BlackBerry rozpoczyna porządki w BlackBerry World?

Avatar
Piotr Barycki
04.05.2014

Jednym z poważniejszych problemów sklepu internetowego dla BlackBerry 10, poza oczywistym niedostatkiem aplikacji, było zapełnienie go w ostatnim czasie bezwartościowymi (ale płatnymi) programami, za pomocą których nieuczciwi programiści starali się zarobić na nierozgarniętych użytkownikach. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że firma przejrzała na oczy i postanowiła zadbać o dobro klientów.

Schemat działania deweloperów był zawsze taki sam – aplikacja nazwana była po prostu „App for ABC”, gdzie ABC było nazwą popularnej aplikacji niedostępnej dla BlackBerry 10. W ten sposób otrzymywaliśmy np. App for Instagram, App for Snapchat i podobne, jednak żadna z nich nie realizowała nawet części zadań oficjalnego programu i jedyne, co była w stanie zaoferować (jak to aplikacje tworzone w AppGeneratorze), to… najnowsze wiadomości jego temat.

Zawsze też znajdował się ktoś, kto mimo wszystko wystawiał pozytywną ocenę (prawdopodobnie sami twórcy promowali w ten sposób swoje „prace”), dzięki czemu przeważnie udawało się nabrać jedną czy dwie kolejne osoby, a biorąc pod uwagę liczbę tego typu aplikacji, kto wie ile udało się zarobić na takim procederze. Niestety na zwrot pieniędzy trudno jest w takiej sytuacji liczyć – każda z pozycji była dość szczegółowo opisana i w żadnym przypadku nie było powiedziane, że będzie robić faktycznie to, co pierwowzór. Ot, po prostu ludzie spragnieni aplikacji dawali sobie spokój z czytaniem i klikali „Zainstaluj”.

Dzisiaj jednak aplikacje tego typu, które dosłownie zalały ostatnio BlackBerry World, zaczęły znikać ze sklepu i choć w dalszym ciągu można kilka z nich odnaleźć w wyszukiwarce, zdecydowana większość po prostu wyparowała. Wygląda więc na to, że ktoś jednak wziął na poważnie zażalenia użytkowników i postanowił zadbać o to, aby przedzieranie się przez ofertę BBW było przyjemniejsze i łatwiejsze.

Cóż, lepiej późno niż wcale.