterii smartfonów, BlackBerry Z10 może wydawać się urządzeniem wyjątkowo… otwartym, co potwierdzają przeprowadzone w ostatnim czasie testy portalu iFixit, który ocenił ogólne możliwości naprawy na 8 punktów na 10. Niestety, okazuje się, że przede wszystkim konstrukcja ekranu nie jest idealna i w przypadku jego uszkodzenia możemy liczyć się ze sporymi problemami.

Zespół iFixit podkreśla przede wszystkim zaskakującą łatwość, z jaką można dostać się do najważniejszych elementów urządzenia w celu ich wymiany w przypadku usterek. Dotyczy to nie tylko baterii, do której dostęp blokuje wyłącznie tylna klapka, ale także podzespołów takich jak płyta główna, wyświetlacz czy nawet drobniejsze części (złącza słuchawkowe, aparat, etc.), które niestety zostały dość mocno przyklejone do swoich miejsc, ale mimo wszystko nadal pozostają „w zasięgu ręki”. W obrębie całego urządzenia zastosowano także zestaw całkowicie standardowych śrubek, w związku z czym, jeśli ktoś wcześniej rozkręcał już swój telefon, prawdopodobnie nie będzie zmuszony do kupowania dedykowanych narzędzi.

Wadą konstrukcji Z10 w kwestii potencjalnych napraw jest niestety ekran, gdzie zastosowanie technologii Touch On Lens powoduje w wypadku jego nadtłuczenia lub stłuczenia całkowite pozbawienie go jakiejkolwiek reakcji na dotyk. Oznacza to, że w przeciwieństwie do posiadaczy wielu innych urządzeń, przy uszkodzeniu warstwy dotykowej, będziemy musieli natychmiast po takim incydencie odesłać telefon do naprawy – w przeciwnym przypadku nie będzie on nawet częściowo funkcjonalny.

Zgodnie z wcześniejszymi analizami, ToL ma zarówno swoje wady (głównie te przedstawione powyżej), jak i zalety, wśród których odnajdziemy m.in. mniejszą grubość, masę czy niższe koszty produkcji. Nie oznacza to także, że hartowane szkło wykorzystane w Z10 jest słabsze od konkurencji – po prostu skutki jego poważnego uszkodzenia są bardziej dramatyczne.

Mimo tego, ocena 8/10 jest jedną z najwyższych przyznanych kiedykolwiek przez ten serwis. Dla porównania, Galaxy Nexus otrzymał zaledwie 6 punktów a iPhone 5 – 7.

via: ifixit