BlackBerry: OS 10.2.1 bez wsparcia dla Google Play

Piotr Barycki
12.11.2013

Nie musieliśmy długo czekać na zajęcie przez BlackBerry oficjalnego stanowiska w kwestii zaoferowania wsparcia dla oficjalnego sklep z aplikacjami dla Androida w nadchodzącej odsłonie systemu operacyjnego BlackBerry 10.

Jak można się było domyślić, kanadyjska firma nie planuje w żadnym wypadku zaoferować dostępu do Google Play, zaznaczając jednocześnie, że BlackBerry World jest i pozostanie głównym źródłem oprogramowania dla BlackBerry 10. Kanadyjczycy obiecują jednak w dalszym ciągu wspierać i rozwijać wszystkie narzędzia, które umożliwiają tworzenie aplikacji dla tego systemu operacyjnego.

Co najważniejsze, w żadnym miejscu nie zostały wykluczone pozostałe informacje, które w ostatnim czasie przedostały się do internetu. Możliwe więc, że Android Runtime dla BlackBerry 10 czekają w najbliższej przyszłości naprawdę spore zmiany, które powinny przypaść do gustu zarówno użytkownikom, jak i programistom. O nich jednak dowiemy się oficjalnie najprawdopodobniej dopiero za kilka tygodni, kiedy zaprezentowany zostanie OS 10.2.1. Do tego czasu pozostaje nam cierpliwie czekać i zastanawiać się, w jaki sposób BlackBerry może starać się rozbudować swój ekosystem…

via: n4bb

 • Wietrzycki

  Pełny Google Play nie, ale ten sklep to nie tylko aplikacje ale też muzyka i książki. Może w ten sposób? 🙂

  • Muzyki jest też pod dostatkiem w BB World (choć nie dla nas :)), ale coś w tym jest 😉

   • Wietrzycki

    A tego nie wiedziałem. 🙂

 • Itam

  No i trzeba przyznać że mądrze to rozwiązali.
  Nie ma i nie będzie co prawda Google Play
  ale za to każdy na własną odpowiedzialność może bez problemu
  zainstalowac sobie plik APK.
  „I wilk syty i owca cała….”

  • To nadal nie jest pełny obraz 😉

   • jakubhajost

    Zgadza się. Nie wszystkie aplikacje działają. Te, co wymagają usług Google nie ruszą 😉

  • Jacek

   Tylko ze takie apk. to jakby nie patrzec w wiekszosci wypadkow piractwo to raz a dwa brak aktualizacji.Moim zdaniem gdyby Google w porozumieniu z BB wprowadzilo jednak sklep Play do oferty BB to i jedna i druga strona zyskalaby na tym

  • dzeus

   No ja nie jestem przekonany czy udostępnienie Google play dla BB10 było by dobrym rozwiązaniem. Z punktu widzenia użytkowników pewnie było by to atrakcyjne rozwiązanie (pytanie jak z wydajnością itp…), ale jak to wpłynęło by na ekosystem BB10? czy developerzy chcieli by tworzyć dla BB10?… bo co mieli by tworzyć aplikacje natywne? skoro wszystko było by w Google Play. Ekosystem BlackBerry raczej by ucierpiał i opierał by się na ekosystemie androida ;/…czy to nie była by droga do śmierci BlackBerry 10? Owszem lepsze wsparcie aplikacji z androida może i jest ok, ale zakładając iż aplikacje te musiał by być dostosowane do wymogów BlackBerry, oraz dostępne by były z poziomu AppWorld… hmmmm Niech lepiej się skupią na dobrym Marketingu i sprawią, że tworzenie aplikacji będzie się opłacać….

 • OWC

  W innym temacie już pisałem.

  Działa Amazon App Store oraz 1Mobile

  http://n4bb.com/use-amazon-app-store-1mobile-install-android-apps-blackberry-10/

 • Thunderbolt

  Stało się. po 3 tygodniach obcowania z bb10- musiałem powiedzieć dość:/

  • gotor

   a co się stało?
   ps. moje BB Q10 nadal nie wrócił z serwisu i chyba się przyzwyczaję do Sony Z1…

   • Thunderbolt

    co się stało? nic, po prostu słabo. Taka prawda.