FAQ: Jak wyeksportować dane z kopii zapasowej?

Avatar
Piotr Barycki
20.08.2013

Specyficzny format kopii zapasowej w BlackBerry OS i brak odpowiednich oficjalnych narzędzi do ich edycji powoduje, że w przypadku gdy pozbędziemy się smartfonu BlackBerry bez wcześniejszej synchronizacji np. z Outlookiem, możemy zostać pozbawieni dostępu do naszych danych. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

W sytuacji, kiedy korzystamy ze starszych wersji BlackBerry Desktop Software, które zapisują dane z naszego telefonu w postaci pliku .ipd, problem praktycznie nie istnieje. Liczba programów, które są w stanie skutecznie wyeksportować wszystkie dane do popularnych formatów jest w dalszym ciągu spora, a na uwagę zasługuje przede wszystkim darmowy i w pełni funkcjonalny (choć już nie rozwijany) MagicBerry (więcej informacji na jego temat w tym miejscu).

Niestety BlackBerry już od dłuższego czasu nie stosuje formatu .ipd, zastępując go nowszym formatem .bbb, stosowanym obecnie przez wszystkie wersje oprogramowania dla BlackBerry 7 i starszych, PlayBook OS i BlackBerry 10. Teoretycznie jednym z rozwiązań w tym przypadku jest ponownie MagicBerry, ale nawet pomimo ostatnich aktualizacji w wersji 3.5, w dalszym ciągu jego skuteczność w radzeniu sobie z nowym formatem kopii zapasowych jest przeciętna (choć można próbować do skutku – czasem działa). Co możemy zrobić w takim przypadku?

  1. Zmiana rozszerzenia z .bbb na .zip – nawet oficjalna dokumentacja BlackBerry podaje takie rozwiązanie jako „możliwe”, choć trudno jest potwierdzić jego funkcjonowanie w rzeczywistości (nam się nie udało). Takie posunięcie umożliwia wypakowanie archiwum z kopią zapasową, w której (w folderze „Database”) powinny znaleźć się pliki .ipd, które możemy z kolei otworzyć właśnie w MagicBerry. Jeśli jednak po wykonaniu tej operacji uzyskacie same pliki .dat – nie dziwcie się.
  2. BlackBerry Backup Extractor – jedno z niewielu narzędzi poprawnie radzących sobie z nowym formatem kopii zapasowych i to bez najmniejszych problemów. Dodatkowo posiada całkiem przejrzysty (nawet dla początkującego użytkownika) interfejs i pozwala na eksport wszystkich najważniejszych danych. Niestety nie jest darmowy – wersja testowa pozwala wyłącznie na eksport 5 pierwszych wpisów z danej kategorii, natomiast wersja, która mogłaby nas usatysfakcjonować kosztuje niecałe 18 euro.
  3. ipdbbbextract – niech Was nie zmyli opis „aplikacji” – ipdbbbextract jest wprawdzie faktycznie „zaledwie” zbiorem makr w Excelu, ale wywiązuje się ze swojego zadania doskonale, tworząc pliki .ipd (a więc łatwiejsze w eksporcie niż .bbb) dla pięciu najważniejszych kategorii danych (kontakty, kalendarz, notatki, rejestr połączeń, wiadomości SMS, zadania). Oczywiście wymagany jest Excel w wersji co najmniej 2003.
  4. Elcomsoft Blackberry Backup Explorer – kolejna propozycja z kategorii „dobrych, ale drogich” – Zakup EBBE będzie dla nas bowiem wydatkiem rzędu co najmniej 49 euro, choć na szczęście przed wydaniem tylu pieniędzy będziemy mieli możliwość skorzystania z wersji testowej i weryfikacji tego, czy tak rozbudowane narzędzie jest nam naprawdę potrzebne. Darmowa odsłona ma jednak jedną podstawową przewagę nad pozostałymi pozycjami – umożliwia podgląd praktycznie wszystkich danych zapisanych w kopii zapasowej bez konieczności ich eksportu czy zapisywania, więc przyda się, jeśli będzie potrzebować np. jednego numeru telefonu czy adresu z kopii zapasowej.