BlackBerry zaprasza twórców aplikacji dla Androida na wirtualną konferencję

Piotr Barycki
25.11.2013

BlackBerry oficjalnie rozpoczęło dziś wysyłanie zaproszeń na wirtualną konferencję poświęconą aplikacjom z Androida, działającym w środowisku systemu operacyjnego BlackBerry 10.2.1. Uczestniczyć w niej mogą wszyscy zainteresowani deweloperzy.

Z oczywistych powodów jest ona przeznaczona głównie dla osób, które do tej pory zajmowały się tworzeniem programów dla systemu operacyjnego Google i chcą w łatwy sposób powiększyć listę wspieranych przez siebie platform.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną m.in. możliwości OS 10.2.1, ze szczególnym naciskiem na poprawioną obsługę programów z Androida, w tym wsparcie dla natywnych bibliotek.

Rejestracji można dokonać pod tym adresem, a konferencja odbędzie się 04.12.2013.

 • Ris

  Nie prościej było instalować system Android od razu?:) Chętnie bym kupił telefon bb z Android i jego aplikacjami 🙂

  • Leszq

   żeby nigdy to nie nastąpiło

  • Kanado, uchroń! 😉

  • BBfanfan

   Przecież jak kupujesz Androida z aplikacjami to byle hardware i materiały były ok, a kto go zrobił to już zatraca znaczenie. Oppo czy HTC czy jakiś inny no name. Byle zaszytego trojana nie miał :))

   • Ris

    Ale nie mogę kupić fajnego telefonu z klawiaturą jak w bb 🙂

    • BBfanfan

     A HTC ChaCha 😉 W wersjach na stany wydają sporo z klawiaturą. Ale fakt android odchodzi o fizycznych klawiatur. Ale pierwotnie miał mieć. Zresztą Schmidt ma kilka fotek z 9900 🙂

     • DamiBB

      dałeś stare zdjęcie ES czasami Schmidt paraduje z Q10 ;-0

     • Fotoszop skilz: -1 😀

     • BBfanfan

      Może ale deklaruje się jako wieloletni użytkownik BlackBerry. I nie kryje się z tym.

     • To prawda, ale są też prawdziwe jego zdjęcia z BB 🙂

     • Kadafi Yaki

      Sam gdzies w necie wyczytałem że twórca czy ktos inny z Googla powiedział że marzy mu sie klawiatura ta z BB ze systemem Android .

 • archon44

  W trochę dziwnym kierunku to zmierza, może tylko mi się wydaje, ale chyba powinni się skupić na natywnych aplikacjach, a androida traktować jako ciekawostkę i dodatek. Ciężko powiedzieć co dobrego wyjdzie z tego dla systemu bb10.

  • Leszq

   wygląda tak jakby przejście na androida jest jednym ze scenariuszy.

  • Jednym jest to, co powinni, a drugim i zupełnie innym to co mogą i na co mają realne szanse w realizacji.

   Oczywiście, najlepszym i najłatwiejszy, ale przy tym najbardziej obciążającym pod każdym względem jest forsowanie natywnych aplikacji. Tyle, że żeby najwięksi i najważniejsi deweloperzy się zainteresowali platformą, musi być masa użytkowników. Tej masy nie ma, więc jest problem – albo pieniądze dla deweloperów i to naprawdę ogromne, większe niż dyktuje rozsądek, co ostatecznie i tak na niewiele się zda, bo co z tego, że za kilkadziesiąt milionów załatwimy aplikację X, jak po miesiącu ta spada z topu i zajmuje go aplikacja Y. Kolejna gonitwa w nieskończoność, aż do wydania wszystkich środków. MS może sobie tak robić, bo go stać. BB nie.

   To co robią teraz, to raczej częściowo pogodzenie się z faktem, że BB10 prawdopodobnie nie popularyzuje się tak szybko samo z siebie, jak chcieli, a co za tym idzie, nie buduje bazy userów atrakcyjnej dla programistów. Nie ma userów – nie ma aplikacji, nie ma aplikacji – nie ma userów. Rozszerzenie wsparcia dla aplikacji z Androida jest zagraniem, które oczywiście może pogrzebać natywne programowanie, ale z drugiej strony, jeśli da się w jakiś sposób ratować platformę, to właśnie w ten sposób.

