BlackBerry ujawnia zmiany w Android Runtime dla OS 10.2.1

Piotr Barycki
13.11.2013

BlackBerry, za pośrednictwem swojego oficjalnego blogu oficjalnie potwierdziło zmiany, jakich możemy spodziewać się w najnowszej odsłonie emulatora aplikacji z Androida dla systemu BlackBerry 10.

Wśród nich odnajdziemy m.in.:

 • Wsparcie dla natywnych bibliotek Androida
 • Wsparcie dla API Bluetooth i planowane Bluetooth LE
 • Aplikacje odwołujące się do API Google Maps będą teraz działać na BlackBerry 10 – odwołanie zostanie zastąpione przez OpenStreetMaps
 • Aplikacje z Androida będą znajdować się od teraz w menu kontekstowym „Share” BlackBerry 10 jako cel do wysłania treści
 • Sprawdzanie pisowni – aplikacje, w których możemy wprowadzać tekst będą mogły dodawać nowo wprowadzone słowa do słownika telefonu

Programiści powinni w najbliższym czasie spodziewać się wprowadzenia odpowiedniego SDK dla Android Runtime.

Wygląda więc na to, że od momentu premiery BlackBerry 10 i PlayBook OS udało się nareszcie rozwiązać zdecydowaną większość problemów, które ograniczały funkcjonalność aplikacji z systemu Google na BlackBerry 10. Pytanie tylko, jaki będzie kolejny krok?

 • gg

  „jaki będzie kolejny krok?”
  Całkowite przejście na androida. 😉

  • Hawryl

   hehe, ja już niedawno przeszedłem… i żałuje tych 6 miesięcy z androidem, to było jak koszmar, szczególnie po pierwszym miesiącu urzywania… ale skoro można korzystać z aplikacji z androida to kolejny plus dla bb10:)

   • gg

    Nie przepadam za androidem, ale koszmarem bym tego nie nazwał.

    Niestety nie ma w tej chwili konkurencji. iOS to nie moja bajka, a WP jest jeszcze za słaby.

    BB10 miał potencjał, ale rynek go odrzucił i wkrótce zniknie, podobnie jak Palm webOS.

    Inwestowanie w sprzęt BB nie ma więc sensu.

    • Hawryl

     Ja nazwałem i zdania nie zmieniam i nie zmienię:) 6 miesięcy z androidem wystarczy mi na całe życie:). Android nie ma konkurencji? może jeśli chodzi o aplikacje (choć nie do końca się z tym zgadzam bo aplikacje są i to te z których się korzysta… przynajmniej ja nie narzekam na ich brak. Jedynie aplikacji bankowej mi brakuje do pełni szczęścia.) ale to wszystko… bb10 jest o wiele lepszy od androida. Czy rynek go odrzucił? tego bym nie powiedział. Na pewno jakieś grono użytkowników, które nawet o nim nic nie wie ale czy nazwałbym ich rynkiem??? w Polsce nie ma reklamy dlatego ludzie go nie kupują, Ci co używali raczej przy nim zostają. Więc, ja tam nikogo nie namawiam ale dla mnie zakup bb z10 był jednym z lepszych zakupów:)

     • gg

      Jesteś zadowolony, bo BB10 jest fajnym systemem i co najważniejsze – tobie odpowiada.
      Takich osób jest jeszcze kilka milionów, ale to niestety za mało, żeby utrzymać system przy życiu.

      Polska nie ma żadnego znaczenia.Liczy się sprzedaż w bogatszych/liczniejszych krajach.

      Przeszedłem się kilka dni temu po sporym niemieckim mieście i z ciekawości zaglądałem do salonów telekomów. Nigdzie nie było sprzętu z BB10. Jedyne dostępne BB, to stare modele.

     • AP 

      Noo to się zgadza- znów jest problem marketingu…Ale jestem przekonany, że gdyby każdy wybierając telefon dostał na tydzień Androida jak i Z10 do porównania- na pewno wiele więcej milionów by się przekonało do BB10- słaba popularność BB10 wynika głównie z niewiedzy i ślepej wiary, że iOS jest the best, a jak nie to Android- a dla najlepszego aparatu-Lumie…:(

     • BBfanfan

      Co konkretnie było koszmarne?? Bo wiesz to takie z d… wzięte ogólniki. Android działa i robi to czego potrzebujesz. Dzięki jego plastyczności i sporych zasobów aplikacji każdy problem jest łatwy do rozwiązania. BB10 da się używać, ale wymagam od niego wiecej niż aktualnie oferuje. Czekam na oficjalny 10.2.1. Zobaczymy.

