Ręczna aktualizacja smartfonu BlackBerry 10 w pięciu krokach

Jakub Hajost
09.11.2013

Sieć Vodafone zaczęła udostępniać najnowsze oficjalne wydanie BlackBerry 10, oznaczone numerem 10.2.0.1803. To ciut nowsza wersja od udostępnianej w Polsce – 10.2.0.1791, ale może ktoś z Was chciałby już móc zainstalować najnowsze oficjalne oprogramowanie na swojej jeżynce. Mamy dla Was instrukcję krok po kroku, jak tego dokonać.

Krok 1. Pobierz Sachesi.

pobierzSachesi

Sachesi to program służący do odnajdywania najnowszych oficjalnych wydań BlackBerry 10 i ich instalowania. Pozwala on na łatwiejszą instalację systemu, niż autoloadery z nieoficjalnymi wydaniami. Przede wszystkim nie wymaga ustawiania na nowo wszystkich kont i najczęściej nie trzeba przywracać kopii zapasowej, bo dane pozostają nietknięte.

Żeby pobrać Sachesi, skorzystajcie z tego linku: http://www.qtness.com/blog/?p=273 . Znajdziecie tam łącza do wersji programu dla Windows, Linuksa i Maków.

Krok 2. Podłącz smartfon BlackBerry 10 do komputera.

Z10podlaczonedokomputra

Ważne: warto przed podłączeniem wyjąć kartę SIM, kartę pamięci i na wszelki wypadek zrobić kopię zapasową.

Potrzebujemy komputer z Sachesi (i dostępem do internetu, oczywiście), kabel USB i smartfon BlackBerry 10, który chcemy zaktualizować. Łączymy ze sobę te elementy.

Krok 3. Otwórz Sachesi i znajdź najnowsze oficjalne oprogramowanie.

krajioperator-sachesi

Najpierw dobrze byłoby wiedzieć, w jakim kraju i u jakiego operatora pojawiło się nowe wydanie BlackBerry 10. Wiemy, że najnowsza obecnie wersja jest dostępna w niemieckim Vodafone. Korzystamy z listy kodów dostępnej na tej stronie Wikipedii i dowiadujemy się, że kod Niemiec to 262, a kod niemieckiego Vodafone to 02. Wpisujemy te wartości w odpowiednie miejsca, zaznaczamy model naszego smartfonu i jego oznaczenie i klikamy „Search”

Krok 4. Pobierz nowy OS.

nowysoftBB10-Sachesi

Po znalezieniu najnowszej wersji oprogramowania klikamy w prawym dolnym rogu okna Sachesi „Download All”. Program pobierze nowy OS do folderu oznaczonego numerem jego wersji, znajdującego się w folderze, do którego wypakowaliśmy Sachesi.

nowyOSnadysku-Sachesi

Po zakończeniu pobierania będzie to wyglądało tak, jak na powyższym zrzucie ekranu (przynajmniej na Windows 7).

Krok 5. Zainstaluj nowy OS.

wybierzOSdoInstalacji-Sachesi

Po pobraniu najnowszej wersji BlackBerry 10, klikamy zakładkę „Install” w prawym górnym rogu okna programu Sachesi. Następnie klikamy „Folder” – otworzy się wtedy okienko, w którym musimy dostać się do miejsca na dysku, gdzie zainstalowaliśmy Sachesi (tam, gdzie pobrał się nowy OS w poprzednim kroku). Wybieramy właściwy folder z oprogramowaniem, klikamy wybierz folder i czekamy około pół godziny, aż zainstaluje się nam nowy OS.

instalacjaOS-Sachesi

 

W trakcie instalacji w Sachesi będą pojawiać się informacje o aktualnie przesyłanych elementach systemu, a na smartfonie ostrzeżenie, by nie odłączać go od komputera.

instalacjaBBZ10-Sachesi

Musimy grzecznie czekać, aż pogram wyświetli informację „Completed Update”. Do tego czasu nie wolno odłączać smartfonu BlackBerry 10 od komputera. Instalacja może potrwać około pół godziny, czasami dłużej.