   • Ris

    Z tą kwotą za jedną aplikację to przesadziłeś 🙂 Myślę, że jakieś studio z europy wschodniej mogło by spokojnie robić core aplikacje dla nich za które mieli by z czego płacić 😉

    • Niekoniecznie przesadziłem jeśli chodzi o oryginały 🙂

     • Ris

      Co to znaczy oryginały? Chcesz powiedzieć, że zespół kilku osób, który napisze dla blackberry aplikacje, np. do instagram będzie chcieć za to 10mln$ ? 🙂 A za następną znowu 10mln$ mając już know how? Nie żartuj, że 🙂

     • A czy te firmy (Instagram, Snapchat, Spotify, pochodne) zgodzą się na to, żeby ktoś robił aplikację z dostępem do ich serwisu niezależnie od nich, a potem czy takie zastępcze aplikacje będą wystarczająco przyciągały klientów?

      Nie mówię, że nie da się zrobić tego taniej czy nawet lepiej niż bezpośrednio od firmy, która jest prawdziwym autorem, ale po pierwsze kwestia dostępu, a po drugie kwestia tego, że choć np. 6tag dla WP jest lepszy niż oficjalny Instagram, to jednak Instagram a nie 6tag jest medialnym wydarzeniem i to od jego premiery wszyscy wiedzą, że „nawet WP ma już Instagrama”.

     • Ris

      Myślę, że taka firma jak blackberry chyba umie robić takie rzeczy? Po drugie Dla firm, które wymieniłeś kolejni użytkownicy w milionach to raczej na plus, dlaczego miały by się nie godzić, żeby pozyskać nowych użytkowników dla swoich programów?

     • A dlaczego Instagram czy Skype wycinają po kolei wszystko, co ma dostęp do ich najważniejszych funkcji?

      Pozostaje jeszcze kwestia supportu – kto miałby wspierać i aktualizować takie aplikacje? Przykładowo Automata, której aplikacja bez problemów działa na OS 10.2.1, oficjalnie powiedziała, że nie będzie jej oficjalnie w BB World, bo nie mają jak tego wspierać przy tak małej bazie użytkowników (tzn. może i mają, ale im się nie opłaca).

      I kto miałby wspierać te wszystkie oficjalno-nieoficjalne aplikacje? BB/firma trzecia czy autor. Kto miałby robić aktualizacje zgodne z wizją autora? Itd, itp.

      Nie wątpię, że nawet wewnątrz BB są ludzie, którzy potrafią zrobić nawet lepszego Instagrama czy podobne aplikacje, ale co potem?

     • Ris

      Nie wiem co potem ale wiem co trzeba robić teraz 🙂 Rozumiem, że ty już postawiłeś krzyżyk na tej firmie to rzeczywiście nie ma co już robić 🙂

     • Dlaczego miałbym postawić krzyżyk na BB? Nie można patrzeć tylko na teraz, bo… co potem? W miesiąc czy rok pozycji na rynku nie odbudują, niezależnie od tego, co by zrobili.

      Rozszerzenie wsparcia dla aplikacji z Androida nie jest może wyjście idealnym, ale jest wyjściem po pierwsze najbardziej oszczędnym, po drugie najbardziej efektywnym, jeśli chodzi o prędkość i skuteczność pozyskiwania nowych, aktualnych aplikacji, a po trzecie właściwie jedynym, które teraz ma sens. Jeśli rozbuduje się user base – może wtedy przyjdzie czas na natywne.

  • Krzysztof Drozd

   No trochę jak Amazon – Android bez Googla 😉 z jednej strony to dobrze – będzie więcej aplikacji zwłaszcza w PL z drugiej czas oczekiwania na natywne aplikacje może się wydłużyć.

 • Blaszek

  kto zna jakąś dobrą aplikację na bb10 do obsługi amplitunera via wifi?