BlackBerry ostrzega przed aplikacjami Tube Map

Piotr Barycki
20.11.2013

Trzy aplikacje przydatne mieszkańcom Londynu lub turystom poruszającym się po tym mieście, zostały przez BlackBerry oznaczone jako potencjalnie niebezpieczne w dotychczas dostępnych wersjach i usunięte z BlackBerry World. W przypadku ich instalacji na telefonie, zwłaszcza wersji dla OS 7 i starszych, zaleca się usunięcie lub szczególną ostrożność.

Problem dotyczy przede wszystkim osób, które korzystają z kart transportowych Oyster. Dane na ich temat wprowadzone do aplikacji, takie jak nazwa użytkownika, hasło czy numer karty przesyłane są do serwerów dostawcy bez żadnego szyfrowania (w postaci zwykłego tekstu) oraz z wykorzystaniem niezabezpieczonej transmisji. Użytkownicy nie są przy tym informowani ani o sposobie, w jaki przekazywane są te dane, w związku z czym mogą nie być świadomi potencjalnego niebezpieczeństwa, ani też o samym fakcie przesyłania tych danych.

Wymienione jako niebezpieczne zostały trzy programy: Tube Map, Tube Map dla BlackBerry 10 i Bus Map.

Aplikacja dla BlackBerry 7 i starszych została w związku z tym usunięta z BlackBerry World, natomiast wersja dla BlackBerry 10 doczekała się nowego, poprawionego wydania.

via: btsc

  • ROJ

    dobrze wiedzieć, dzięki 🙂

  • lndn

    To nowe poprawione wydanie wyglada mi dokladnie na stare, tyle ze bez funkcji sprawdzania stanu Oyster’a 🙂

  • mundek

    Mam na PB i już się wystraszyłem. Ale po sprawdzeniu widzę, że nie podaje się w tej aplikacji żadnych danych osobistych a jedynie można wyszukać dogodna trasę w metrze.