Wyniki finansowe BlackBerry już jutro

Avatar
Piotr Barycki
27.03.2013

Już jutro, jeszcze przed otwarciem giełdy (o godzinie 13:00 naszego czasu) BlackBerry opublikuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał, w którym uwzględniona zostanie m.in. wysokość sprzedaży smartfonów z nowym systemem operacyjnym. Wszystko wydaje się dość proste, ale mimo wszystko zdecydowanie takie nie jest.

Przede wszystkim, dla tych, którzy spodziewają się zawrotnych liczb dotyczących liczby sprzedanych sztuk Z10 mamy złą wiadomość – kwartał, którego dotyczyć będą jutrzejsze wyniki obejmuje jedynie jeden miesiąc sprzedaży nowego flagowego smartfonu kanadyjskiej firmy (cały kwartał to okres 20.12-01.03) od . W związku z tym nie zostaną w zestawieniu uwzględnione chociażby wyniki z USA, gdzie dopiero w zeszłym tygodniu sprzedaż rozpoczął AT&T, wczoraj T-Mobile, a jeszcze kilka godzin na możliwość zakupu będą musieli poczekać klienci Verizon. Oczywiście te wydarzenia mogą zostać omówione, ale prawdopodobnie zostaną tylko opisane jako „udane” lub „bardzo udane” i szczegółowe dane będzie trzeba poczekać kolejne miesiące.

Większość informacji dotyczących Z10 pochodzić będzie więc z największych rynków, na których był dostępny w pierwszych tygodniach od premiery, czyli m.in. Kanady, Indii czy Wielkiej Brytanii, które choć przyjęły nowy smartfon bardzo ciepło, prawdopodobnie pod względem ilościowym będą miały niewielkie szanse w zbudowaniu oszałamiających (w porównaniu do ogólnoświatowych) wyników. Konkretniejsze rezultaty będziemy mogli uzyskać w następnym kwartale – już dziś Z10 można kupić w 34 krajach na całym świecie, a to jeszcze nie koniec „wdrażania” BlackBerry 10.

Oczywiście trudno w tej chwili dokładnie przewidzieć jakie liczby przekaże nam jutro Thorsten Heins i jak na finansach BlackBerry odbiją się chociażby ostatnie kampanie reklamowe czy rezygnacja z opłat za BIS w BlackBerry 10. Jeśli jednak mielibyśmy postawić ostatnie pieniądze na konkretne rezultaty, to (zdroworozsądkowo) obstawialibyśmy około 1,3-1,5 mln sprzedanych egzemplarzy Z10 oraz około 4mln sprzedanych modeli z BlackBerry 7. Wszystkie wyniki Z10 w okolicach 2 milionów lub powyżej tej granicy będą dla nas przyjemnym, ale mimo wszystko sporym zaskoczeniem.

Wyniki za czwarty kwartał roku fiskalnego 2013 będą dostępne jutro o 16:00 pod tym adresem.