Kiedy zobaczycie komunikat, jak na poniższym zdjęciu, a Wasz smartfon ponownie się uruchomi – możecie go bezpiecznie odłączyć od komputera. Właście zainstalowaliście najnowsze oficjalne oprogramowanie BlackBerry 10! W przeważającej liczbie przypadków efekt jest taki sam, jak po instalacji OTA od polskiego operatora, czyli po restarcie zachowane są wszystkie konta i ustawienia, jakie mieliście przed aktualizacją.

zaktualizowane-Sachesi

Pamiętajcie, że wszystkie aktualizacje poza tymi dostarczonymi Over-The-Air przez Waszych operatorów, wykonujecie na własne ryzyko, jakkolwiek niskie by nie było. Zawsze warto wykonać kopię zapasową (na wszelki wypadek). Miłego instalowania!

 

 • Q10 

  Super. Dzieki bardzo!!

 • BBManiak

  Możesz podać jak w tym poprawnie wyszukać aktualizacje dla Dev Alpha B i C?
  wtedy może rozwiąże problem w http://www.bbnews.pl/2013/10/bbnews-pl-odpowiada-na-wasze-zgloszenia/#comment-1109427014

  • jakubhajost

   Dla Dev Alpha C tak samo, tylko wybieramy Q10 i oznaczenie SQN 100-3. Ten soft jest dla wszystkich urządzeń.
   Co do Dev Alpha B – podłącz i zobacz. Nie wiem, czy DAB jest wspierana aktualizacjami?

   • BBManiak

    NIestety dla Dev C nie bardzo to zadziałało, sam soft się wgrał ale każda aplikacja się zamykała praktycznie od razu, nawet w ustawienia nie mogłem wejść, działał bardzo wolno, wgrałem na nowo soft zakończony na 254 i ciągle to samo z facebookiem. Może masz jakąś pewną stronę z OS-ami w formie autoloaderów?

    Dla dev B też próbowałem, niby wgrało nowe elementy ale zmian żadnych nie widać, widnieje że dalej jest stary OS

    • jakubhajost

     U mnie z Dev Alpha C poszło bez żadnych utrudnień. Spróbuj jeszcze raz po prostu. Sachesi służy też do robienia autoloaderów – to z niego korzysta ta ekipa, co je wypuszcza co jakiś czas.
     Różnica jest taka, że jak wszystko z Sachesi pójdzie w porządku, to nic nie musisz backupować i przywracać, bo działa jak OTA od operatora 🙂
     To, że w Dev B widnieje, że dalej jest stary OS, to z Sachesi normalne w zakładce aktualiacji: sprawdź wersję w ustawienia/informacje/system operacyjny. Wersja systemu powinna być 10.2.0.1803.

 • Hawryl

  Rozumiem, że nie ma tu żadnej różnicy w sposobie tym tutaj i tym podanym na bbforum? chodzi o pobranie z bbforum os i kliknięcie w rozpakowany plik exe?

  • Piotr J. 

   Oczywiście, ze jest różnica. Tutaj instalujesz „pseudo-OTA”, czyli nie tracisz żadnych danych. Instalując leaka z .exe dostajesz czysty system, i musisz przywracać kopię zapasową…

   • jakubhajost

    Zgadza się. Sachesi udaje instalację OTA. Dzięki temu efekt jest taki sam, jak przy instalacji oficjalnego wydania softu od operatora – czyli nowy soft z zachowanymi wszystkimi ustawieniami i aplikacjami. Nic nie trzeba przywracać i na nowo ustawiać. Miód malina 😉

    • Hawryl

     No to git malina:) następną aktualizacje sobie zainstaluje przez Sachesi.

 • Paweł

  Dev Alpha C – zainstalował i podczas ponownego uruchamiania mniemam, że się zwiesił (tzn. pokazuje od kilku minut logo BlackBerry)

  • jakubhajost

   Może się długo uruchamiać (nie tylko na DAC), ale działać będzie na pewno 🙂

 • Den

  Wszystko fajnie, tylko wciąż mam w informacjach wersję 1.1 ;/ Da się to zmienić?

  • jakubhajost

   Czy możesz załączyć screenshot w komentarzu?

   • Den

    Mam, widać choćby po zmianach w interfejsie i nowych apkach.Czy jest możliwe, że to przez operatora ?(dla T-Mobile to jest najnowsza wersja) .

    • jakubhajost

     Nie wiem. W sumie istotne, że masz nowy soft, prawda?
     A powiedz, co Ci się wyświetla, jak wejdziesz w Ustawienia/Informacje/SystemOperacyjny?

