BlackBerry 10: 5 funkcji, z których warto korzystać

Avatar
Jakub Hajost
07.11.2013

BlackBerry 10 ma mnóstwo funkcji, a niektórych czasami albo nie znamy, albo nie doceniamy – przynajmniej do pewnego momentu. Przykładem niech będzie wprowadzona w wersji 10.2 możliwość ustawienia automatycznej odpowiedzi SMS. Takich funkcjonalności i ułatwień jest więcej – dzisiaj opisujemy pięć z nich.

Type and Go (i wyszukiwanie na dotykowych smartfonach)

W naszym przypadku nie docenialiśmy funkcji Type and Go na BlackBerry Q10, dopóki liczba aplikacji nie przekroczyła 120 i nawigacja przez wszystkie ekrany nie stała się zbyt uciążliwa. Niby wiedzieliśmy przecież, że taka opcja istnieje, ale jednak szybsze wydawało się przesunięcie palcem kilka razy, by dostać się do odpowiedniego ekranu i kliknięcie w ikonę aplikacji. Przy jedenastu ekranach pełnych ikon taka nawigacja traci sens. O ileż łatwiej jest po prostu zacząć pisać nazwę aplikacji i kliknąć właściwą podpowiedź. W smartfonach BlackBerry 10 pozbawionych klawiatury fizycznej musimy wykonać dodatkowy ruch i zacząć od uruchomienia wyszukiwania (środek dolnej części ekranu).

TypeandGo

Skróty do ekranów

Kolejnym elementem przyspieszającym nawigację po systemie BlackBerry 10 są niewielkie skróty do kolejnych ekranów z aplikacjami. Skróty te, umieszczone w dolnej części ekranu, pozwalają za jednym dotknięciem przenieść się na przykład do siódmego ekranu z aplikacjami – w iOS musielibyśmy przesunąć palcem po ekranie aż siedem razy! Drobne ułatwienie, ale łatwo zauważyć brak takiego rozwiązania na innych platformach. Prawdopodobnie istnieją posiadacze BlackBerry 10, którzy z przyzwyczajenia męczą się przesuwając palcem po ekranie kilkadziesiąt razy dziennie, zamiast dotknąć ekranu raz i trafić w odpowiednie miejsce. Dlatego skróty do ekranów musiały się znaleźć w naszym zestawieniu.

skrotydoekranow

Podgląd zdjęcia w aparacie

Często zdarza się, że użytkownicy smartfonów nie są świadomi prostych ułatwień poukrywanych w ich systemach operacyjnych i aplikacjach. Takiego rodzaju ułatwieniem jest podgląd zdjęcia w aplikacji Aparat w BlackBerry 10. Ile razy klikaliśmy w miniaturkę, co przenosiło nas do folderu ze zdjęciami i otwierało to przed chwilą wykonane, zanim odkryliśmy, że przesunięcie palcem od miniaturki do środka ekranu pozwoli nam szybciej sprawdzić, czy fotografia nie wyszła nieostro? Dodatkowo BlackBerry dodało możliwość usunięcia lub podzielenia się zdjęciem bezpośrednio z jego podglądu.

podgladzdjecBB10

Kontrola rodzicielska

To jedna z najciekawszych funkcji systemu BlackBerry 10, ponieważ pozwala na kilka interesujących zastosowań. Jeśli zastanawialiście się, jak mieć coś a’la BlackBerry Balance, albo dwie tapety na swoich jeżynach, to polecamy zapoznanie się z tym wpisem. Opisaliśmy w nim aż pięć różnych zastosowań trybu kontroli rodzicielskiej.

kontrolarodzicielskabb10

Skrót do notatek w trakcie połączenia telefonicznego

Oczywiście możemy chcieć coś zanotować w trakcie rozmowy telefoniczej. W przypadku posiadaczy BlackBerry to w zasadzie oczywiste, że będą chcieli czasami coś zanotować. Możemy włączyć głośnik, zminimalizować aplikację telefonu, odnaleźć i uruchomić aplikację Remember, kliknąć dodaj notatkę i zacząć notować. Możemy to jednak zrobić szybciej dzięki specjalnemu skrótowi, który uaktywnia się po nawiązaniu połączenia. Wtedy wystarczy włączyć głośnik (trudno się notuje trzymające telefon przy twarzy), a następnie kliknąć specjalny skrót i od razu zacząć notować.

skrotdonotatek

Czy znacie jakieś inne ułatwienia, ukryte rozwiązania, skróty, ciekawe zastosowania znanych funkcji? Może sami odkryliście coś nowego w BlackBerry 10, coś, o czym nigdy wcześniej nie słyszeliście? Podzielcie się z nami swoją wiedzą w komentarzach!