     • AP 

      Zależy już nie przesadzaj- może on kupił telefon za 600 zł a nie za 2.5k- Android to ogromna różnorodność- te poniżej 1000zł to jest wieczy ból i udręka- słabe ekrany, zawiasy, mało RAM’u 🙂 A Z10 można już dostać za 1000zł – a system na pewno jest lepiej dopasowany do Z10 niż do Androida w tej cenie 😉

     • Hawryl

      Używałem samsunga Galaxy s3… co było koszmarne? A no to ze wszystko chodziło jak krew z nosa… ciągłe zwiechy, ciągle lagi… a sgs3 przecież klasa premium… poza tym sam system… zero intuicyjności… system I telefon bez polotu… taki po prostu zwykły telefon ze zwykłym systemem… taki dla mas.

     • Hawryl

      Tak android robi to co potrzebujesz ale z10 robi tak samo co od niego się oczekuje tylko jest to znacznie wygodniejsze I znacznie bardziej intuicyjne. Zaczynając od zamykania aplikacji a konczywszy na przegladaniu neta (przeglądarka w androidzie była koszmarna I nie zależnie czy systemowa czy Firefox czy jakakolwiek inna..) co w z10 jest przyjemniscia:)

     • BBfanfan

      :)) Powiem z własnego doświadczenia normalnego użytkownika. Odkąd mam na Z10 10.2.0 choćby skały s…..y nigdy nie załadował sie disqus na tej stronie. Odpisuję z nexusa gdzie Firefox otwiera sobie na luziku lub lumii gdzie IE nie ma z tym żadnego problemu (dodatkowo jest genialna aplik. na WP8). Spróbuj zarejestrować się na forum tego portalu (link masz u góry strony) używając przeglądarki BB10. Good luck. Jest tam takie zabezpieczenie antybotowe gdzie trzeba złożyć obrazek. Spróbuj obejrzeć sobie stronę w trybie reader na BB10 i przesuwaj ją. Ujrzysz owa legendarną płynność..
      Kliknij na mail w hubie a potem poczekaj 3 sekundy aż sie łaskawie otworzy, później wybierz odpowiedz i znów daj systemowi czas na wykonanie polecenia. Otworz sobie kilka kart w przeglądarce i spróbuj zamknąć jedną z nich. Tylko mocno sie skup, na pewno nie trafisz w x za pierwszym razem. W andku po prostu odrzucasz kartę na bok, podobnie przechodzisz miedzy kartami przeglądając. Po prostu swipe na bok i masz kolejną. Sprobuj otworzyć sobie stronę google tasks. Zobaczysz Error. BB10 nie jest zły, lecz jeszcze nie jest taki jak chcialbym.

     • BBfanfan

      Dodam tylko ze nawet natywnych aplikacji system nie ma tak dobrych jak konkurencja. Intensywnie używam takich app jak SkyScanner i Evernote. Bardzo ucieszyłem sie gdy wydali natyw. Tylko czemu w SkyS. nie ma widoku miesiąca z cenami i dlaczego w Ever. aby odznaczyć sobie checkbox trzeba wejść w tryb edycji??? A później na oficjalnym blogu BlackBerry piszą jak to sie starają usprawnić system aby podnieść produktywność użytkowników. Bardzo chcę aby BB10 był dobry. I będę go tak długo krytykował aż odbierze mi wszystkie argumenty 🙂

     • Hawryl

      W takim razie używamy innych systemow. Mi hub nie laguje I się nie spowalnia (chyba że po restarcie albo wyłączeniu tel. Bo się wiadomości ściągają) co do przeglądarki to te strony co chce otworzyć, otwierają się I to znacznie szybciej niż w andku (w tej samej sieci I na tym samym wifi:))

     • jamirq

      tez mam obecnie S3 bo niestety na BB nie dzialala AM.

      Fakt laguje, ale najbardziej mnie obecnie wkyrza brak gestów i debilnne dzialanie przycisku cofnij (nie jest ograniczony do jednej aplikacji, ale cofa przez wszystkie działania w systemie)

     • Itam

      Ludzie…
      ile razy można wałkować jeden i ten sam temat…
      Który system jest lepszy.
      Nie ma lepszego.
      Każdy ma wady i zalety.
      I dla jednego lepszym wyborem będzie ten, a dla drugiego tamten.
      Tak można się sprzeczać bez końca.

  • Niep 😉

  • DamiBB

   blog Blackberry ma przejść na androida?

   • gg

    Chciałeś błysnąć, ale nie wyszło. 😉 Przeczytaj jeszcze raz całe zdanie.

 • YogS

  Kolejny krok? Aktualizacja Android runtime w PB OS.