     • Den

      No jasne, to najważniejsze, ale miło by było przy okazji uniknąć błędów ;p .
      Tak to wygląda na zdj:

     • jakubhajost

      To w porządku. Mi też pokazywało w polu wersja ciągle poprzedni numer, ale w wersji systemu operacyjnego już właściwe oznaczenie 🙂

     • Den

      To kamień z serca, dzięki za pomoc 🙂

 • aastelix

  Jakiś shit. Dałem instal a program cały czas mieli i szuka urządzenia. Niem mam pojęcia jak go sparować. Jakiś pomysł?

  • jakubhajost

   Jak nie instaluje po wybraniu folderu (zakładam, że już znalazłeś i pobrales soft), to spróbuj jeszcze raz wybrać folder. Albo spróbuj kliknąć w „.bars” zaznaczyć wszystkie pliki .bar w folderze z softem i tak zainstalować.

   • aastelix

    Do folderu nie mogę się dostać, ponieważ jak kliknę instal to program jakby szuka urządzenia, a pod spodem jest pole do wpisania hasła. Nie mogę się przez to przebić do ściągniętych plików .bar. Mam XP Home.

    • jakubhajost

     A masz hasło ustawione na BlackBerry?

     • Adam

      Ja mam taki sam problem.Sachesi krzyczy o hasło i nie może znaleźć urządzenia usb.nie mam założonego hasła na telefon a przynajmniej tak mi się wydaje.Proszę o pomoc.

     • jakubhajost

      Czytałem o kilku możliwościach, które mogą pomóc i jednej, która może być przyczyną. Pomóc może:

      – zmiana kabla, albo użycie innego gniazda USB
      – ustawienie hasła urządzenia i usunięcie hasła
      – kopia zapasowa => wipe – ale wtedy efekt jest taki sam, jak przy autoloaderze, więc najpierw dwóch pierwszych spróbujcie.
      Oprócz tego reset BB, kompa, ale tego pewnie próbowaliście.
      Po dwóch pierwszych zaleceniach można spróbować jeszcze raz.
      Podobno Sachesi może się czasami tak zwiesić z jakichś powodów, co nie znaczy, że u większości użytkowników nie działa normalnie.
      Powodem może być wcześniejsza instalacja jakiegoś softu z serii 10.2.1.x, albo coś innego.

 • lndn

  Ktos mnie wczesniej gdzies tutaj pytal, jakie zauwazalne zmiany w tej wersji systemu. Widze juz jedna dosc ciekawa w kontekscie pytania: Dlaczego BBM? W czacie grupowym nie ma juz kozakowania I wysylania nawet okrezna droga zdjec zamiast notatek glosowych. Teraz tapniecie notatki glosowej to juz tylko mozliwosc nagrania newsa I zostawienia go do odsluchania innym. Jesli ktos mial obiekcje co do tego, ze BB10 to system przede wszystkim dla biznesu, polecam nadal jako alternatywe komunikator „Touch” do dzielenia sie zdjeciami I krotkim video wewnatrz czatu grupowego ze Znajomymi niebiznesowymi.

  • lndn

   P.s. I jeszcze jedna ciekawa zmiana… Dalem dzis zalogowac sie komus na wlasne konto Skype do wyprobowania jakosci rozmow na Skype w BB10. Mam po tym samarytanizmie 200 bezuzytecznych kontaktow w swojej ksiazce 🙂 Port skype’a umozliwia zablokowanie dostepu do kontaktow innym aplikacjom (w tym ksiazce telefonicznej), tyle ze domyslnie ma ustawiona synchronizacje kontaktow I odznaczyc to mozna po zalogowaniu sie 🙂 Usuwam je recznie, nawet wyciagniecie baterii nic nie dalo po zabronieniu synchronizacji.

 • Rafal Gorecki

  sorry jesli lamerskie pytanie, ale nie nie wiem … ja mam wersje 10.2.0.424 (w plusie) czy sa jakies istotne zmiany w tej wersji .1804 ?

  • jakubhajost

   Nie zauważyłem jakiejś rewolucji. Jak Ci dobrze działa, to poczekaj na coś wyższego.

   • DS

    czy ktorys polski operator udostepnil juz 10.2?
    wystarczy kupic SIM i pobrac aktualizacje OTA?

 • rumianman